18. 9. 2020

Vodáci o víkendu oficiálně zamknou Moravici. Na tento víkend je naplánováno oficiální splutí řeky, známé jako tradiční Zamykání Moravice. Povodí Odry bude z přehrady Kružberk vypouštět vodu v sobotu od 7 do 11 a v neděli od 8 do 12 hodin. Lodě plují z Kružberku přes Jánské Koupele, Zálužné, Podhradí, Žimrovice a Hradec nad Moravicí , konečná „stanice“ je v Brance u Opavy. Na trase se nacházejí dva nesjízdné jezy, a to v Podhradí a Brance. Startovné činí 30 korun za účastníka, organizátoři tím pokryjí likvidaci každoroční hromady odpadků, zajistí profesionální záchranáře na jezech a vodáci mohou využívat třeba i mobilní toalety. vodáci se letos na Moravici vydají na oficiálně organizované splutí úplně poprvé. Hlavním důvodem je v letošním roce kromě koronaviru i skutečnost, že pořadatel sjezdů, kterým je spolek Campanula vodáci, musí mít nově kromě tradiční povolenky z Povodí Odry ještě razítko z krajského úřadu. A to takové, že splouvání řeky neohrožuje živočichy v řece. Po vodácích prý v Moravici zůstávaly uhynulé ryby. Toto tvrzení však vodácký spolek považuje za lživé a hodlá se proti němu bránit.

 

Dny NATO se konají o víkendu  na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě. Organizátoři již zveřejnili, že s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci proběhne akce letos v odlišném režimu, tedy bez návštěvníků. Diváci budou mít možnost sledovat dění na ploše v živém přenosu v televizi či na sociálních sítích organizátorů. Areál bude totiž pro diváky uzavřen. Organizátoři také již avizovali, že pro zvýšení bezpečnosti osob bude rovněž omezen vstup na pozemky Moravskoslezského kraje v okolí letiště (tzn. vně areálu). Platí rovněž zákaz užívání bezpilotních letounů v době a místě konání akce. Akce není zrušena, přičemž na letišti budou o víkendu probíhat dynamické ukázky. Mimo jiných se v neděli na ploše představí také příslušníci moravskoslezské zásahové jednotky, kteří za podpory a využití speciální techniky, jako je vrtulník či útočná platforma, zakročí proti útočníkovi ohrožujícímu dav. Na obě dopoledne naplánovali organizátoři poděkování nasazeným v první linii – těm, kteří na jaře během nouzového stavu přispěli ke zvládnutí koronavirové situace. Mezi oceněnými hosty bude v neděli dopoledne i řada policistů.

Akce je bez veřejnosti, letos tudíž nebude zřízeno žádné centrální parkoviště. Nastanou však určitá omezení v dopravě, která naznala oproti předešlým létům několik změn – dojde k uzavření příjezdových cest mezi Novou Horkou, Petřvaldem a Košatkou, důsledkem čehož nebude možný vjezd do Petřvaldíku. Policisté budou v místě a okolí standardně dohlížet nad dodržováním pravidel silničního provozu. Řidiče žádáme, aby respektovali pokyny policistů a dbali dopravního značení. Pro případ jakýchkoliv dotazů na téma dopravy bude o víkendu v provozu speciální informační linka, kterou budou obsluhovat policisté – číslo je +420 723 759 733.

 

Městská knihovna Kopřivnice hledá knihovníka (knihovnici) pro svou knihovnu v místní části Kopřivnice – Lubina. Jde o práci na cca 7 hodin týdně. Bližší informace podá vedoucí knihovny osobně nebo na telefonu 737 207 293. Zájemci se mohou hlásit do konce září.

 

V pátek 18. září od 18.00 hod. v sadu Eduarda Beneše se uskuteční přehlídka „Roztančíme celý park“ různých tanečních forem a vyhodnocení on-line soutěže MIA festivalu 2020. K tanci a poslechu zahraje kapela Cizinci. Vstup volný.

 

V sobotu 19. září se uskuteční již 18. ročník tradičního běžeckého závodu pro děti a dospělé. Hlavní závod se startem v Kopřivnici započne v 11.00 hod. před Technickým muzeem Tatra. Od 8.00 hod. do 10.30 hod. budou probíhat prezentace závodníků v ZŠ dr. Milady Horákové. Cílem závodu je Rožnov pod Radhoštěm. Trasa měří 22,3 km. Děti si mohou vyzkoušet závod Kopřivnici. Od 9.00 hod. budou starty jednotlivých kategorií. Tratě jsou vedeny po asfaltovém povrchu a zámkové dlažbě. Ceny všichni závodníci dostanou v cíli tričko, pamětní list a sladkou odměnu, tombola pro účastníky Běhu dětí Kopřivnicí. Rodiny s dětmi si pak mohou od 8.45 hod. společně zaběhat při Lidovém běhu. Startuje se hromadně děti i dospělí bez omezení věku. Více na Běh rodným krajem Emila Zátopka.

 

V sobotu 19. září se uskuteční Janáčkovy chodníčky – 44. ročník turistického pochodu okolím města Příbora a Hukvald. Trasy jsou rozděleny pro pěší – 10 kn, 15 km A, 15 km B, 50 km a cyklo – 30 km a 60 km. Letošní novinkou je pěší trasa pro děti a maminky s kočárky – 4 km spojená se soutěžemi v areálu koupaliště. Cena 30 Kč pro členy KČT a 40 Kč ostatní. Cíl všech tras je v restauraci U Čechů. Více informací na tel. čísle 737 375 203.

 

Štramberský krpál. V sobotu 19. září ve Štramberku na náměstí se uskuteční přehlídka dechových orchestrů. Součástí festivalu bude i soutěž o nejlepší guláš. Od 10.00 hod. postupně vystoupí Dom Jistebník, orchestr VŠB-TU, orkiestra Wrzesnia, Lašský orchestr. Od 13.00 hod. bude společný koncert a vyhodnocení soutěže o Š tramberský (š)krpál. Vstup zdarma.

 

Módní přehlídka v příborských zahradách. Přijďte v sobotu 19. září do Piaristických zahrad a nenechte si ujít módní přehlídku, kterou pořádá město Příbor a Studie 365. Odpolední program plný módních přehlídek, koncertu a tance.  Můžete se těšit na stylové kolekce Calzanatta.cz, Móda Lena FM a tvorbu přední české návrhářky Helena Bedrnová, originální obruby Optika Lenka, Nový Jičín, vlasový styling Kadeřnictví – Veronika Tkáčová, líčení modelek Studio Ivana Májek. V případě nepříznivého počasí historický refektář piaristického kláštera v Příboře.  Vstup zdarma.

 

Pyžamový pochod na kopřivnickou Bílou horu. Odhoďte zábrany a pojďte si zablbnout. Oblečte si pyžama či noční košilky, ale nejděte do postele nýbrž spolu s ostatními na Bílou horu. Je to příležitost k zážitkům, smíchu či ocenění vašeho nočního prádla. Sebou čelovky nebo jiné svítilny. Akce proběhne v sobotu 19. září od 19.00 hod. a vydejte se společně na Bílou horu. Akce se koná pouze v případě, že nebude pršet.

 

Den města Štramberku. V neděli 20. září od 10.00 hod. na náměstí ve Štramberku se uskuteční slavnosti města s prezentací titulu Historické město roku 2019. Během dne vystoupí skupina Devětsil a Kondoři. Těšit se můžete i na běh na Trúbu.  V 16.00 hod. vystoupí Petr Bende  & Band.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice