22. 12. 2023

Organizátoři předvánočních akcí po celém Moravskoslezském kraji upravili svůj program. Důvodem je čtvrteční tragédie na Filozofické fakultě v Praze, kde mladý muž zastřelil 15 lidí a řadu dalších zranil. Na sobotu vláda vyhlásila státní smutek.

S ohledem na tragické události v Praze je upraven program Ostravských Vánoc. Kulturní program, který měl v pátek a v sobotu proběhnout na Hlavní scéně na Masarykově náměstí, je zrušený. Ve spolupráci s biskupstvím ostravsko-opavské diecéze nahradí plánovaný závěrečný koncert zádušní mše za oběti včerejší střelby, kterou bude od 15 hodin sloužit biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David v Katedrále Božského spasitele v Ostravě.

 

Potřebujete zaplatit lístky na divadelní představení, vyměnit lístky za vouchery či zakoupit dárkovou kartu? Pokladna Kulturního domu Kopřivnice bude otevřena pouze do pátku 22. prosince 2023 9:00 – 17:00 hod. Od soboty 23. prosince 2023 do pondělí 1. ledna 2024 bude pokladna uzavřena. K běžnému provozu se vrací opět 2. ledna 2024.

 

Betlémské světlo se bude na Štědrý den rozdávat i v Kopřivnici. Plamínek, novodobý symbol Vánoc, bude možné převzít od skautů na Štědrý den na tradičních místech v neděli 24. prosince od 11 do 12 hodin, a to před kulturním domem a před kostelem sv. Bartoloměje, kde bude možné získat světlo i po ranní mši v 7.45–8 hodin. Další místa, na kterých si lidé mohou světlo vyzvednout, stejně jako různé doprovodné akce jsou průběžně zveřejňovány na www.betlemskesvetlo.cz.

 

Na štědrý den se můžete vypravit na Půlnoční mši ve farním kostele Narození Panny Marie v Příboře. Koledy zazpívá Příborský pěvecký kvartet za doprovodu Spolku hudebníků Příbor pod vedením pana Zdeňka Pukovce. Od 22:00 hodin.

 

Štěpánská diskotéka v Kulturním domě Mniší-25.12.2023 20:00, Kulturní dům Mniší.

 

Štěpánská zábava s CM Pramínky v Katolickém domě Kopřivnice-26.12.2023 19:00, Katolický dům Kopřivnice.

 

Město Štramberk se spolky pořádá Živý betlém, v úterý 26. 12. 2023, tentokrát se nekoná v sadu, ale přímo na náměstí ve Štramberku. Začíná se v 15:00 hodin. Vystoupí členové divadelního souboru Pod věží.

 

Svatoštěpánské odpoledne, úterý 26. 12. od 13 do 17 hodin, Frýdecký zámek. Můžete zhlédnout aktuální výstavy nebo se můžete zúčastnit prohlídky Zámeckého okruhu či navštívit expozici Beskydy – příroda a lidé. V 15 hodin vystoupí v Rytířském sále frýdeckého zámku Lašský smíšený pěvecký sbor Baška.

 

Sbírka zpříjemní osobám bez přístřeší sváteční období. V předvánočním období se na kopřivnické radnici každoročně koná sbírka pro potřebné. Ani letos tomu nebylo jinak. Tentokrát mezi sebou pracovníci úřadu uspořádali finanční sbírku na stravování v období vánočních svátků pro klienty Nízkoprahového denního centra Racek. Do sbírky se zapojila téměř třicítka zaměstnanců radnice a vybralo se 7.000 korun. Přestože se jednalo o finanční sbírku, někteří spontánně přinesli novou zimní bundu, prstové rukavice a čepici. Prostředky budou použity nejen ve svátečním období, ale slouží jako rezerva pro mimořádné situace během celého roku. „Pokud se klienti zapojí do úklidu v rámci sanitárního dne, zajistíme jim ze sbírky oběd, stejně jako když se zúčastní jarního sbírání odpadků,“ uvedl vedoucí centra Michal Raška. „Občas se stane, že z těchto prostředků podpoříme klienta, který po operaci potřebuje léky, ale nemá na jejich doplatek, nebo na úhradu jízdného, když náš klient potřebuje navštívit svého lékaře, který je v jiném městě,“ vyjmenoval Raška další možnosti využití sbírky.

 

Po více než roce fungování se kopřivnické Re-use centrum v areálu sběrného dvora dočkalo rozšíření. Místo, kde použité věci dostávají druhou šanci, se rozrostlo o dvě unimobuňky na ukládání cennějších věcí, porcelánu a hraček. Ty zde budou chráněny před prašností a lidé si je budou moci lépe prohlédnout. O služby Re-use centra je veliký zájem, což dokazuje mimo jiné výtěžek z veřejné sbírky, do níž lidé dobrovolně přispívají za odvoz věcí z centra. Od začátku ledna se už vybralo 113 707 korun, které příští rok město využije na nákup květin do ulic města. Během zimního období je Re-use centrum otevřeno ve všední dny od 8 do 16 hodin a v soboty od 8 do 12 hodin.

Dotace, kterou Slumeko obdrželo z Operačního programu Životní prostředí, byla kromě rozšíření Re-use centra využita také k nákupu tří velkoobjemových van do sběrného dvora, dvaceti velkých kontejnerů na bioodpad ze sídlišť a čtyř set popelnic k rozšíření systému door-to-door sběru odpadů od rodinných domů. Celkové náklady projektu činily 1,7 milionu korun, přičemž 85 procent pokryje dotace.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice