22. 2. 2017

 

Nemocnice Nový Jičín nabídne nově předporodní kurzy i v Kopřivnici. Nemocnice Nový Jičín ve spolupráci s Baby Club Relaxáček rozšiřuje nabídku kurzů předporodní přípravy i do Kopřivnice, a to konkrétně do moderních prostor Medical Care Center na Záhumenní ulici. Nastávající maminky z Kopřivnice a okolí tak budou mít nově k dispozici odborné předporodní kurzy i v místě svého bydliště. Zájemkyně zde mohou již od března navštívit celý kurz i samostatné přednášky zaměřené na přípravu k porodu i jeho průběh, kojení či péči o novorozence. Kurz předporodní přípravy bude zaměřen na přípravu k porodu i jednotlivé porodní fáze, především pak na praktické rady ohledně správného dýchání či možných úlevových poloh. Celý kurz předporodní přípravy zahrne čtyři lekce, které budou probíhat jednou týdně – vždy první čtyři čtvrtky v měsíci, od 15:30 do 17 hodin. První lekce bude zaměřená na těhotenství, porod a šestinedělí, druhá na operační porody, císařský řez a tlumení bolesti při porodu, třetí na kojení a manipulaci s dítětem, a poslední čtvrtá na gravid jógu a s ní spojené uvolňování před porodem i správné dýchání. První kopřivnický kurz odstartuje už 2. března a přijít na něj mohou zájemkyně v jakékoliv fázi těhotenství.

 

Rovných sto dvacet let letos uplyne od okamžiku, kdy světlo světa spatřil první kopřivnický automobil. Významné výročí si v místě vzniku stoje připomenou mimo jiné výstavou v Lašském muzeu. Lašské muzeum v závěru tohoto týdne nepředstaví návštěvníkům klasickou výstavu plnou historických snímků, technické dokumentace stroje, jak by mnozí mohli čekat. Naopak, vzhledem ke skutečnosti, že v průběhu dlouhé historie inspirovala automobilka lidskou představivost a kreativitu v mnoha oblastech, bude expozice nazvaná Kopřivnice v automobilech Tatra věnovaná výtvarným pracím fotografa, grafika a designéra Karla Kudery. „Automobily a prostředím závodu se nechalo ovlivnit mnoho výtvarníků, od Ludvíka Bortla, přes Eduarda Petra, Josefa Treuchela, Karla Kordiovského či v neposlední řadě Karla Rosenkranze. V posledních měsících se po jejich bok zařadil i již zmíněný kopřivnický fotograf, grafik a designér Karel Kudera,“ uvedl kurátor Lašského muzea Pavel Dvořák. Podle Dvořáka vystavené práce skvěle kombinují všechny výtvarné obory, kterým se Karel Kudera věnuje. „Nejsou to čisté fotografie a rozhodně se nejedná o čistou grafiku. Zůstávají někde na pomezí, ovšem beztoho, že by měl divák pocit, že jim něco chybí. Karlovy práce si navíc vtipně hrají se starou představou, že Tatra je továrna ve městě a Kopřivnice je město v továrně,“ prozradil kurátor. Výstava nazvaná Kopřivnice v automobilech Tatra bude za přítomnosti autora slavnostně zahájena v pátek 24. února v 18 hodin u nás v Lašském muzeu. Expozice potrvá do 9. dubna.

 

Městská policie v Novém Jičíně rozšířila výbavu strážníků. Ti nyní disponují také kvalitními testry na drogy. Jeden stěr dokáže odhalit až 6 druhů drog včetně oblíbené Extáze. Testovat chtějí především řidiče, takřka polovina kontrolovaných řidičů, kteří jsou pozitivní, jsou pod vlivem drog. Jedna testovací sada přijde na 350 korun a dokáže odhalit až šest druhů drog, včetně Extáze. Test se provádí jednoduše stěrem slin, v případě, že řidič nespolupracuje, mohou vzít strážníci i stěr potu z volantu. Strážníci budou testovat především řidiče, ale také další osoby, které budou vykazovat známky požití omamné látky a mohly by ohrozit život a zdraví jiných lidí. Využití těchto testrů na drogy plánuje městská policie nejen v oblasti represe, ale i prevence. Uvažuje o tom, že ve druhém pololetí by v určitých případech poskytla tento testr také rodičům, kteří by měli podezření, že jejich dítě drogy bere.

 

V Tatře od 20. 2. 2017 vede obchod a marketing Martin Šustek, který se stal zároveň novým členem představenstva. Tatře se v roce 2016 podařilo pod obchodní taktovkou Davida Pipala skokově navýšit prodej na 1320 vozidel, což znamenalo meziroční nárůst o 54 procent. Aby se podařilo tuto laťku udržet a dále zvýšit, bude TATRA TRUCKS dále posilovat své obchodní kapacity. Martin Šustek se chce v první fázi zaměřit na interní procesy v oblasti prodeje, marketingu a poprodejních služeb.

 

Na ZŠ a MŠ v Kopřivnici a místních částech začalo hledání Koprstar 2017, castingy potrvají do 2. března.

 

Pramínky uctí památku Františka Bartoše. 16. března uplyne 180 let od narození jednoho z našich nejvýznamnějších moravských sběratelů lidových písní, národopisce, filologa, učitele a zaníceného vlastence Františka Bartoše. Kopřivnická cimbálová muzika Pramínky připomene toto významné jubileum svým posluchačům několika unikátními koncerty. Již na druhý dubnový týden si Pramínky pozvaly chilsko-estonsko-izraelské Danube trio v nástrojovém obsazení cimbál, flétna a akordeon, aby společně zakoncertovali v několika moravských obcích a městech. Na koncertech nazvaných S lidovou hudbou na kraj světa! nabídnou posluchačům nevšední srovnání lidových kultur daných zemí s naší kulturou moravskou. Poslední dubnová neděle bude v Kopřivnici patřit premiéře koncertu Tady jsme doma, který Pramínky připravují ve spolupráci se Základní uměleckou školou Zdeňka Buriana a Kulturním domem Kopřivnice. Na pódiu zdejšího kulturního domu se vedle sebe v rámci samostatného koncertu poprvé postaví tři kopřivnické cimbálové muziky – Pramínky, Buriánek a Malý Buriánek, aby své příznivce potěšily tím nejlepším ze svých repertoárů. V první polovině května přijede do Kopřivnice na pozvání cimbalistky Gabriely Jílkové vynikající islandská klarinetistka Auður Edda Erlendsdóttir. Obě interpretky, v současnosti studentky Hudební akademie Ference Liszta v Budapešti, chtějí na několika místech Moravy svým posluchačům předvést, k jakému vývoji došlo ve hře na klarinet a cimbál od dob Františka Bartoše. Na koncertech Quasi improvvisato? představí originální skladby pro cimbál a klarinet od současných českých, islandských a maďarských skladatelů. První červencový víkend proběhne v Rožnově pod Radhoštěm mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti. Na něj připravují Pramínky dva nové autorské pořady, z nichž jeden je přímo věnován osobnosti Františka Bartoše. Návštěvníci festivalu tak budou mít možnost seznámit se s pozoruhodným životem a ojedinělým dílem tohoto vzácného Moravana.

 

Prezentace soutěže „Navrhni svoji Tatru“ studentům. Soutěž Navrhni svoji Tatru rozvinula od začátku letošního roku své aktivity směrem k oslovení cílových skupin studentů a veřejnosti. Druhá fáze náboru účastníků soutěže odstartovala v polovině února prezentacemi na vysokých školách. První v seznamu technických univerzit bylo Vysoké učení technické v Brně.

 

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice