20. 2. 2017

 

Kopřivnice si letos připomene 120. výročí postavení prvního kopřivnického automobilu. V průběhu své dlouhé historie inspirovala automobilka lidskou představivost a kreativitu v mnoha oblastech, výtvarné projevy všeho druhu nevyjímaje. Řada umělců se ve své tvorbě více či méně nechala ovlivnit prostředím závodu nebo jeho výrobky. V posledních měsících se po jejich bok zařadil i kopřivnický fotograf, grafik a designér Karel Kudera, jehož práce v nadcházejících týdnech představí Lašské muzeum. Karlovy práce skvěle kombinují všechny výtvarné obory, kterým se věnuje. Nejsou to čisté fotografie a rozhodně se nejedná o čistou grafiku. Daří se mu totiž v graficky atraktivní zkratce propojit minulost s přítomností a s trochou nezbytné nostalgie oživit vzpomínky na dobu, kdy Tatra a Kopřivnice tvořily důsledně propojenou jednotu. Výstava „Kopřivnice v automobilech Tatra“ bude otevřena společně s Karlem v pátek 24. února v 18 hodin v Lašském muzeu. Výstava potrvá do 9. dubna.

 

Už jen pár dní zbývá do ukončení ankety o nejlahodnější pivo Beskyd za rok 2016. Už jste hlasovali v anketě o nejlahodnější pivo Beskyd? Už jen do 28. února máte možnost dát svůj hlas svému nejoblíbenějšímu pivovaru. V turistické oblasti Beskydy-Valašsko jich máme celkem třináct. V předešlých třech ročnících s přehledem vyhrál pivovar Koníček z Vojkovic, podaří se mu letos opět obhájit svůj titul nebo vyhraje někdo jiný?

 

Nová publikace provede dvaceti pěti lety Slezské univerzity v Opavě. Na svých 220 stranách tato výpravná publikace přináší pohled na vznik, první roky a postupný vývoj univerzity i na její aktuální přítomnost. Čtenáře zavede do studijních i mimostudijních aktivit na jednotlivých univerzitních součástech (fakultách) a seznámí je s výjimečnými osobnostmi akademického i vědeckého života, cenami a poctami, která její studenti a pracovníci získali, ale i s osobnostmi, které univerzita za dobu své existence sama ocenila.

 

V okrese Nový Jičín došlo v lednu k největšímu nárůstu nezaměstnanosti v kraji. I tak zůstává pod celorepublikovým průměrem.

 

Ministři schválili rozšíření Chráněné krajinné oblasti Poodří, která se nachází v našem kraji.

 

Kopřivnická Mandala se v posledních letech stává pravidelnou zastávkou nejen špičkových českých a slovenských alternativních kapel.

 

Bývalé sídlo závodního klubu Tatry v parku by se mělo letos začít opravovat.

 

V pondělí 20. února se v mateřském centru Klokan uskuteční první z šestice odborných kurzů určených rodičům, tématem je příprava dítěte do 1. třídy.

 

Ve čtvrtek 16. února přivítal starosta Miroslav Kopečný prvního kopřivnického občánka roku 2017, kterým je Pavel Šimíček.

 

Od 1. ledna 2017 se mění pravidla pro pořádání tomboly. V současné době probíhá období plesů, zábav a maturitních plesů. Školky, spolky a místní zájmová sdružení, která pořádají tyto akce, často v jejich rámci organizují slosování prodaných losů o věcné ceny, tedy tombolu. Do 31. prosince loňského roku podléhala tombola s herní jistinou do padesáti tisíc korun (tj. násobek počtu vydaných losů a prodejní ceny za jeden los) povolení obecního úřadu. Od 1. ledna 2017 došlo ovšem ke změně. S přijetím nového zákona č. 186/2016 Sb. o hazardních hrách již tombola s herní jistinou, jejíž výše nepřekročí sto tisíc korun, zákonu o hazardních hrách nepodléhá. V případě tomboly, u které výše herní jistiny činí více než sto tisíc, je provozovatel povinen tombolu obecnímu úřadu ohlásit (nebude tedy povolována) s tím, že u této tomboly musí také zajistit účast notáře. S herní jistinou nad zmíněnou částku se navíc váže daň z hazardní ch her ve výši třiadvacet procent, kterou odvádí její provozovatel (zákon č. 187/2016 Sb. o dani z hazardních her).

 

Letos by se měla začít opravovat Ringhofferova vila. V nejbližší době by radnice měla obdržet projektovou dokumentaci na rekonstrukci vily v parku E. Beneše, v níž v minulosti bylo sídlo závodního klubu Tatry.

 

Beskyd Model Kit Show letos chystá nový organizační tým. Beskyd Model Kit Show z kalendáře místních událostí nezmizí. Modelářskou show převzal obměněný tým organizátorů a znovu zvou fandy všech druhů modelaření na první květnový víkend do Kopřivnice.

 

Prostě ve formě! Slévárna GIFF, a.s. vyhlašuje v rámci svého sloganu skoroceloroční soutěž pro aktivní lidi. Cílem této soutěže je za necelý rok zdolat celkem 20 beskydských vrcholů, případně zajímavých míst. Doba trvání soutěže od 1. 2. 2017 do 30. 11. 2017. Registrace do soutěže je zcela zdarma, ale pokud budete chtít po zdolání všech míst dostat kvalitní značkové tričko s logem soutěže a dále se zúčastnit losování o hodnotné ceny, zaplatíte za registraci 350,- Kč. Připraveno bude i několik podsoutěží, o kterých budete včas informováni a jejichž výherci budou cenami odměněni ihned. Registrace a informace na https://prosteveforme.giff.cz

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice