22. 3. 2017

 

Mateřské školy v Kopřivnici využily finanční podporu z evropských fondů a zaměstnaly dvě chůvy. Ty pomáhají učitelkám s péčí o dvouleté děti, kterých ve školkách přibývá. Od ledna bylo do školek přijato 16 dětí mladších tří let. Do Mateřské školy Krátké byly přijaty čtyři děti a do MŠ Pionýrské sedm dětí, které nejpozději v květnu dosáhnou tří let. Od nového školního roku bude pro děti mladší tří let prioritně určena školka Pionýrská, je dobře dostupná, téměř v centru města, v příjemném prostředí vedle parku. Také interiér školky je lépe uzpůsobený pro ty nejmenší děti, než ostatní školky. Zde může být přijato maximálně 16 dětí od dvou let.

 

V druhém březnovém týdnu bylo v našem městě zahájeno plošné čištění komunikací a chodníků po zimě. V ulicích města se tak začaly objevovat dopravní značky doplněné oranžovými cedulemi upozorňující na chystané úklidové práce. Ty navíc dočasně zakazují stání nebo zastavení vozidel. Pokud je řidiči nebudou respektovat, budou vozidla odtahována. A hned za první dva dny museli majitelé tří aut z peněženky vytáhnout přes tisíc korun. Čištění bude postupovat z centra města směrem k okrajovým částem a ukončeno by mělo být dle plánu koncem dubna. Podrobný harmonogram a také informace o odtažených vozech najdete na webové stránce www.slumeko.cz

 

MS kraj připravuje slavnostní akt Ocenění pedagogických pracovníků škol a školských zařízení u příležitosti Dne učitelů v roce 2017, jedna cena poputuje do Kopřivnice. Navrženo je 25 pedagogických pracovníků, kterým bude 29. 3. 2017 v sále Janáčkovy konzervatoře v Ostravě u příležitosti Dne učitelů slavnostně předáno ocenění ve 2 kategoriích – Výrazná pedagogická osobnost roku a Ocenění za dlouhodobou tvůrčí pedagogickou činnost. V této kategorii bude hejtmanem oceněna Eliška Kopečná, Základní škola Floriána Bayera, Kopřivnice.

 

Hrad Hukvaldy, jedna z nejnavštěvovanějších kulturních památek v kraji, už zná program pro letošní sezonu. Osvědčené akce doplní také novinky. Slavnostní otevírání hradu se letos uskuteční v sobotu 1. dubna. Návštěvníci se ještě v dubnu můžou těšit na Velikonoce na hradě a tradiční slet čarodějnic, který letos připadne na 29. dubna. Od května až do konce září se pak na hradě budou konat organizované akce prakticky každý víkend. Velký úspěch vždy sklízejí akce, jako jsou například rytířské souboje, ukázky řemesel nebo strašidelné večerní prohlídky hradu. Například na konci června bude hrad hostit také zahajovací koncert k mezinárodnímu hudebnímu festivalu Janáčkovy Hukvaldy a poté i barokní operu. Na začátku letních prázdnin si pak děti užijí akci Škola čar a kouzel s Harry Potterem. Hrad v posledních letech každoročně navštěvují desítky tisíc lidí. Ostatně v roce 2015 se zařadil do desítky nejnavštěvovanějších turistických cílů v Moravskoslezském kraji s více než pětapadesáti tisíci návštěvníky. Od začátku loňského roku zabezpečuje provoz hradu Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, předtím byl hrad pronajat fondu Janáčkovy Hukvaldy.

 

Vyrazte na výlet do pivovaru Radegast. Navštívit můžete prohlídkovou trasu pivovaru, kde se dozvíte více o tom, kde a jak se vyrábí oblíbené moravské pivo Radegast. V sobotu 25. března se zde navíc koná Den s tradičními řemesly, který do pivovaru přivede kováře a šindeláře z Rožnova pod Radhoštěm, kteří vám představí své řemeslo. Uvidíte postup výroby štípaných šindelů ze smrkového dřeva, mistr kovář zase ukáže zpracování různých železa a oceli a výrobu podkoviček. Těšit se můžete také na speciální prohlídky pivovaru, které nabídnou školu čepování piva. Budete mít možnost si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, postavit se za výčep a načepovat si pivo „na hladinku“ nebo třeba jako ochutnávkový „šnyt“. Zároveň se dozvíte něco o tom, jak by se správný výčepní měl o pivo starat, aby vám v hospodě chutnalo. Navíc si v rámci prohlídky si zasoutěžíte o originální pivovarské ceny z Radegastova obchodu. Návštěvnické centrum pivovaru až do konce března hostí unikátní výstavu, kde se vám představí pivovarská řemesla jako sladovníci, hvozdaři, pivovarníci, chmelaři, sklepáci a spileční, ledaři, bednáři nebo poté formani a šenkýři. Jednotlivá řemesla vás zároveň postupně provedou celým procesem výroby piva. Návštěvnické centrum pivovaru Radegast a výstavu Pivovarská řemesla je možné navštívit od úterý do soboty od 10 do 16 hodin. Prohlídky pivovaru pro veřejnost v češtině probíhají v sobotu od 14 hodin. Skupiny nad 10 osob si mohou prohlídku objednat předem v otevírací době Návštěvnického centra pivovaru Radegast.

 

V sobotu 1. dubna 2017 přivítají jaro ve Frenštátě pod Radhoštěm akcí „Vítání ptačího zpěvu“ v Amfiteátru na Horečkách. Začátek akce je již ráno v 8.00 hodin a až do 14.00 hodin se můžete těšit na bohatý program. Čekají vás komentované prohlídky expozice Život v korunách stromů, přednášky, komentované workshopy na téma výroba ptačích bude, ptačí kuchyně či hmyzí hotel. A pokud máte ptačí příjmení, tak právě tady se bude konat váš slet!

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice