22. 6. 2016

 

Festival krásné hudby v nádherném prostředí hukvaldského hradu a obory pokračuje. Organizátoři Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy zveřejnili program XXIII. festivalového ročníku a zahájili prodej vstupenek na pestré a různorodé koncerty. Je jich celkem deset a uskuteční se od 25. června do 10. července na Hukvaldech, v Příboru, Frýdku-Místku a Rychalticích.

 

ORCHESTRÁLNÍ KONCERTY

Dominantami letošního hukvaldského festivalu budou tři orchestrální koncerty, všechny se uskuteční v amfiteátru hukvaldské obory. V sobotu 2. července to bude Janáčkova filharmonie Ostrava, která pod taktovkou Stanislava Vavřínka zahraje skladby L. Janáčka a A. Dvořáka a rovněž doprovodí vynikajícího trombonistu Kurta Neubauera v jednom z nejlepších trombonových koncertů, a to koncertu Jožky Matěje, rodáka z nedalekého Brušperku. O týden později na stejném místě, 9. července rozezní Komorní orchestr Bohuslava Martinů tóny populárních skladeb J. Haydna a W. A. Mozarta. Třetí orchestrální koncert bude 10. července patřit slovenským hostům ze Žiliny, kteří provedou půvabné Janáčkovy hudební obrázky z Moravy, jež autor spojil pod název Rákos Rákocsi.

 

KOMORNÍ KONCERTY

Každý z komorních koncertů se liší programovým zaměřením i odlišností interpretů. Janáčkovy Hukvaldy otevřou mladí čeští a slovenští umělci, Žesťové sexteto JKO, Flauti Ostraviensis a Mucha Quartet. 29. června rozezní na hradě jeden z nejlepších a nejoriginálnějších hráčů na cimbál naší současnosti Daniel Skála se svými hudebními přáteli ozvěny Janáčkovských inspirací, 1. července se do rodného kraje vrátí jeden z nejlepších českých klavíristů současnosti Martin Kasík, v sále místeckého Národního domu přednese velký klavírní recitál.

 

KOSTELY

700 výročí narození Karla IV. si připomeneme společně se Stanislavem Šárským, čtoucím úryvky z císařova životopisu a s Bohemia Luxembourg trio, večer s názvem „Vita Caroli“ se uskuteční v příborském kostele sv. Valentina. V dalším kostele, tentokráte na Hukvaldech se v rodný den Leoše Janáčka 3. července představí dechový kvintet Musica per cinque a v jejich programu nebude chybět ani půvabné Janáčkovo Mládí. A třetí návštěvu kostela nabízí festival v Rychalticích, kde se 6. července poprvé u nás představí vynikající mladý polský varhaník a laureát mnoha prestižních soutěží, varhaník svatoštěpánského chrámu v Krakově Tomasz Soczek.

 

LEGENDÁRNÍ PĚVECKÝ SBOR

Výčet koncertů by nebyl úplný bez sborového koncertu legendárního a letos jubilujícího dětského pěveckého sboru Permoník z Karviné. Skladby nejen našich autorů zaznějí 26. června na Hukvaldech za řízení zakladatelky sboru a jeho umělecké vedoucí Evy Šeinerové.

 

Deset koncertů letošních Janáčkových Hukvald nabídne krásné zážitky širokému okruhu posluchačů. Vstupenky jsou v prodeji v síti TICKET ART a v Informačním centru Hukvaldy.

 

Program najdete na www.janackovyhukvaldy.cz

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice