23. 2. 2015

 

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se zhoršily, imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl dnes ráno překročen na 12 z 15 měřicích stanic. Ještě v neděli odpoledne byly většinou hodnoty všude podlimitní. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorolo­gického ústavu. Dnes ráno se naměřené hodnoty pohybovaly v rozmezí od 39 do 125 mikrogramů. Nejlépe se dýchalo obyvatelům Opavy. Naopak nejvíce znečištěné ovzduší měli lidé žijící ve Věřňovicích na Karvinsku. Tamní hodnoty ale oproti nedělnímu odpoledni klesly ze 133 mikrogramů na 125 mikrogramů na metr krychlový. Situace se dnes podle meteorologů moc nezmění. Moravskoslezský kraj má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Rozptylové podmínky jsou zhoršené hlavně v zimě a na podzim. Kvalitu ovzduší kromě průmyslu ovlivňuje i doprava a topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska.

 

 

Osmou výhru si na své konto připsali kopřivničtí hokejisté v sobotu 14. února v derby proti Hornímu Benešovu. Tým trenéra Slabého tak sezonu zakončí 4. března v Krnově téměř jistě v čele tabulky. Ať už rozhodnutí o kontumaci z 15. kola mezi našimi hráči a Orlovou, které se má údajně znovu přesunout zpátky na Moravskoslezský krajský hokejový svaz, dopadne jakkoliv, mají kopřivničané situaci ulehčenu. Orli prohráli se Studénkou a naši hokejisté tak výšili svůj náskok, protože doma vyhráli nad Horním Benešovem 2:0. Poslední povedenou ránu si minutu před koncem v situaci 2 na 1 připsal domácí Sluštík. Naši hokejisté tak kralují v čele tabulky, aktuálně s 56 body, kdy před sebou mají ještě 3 utkání. 21. února zajíždějí do Rožnova pod Radhoštěm a poslední domácí duel sehrají 28. února proti Studénce.

 

 

Jarní část zahájili naši házenkáři 15. února na své palubovce proti lídrovi tabulky ze Strakonic. S jihočeským týmem v úvodu sezony remizovali. Nyní ho zdolali 33:30 a vyměnili si s ním místo v čele tabulky. Cíl vybojovat pro příští sezonu extraligu je tak opět o kus blíže. Jedno z nejdůležitějších domácích utkání této mistrovské sezóny bylo velmi dramatické. Do čtvrtiny zápasu si naši drželi mírný náskok, ale pak se Strakonice začaly prosazovat a kopřivničané šli v polovině hry do šaten s pětibrankovým mankem. Druhou polovinu již domácí nepustili a několika výtečnými zákroky je podržel brankář Chalupa a Jan Gřes, který byl s osmi góly nejlepším střelcem v důležitém duelu. Kopřivnice se díky zisku dvou bodů posunula na první místo před Strakonice, které na nás ztrácí jeden bod. V dalším kole nastoupí naši házenkáři 22. února na své palubovce proti hráčům z Jičína a 28. února zajíždějí do Bystřice pod Hostýnem.

 

 

Už 25. ročníků má na kontě Kopřivnická bowlingová liga.  Závěrečné finále podzimní soutěže proběhlo v neděli 15. února. Soutěž byla velice vyrovnaná, nejlepší formu potvrdil favorit soutěže – Draci. Vyhráli play off a zároveň se ziskem 190,5 bodů i celou soutěž. Druhé místo v konečné tabulce vybojovalo družstva Barakuca a bronzovou pozici obsadili Tygříci. Jarní kolo již bylo zahájeno, přihlášené je 16 týmů a bude se hrát do poloviny června. Poté se pořadatel soutěže chystá na rekonstrukci herního mechanismu, na výměnu šňůrového uchycení kuželek za bezšňůrové. Hala tak získá vyšší klasifikaci a v počítání úderů nebude docházet k chybám. Nyní činí poplatek za jednoho hráče v lize cca 65 – 75 korun na týden. Zájemce o účast v podzimní části se mohou hlásit u vedoucího soutěže, Kamila Příhody.

 

 

Recitál několikanásobné Zlaté slavice Lucie Bílé míří 26. února do Kopřivnice. Zpěvačka vystoupí s klavíristou Petrem Maláskem od 19 hodin V KDK. Těšit se můžete na jedinečnou atmosféru projektu Recitál, ke kterému Lucie Bílá natočila CD se stejným názvem. Album, které vyšlo před rokem, obsahuje kolekci šestnácti emotivních písní, a Bílá zde dala naplno prostor svému hlasu.  Celé album tvoří většinou převzaté a počeštěné písně známé jak z koncertního repertoáru Bílé, tak z její sólové tvorby. Poslední vstupenky jsou k dispozici v předprodeji kulturního domu.

 

 

Ve čtvrtek 26. února odvysílá KTK v přímém přenosu od 16.00 hodin čtvrté zasedání Zastupitelstva města Kopřivnice, které se bude konat v 10. patře radnice. Jedním z důležitých bodů bude projednávání veřejné zakázky na poskytování komunálních služeb ve městě. V úvodu budou zastupitelé jednat o rozpočtových opatřeních k rozpočtu města na rok 2015. V dalším bloku se budou zabývat akčním plánem zlepšování projektu zdravé město a místní agendy a akčním plánem rozvoje města. Předložena bude také zpráva o průběhu plnění Zdravotního plánu města Kopřivnice za rok 2014. Volit se budou členové dozorčích rad společností Slumeko a Kabelová televize Kopřivnice. V předposledním bloku projednají zástupci města dotace na podporu mládeže tělovýchovy a sportu, na podporu kultury a osvětové činnosti a v oblasti mezinárodních vztahů.

 

 

 

Elektronickou informační tabuli, která je od konce roku 2014 v Kopřivnici, už mají od počátku února cestující v 18 městech (Bílovec – Bohumín – Český Těšín – Frenštát pod Radhoštěm – Frýdek-Místek – Frýdlant nad Ostravicí – Havířov –Kopřivnice – Krnov – Návsí – Nový Jičín – Odry – Opava – Orlová – Ostrava-Svinov – Rýmařov – Třinec – Vítkov). Tabule, které po zkušebním provozu přešly v únoru do provozu ostrého, mohou cestující využívat díky projektu Poskytování dopravních informací, jehož nositelem je společnosti Koordinátor ODIS, s.r.o., která je zároveň také vlastníkem i provozovatelem zařízení. Projekt za necelých sedm milionů korun je spolufinancování Evropskou unií prostřednictvím ROP Moravskoslezsko z Evropského fondu pro regionální rozvoj (85%), zbývající částku (15%) poskytnul Moravskoslezský kraj. V průběhu letošního roku by měly online informace o vozidlech poskytovat další dopravci, takže bude možné na panelech zobrazovat skutečný čas odjezdu.

 

 

Od minulého týdne najdete v Lašském muzeu ilustrace Zdeňka Buriana, které veřejnost často nevidí, i když jsou výhradně v majetku Kopřivnice. Málo známá díla budou v muzeu vystavena do 22. března. Pestrý život slavného kopřivnického rodáka připomíná také muzeum ve Štramberku, zdejší výstava potrvá do 21. června.

 

 

Víte, co je to Jamboree? Akci o skautském setkávání pořádají kopřivničtí skauti. Dozvíte se na ní, co je Jamboree, něco málo z jeho takřka stoleté historie, ale hlavně příběhy kopřivnických účastníků z let 1947, 2003, 2007 a 2011. Spousta zážitků, obrázků a suvenýrů na Vás čeká 27. 2. 2015 v Katolickém domě. Svou účastí a dobrovolným vstupným můžete podpořit účast kopřivnických skautů na Jamboree 2015 v Japonsku.

 

 

V neděli 1. března se kopřivnický zimní stadion stane dějištěm pro sledge hokejovou bitvu v rámci přípravy na Mistrovství světa 2015. Zápas mezi českou a slovenskou reprezentací začíná ve 14:00. Sledge hokej je paralympijskou verzí ledního hokeje, hraje se ve speciálních sáních. Hráči se pohybují a zároveň ovládají puk pomocí dvou krátkých hokejek opatřených na konci ocelovými hroty. Pravidla sledge hokeje jsou v zásadě shodná s pravidly klasického ledního hokeje. Vstupné je dobrovolné a příznivci jsou srdečně zváni.

 

 

V porovnání s předchozím měsícem nezaměstnanost roste. Aktuálně je počet evidovaných uchazečů o zaměstnání v Moravskoslezském kraji na čísle 85 181. Podíl nezaměstnaných osob vrostl na 10 %. Vývoj je shodný téměř ve všech okresech – kromě Novojičínska. U nás byl (jako v jediném okrese) zaznamenán pokles počtu nezaměstnaných osob o 0,3%. Během letošního ledna se v našem kraji nově zaevidovalo 8 714 osob.  Počet uchazečů o zaměstnání se zvýšil o 0,2%. Novojičínský region hlásí 7494 nezaměstnaných a drží si procentní podíl nezaměstnaných na čísle 6,9, což je mírně pod celorepublikovým průměrem, který činí 7,7%.  Kopřivnice eviduje 1930 uchazečů o práci, a podíl nezaměstnaných je ještě nižší a to 6,51%. Nově od 1. ledna 2015 hledá práci 249 lidí, což je 5 x méně než před rokem.  Na Kopřivnicku je k dispozici 405 volných pracovních míst, to znamená, že na jedno pracovní místo připadá více zhruba 7 uchazečů, zatímco vloni jich bylo 22.  Na Novojičínsku je v nabídce celkem 1016 pracovních pozic.  Největší zájem je o pomocné pracovníky ve výrobě, dále pak svářeče, řezače plamenem a páječe, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel a kuchaře (kromě šéfkuchařů) i pomocné kuchaře.

 

 

Slovenská Musiq1 ukončuje provoz, uvolněné místo bude obsazeno novou kulinářskou stanici Mňam TV. Sobota 14. února 2015 byla posledním vysílacím dnem slovenské hudební televize Musiq 1. Nečekaně to oznámil provozovatel stanice v titulku na televizní obrazovce. Uvolněné místo je obsazeno novou kulinářskou stanici Mňam TV. Ta zahájila ostrý provoz 21. února. Na obrazovce se představí přední profesionálové z oboru, jako například Emanuele Ridi, Marcel Ihnačák, talentovaná food bloggerka Markéta Pavleje, či moderátor Jan Rosák.

 

 

Tato změna vyžaduje korektní aktualizaci Set-Top-Boxů a televizních přijímačů. V případě, že se Váš přijímač neaktualizoval korektně, je vyžadováno ruční naladění. Platí také pro již dříve naladěné programy, které nyní například nefungují správně. Postupujte prosím podle doporučených pokynů: Jak správně naladit Set-Top-Box a televizní přijímač.

 

 

Upozorňujeme na programový tip stanice HBO – WATAHA. Polské šestidílné kriminální drama  se začalo vysílat od   10. února. První seriál z produkce HBO Europe seznamuje s životem pohraniční stráže a narušitelů, kteří nelegálně překračují hranice. Vjimečné drama bylo  natočené na území polsko-ukrajinských hranic, kde panuje divočina. Seriál se stal absolutně nejsledovanějším dílem na polském HBO, získal nespočet pozitivních kritik.

 

 

KTK hledá pro posílení technického oddělení elektrotechnika, jehož hlavní pracovní náplní budou instalace domovních rozvodů optické sítě. Více najdete na www.ktk.cz.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice