23. 3. 2022

Nohu z plynu! Ve čtvrtek 24. března 2022 proběhne na našich silnicích dopravně bezpečnostní akce s názvem SPEED MARATHON. Již sedmým rokem proběhne na našich silnicích celoevropská dopravně bezpečnostní akce s názvem SPEED MARATHON, kterou pořádá organizace ROADPOL. Akce je zaměřena na dodržování stanovených rychlostních limitů, a to v obci i mimo obec. Policie České republiky na základě dopravně bezpečnostních analýz v daném teritoriu a vlastních vytipovaných rizikových lokalit bude provádět po celý den měření rychlosti. Nebyli to ale jen policisté, kteří vybírali místa, kde se bude provádět měření, byli jste to i Vy. Široká veřejnost, měla možnost navrhnout Policii České republiky místa, která považuje za riziková, a to prostřednictvím webového portálu. Měření se uskuteční na přibližně 950 místech.

 

Nominace sportovních osobností. V letošním roce si připomínáme 100. výročí narození slavného kopřivnického olympionika Emila Zátopka. Při této příležitosti jsme se rozhodli ocenit významné osobnosti v oblasti sportu, které dosáhly mimořádných výsledků, a tím reprezentovaly naše město v České republice i v zahraničí. Nominovat tyto osobnosti můžete i Vy!  Nominovat lze jak osobnosti, které v Kopřivnici aktivně sportují, tak i ty, které z Kopřivnice pocházejí, ale působí v mimokopřivnických klubech. Nominovat lze rovněž in memoriam. Návrhy můžete zasílat do 31. března 2022. Deset vybraných jednotlivců, pět kolektivů a pět trenérů či organizačních pracovníků oceníme na slavnostním setkání 15. září.

 

Nedostatek zubařů pomůže řešit nový studijní obor. Moravskoslezský kraj a město Ostrava významně finančně podpoří nový studijní program na Ostravské univerzitě. Nově se zájemci o studium na Lékařské fakultě budou moci hlásit na obor Zubní lékařství. Stávající situace, kdy spousta lidí nemá vlastního zubaře a své potíže musí řešit pouze na zubní pohotovosti, je totiž neudržitelná. Kraj Ostravské univerzitě přispěje na vybavení oboru částkou 14,3 milionu korun. Ročně by nový obor mohlo v Ostravě studovat až 20 studentů. Budoucí zubaři budou mít k dispozici moderní zázemí, prostory pro výuku budou imitovat typickou zubní ordinaci včetně zubařských křesel a odpovídajícího moderního vybavení i ve Fakultní nemocnici Ostrava.  

 

Zhasnutí vily upozorní na nutnost ochrany klimatu. V sobotu 26. března se uskuteční celosvětová kampaň na podporu ochrany klimatu Hodina Země. Domácnosti, instituce a další účastníci happeningu v tento den od 20:30 do 21:30 zhasnou světla a vypnou elektrické spotřebiče, aby upozornili na důležitost ochrany klimatu. V Kopřivnici potemní nasvícení Ringhofferovy vily. „Ke zhasnutí veřejného osvětlení v sobotu večer nebudeme přistupovat z důvodu bezpečnosti občanů, proto se zapojíme spíše symbolicky. Vypnutím osvětlení Ringhofferovy vily chceme dát najevo, že nám není ochrana klimatu lhostejná,“ uvedl místostarosta René Lakomý s tím, že tuto oblast město podporuje rovněž konkrétními činy. „Již před třinácti lety byl v Kopřivnici zaveden energetický management, který nastoluje a kontroluje dodržování opatření zaměřených na snižování energetické náročnosti městských budov. Jedná se zejména o zateplování, výměnu oken, tepelných a světelných zdrojů či regulaci vytápění i osvětlení. O úspěšnosti těchto kroků svědčí například kontinuální pokles emisí CO2 ze spotřebovaných energií na majetku města – zatímco v roce 2018 byl jejich objem kolem 5 tun, vloni to bylo lehce přes 3,5 tuny,“ dodal městský energetik Roman Beneš. Kampaň Hodina Země se poprvé konala v roce 2007, kdy světla vypnulo přes 2,2 milionu domácností a firem v australském Sydney. Další rok se zapojilo na 370 měst a obcí ve více než 35 zemích a kampaň se proměnila v celosvětové hnutí za trvale udržitelný život. Od roku 2010 se koná i v České republice, kde ji vloni podpořilo 145 obcí, 110 organizací a více než 3 000 jednotlivců.

Více informací naleznete na www.hodinazeme.cz.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice