24. 2. 2022

Vyjádření hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka k situaci na Ukrajině

Bohužel nejde jen o velkou šachovou partii politiků a diplomatů. Je to válka, umírají lidé. Vyjadřujeme solidaritu s Ukrajinou, podporu nevinným ženám, mužům, dětem, kteří jsou vystaveni této agresi a bojí se o své životy. Mnohým se může zdát, že konflikt je daleko a že se nás netýká. Není. Diktátorům a agresorům se neustupuje a ani se potichu jejich výpady nečinností netolerují. Je nutné je zastavit a pomoci utlačovaným.

Před hejtmanstvím Moravskoslezského kraje dál vlaje žlutomodrá vlajka. Gesto solidarity a podpory. Přejeme si mír na Ukrajině a v Evropě. Naše partnerství se Zakarpatskou Ukrajinou je konkrétní, není jen lejstrem v hezkých složkách. Chceme dál v klidu pokračovat ve společných projektech.

V této chvíli se snažíme navázat kontakt s partnerskými regiony na Ukrajině a zjistit přímo na místě, jak nejúčinněji pomoci lidem ze Zakarpatské a Ivano-frankivské oblasti, se kterou taktéž spolupracujeme. Zvažujeme také způsob, jak se zapojit do celostátní a mezinárodní humanitární pomoci a aktivit.

Zároveň krajští radní rozhodují pozastavit všechny styky Moravskoslezského kraje s partnerským Vologodským regionem v Ruské federaci. Kvůli porušení mezinárodního práva Ruskou federací ve vztahu k Ukrajině. Je nepřijatelné, aby v civilizovaném světě prosazoval jakýkoliv stát svoje zájmy hrozbou, či okupací jiné svrchované země.

Přejeme si, aby co nejdříve nastal klid zbraní a probuzený agresivní ruský medvěd se vrátil k zimnímu spánku. Mír lidem Ukrajiny. Ti nejvíce teď pociťují, jakou sílu a význam toto slovo má.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice