24. 3. 2021

Valaška se opět pojede i v místních částech. XXXIX. ročník KOWAX Valašské Rally ValMez dostal výjimku ministerstva zdravotnictví ČR z pořádání hromadných akcí, a závod se tak s největší pravděpodobností bude moci uskutečnit za splnění přísných opatření a bez diváků v plánovaném termínu od pátku 26. do neděle 28. března. Slavnostní start byl zrušen. Důležitým místem bude zkušební polygon Tatry v Kopřivnici, kde bude zázemí servisu, erzeta se tu ale nepojede. Závod odstartuje v sobotu z kopřivnického polygonu, odkud se posádky vydají na tratě dvou téměř dvacetikilometrových rychlostních zkoušek Hukvaldy a Lešná (obě se pojedou dvakrát). Právě trať první „erzety“ povede i přes místní části Kopřivnice. Z Příbora posádky vyrazí do Větřkovic, Hájova, přes Horní Sklenov a Hukvaldy se dostanou do Mniší, aby přes tzv. Pružinky svou jízdu zakončily na kraji obce Tichá. V neděli pak harmonogram Valašské Rally obsahuje testy Juřinka, Poličná a Bystřička. První posádky dorazí na cílovou rampu na náměstí ve Valašském Meziříčí v neděli krátce před 15. hodinou. Všechny rychlostní zkoušky bude možné sledovat on-line na webových stránkách rally.

 

Na celém území České republiky se chystá sčítání lidu, domů a bytů. Rozhodným okamžikem sčítání je půlnoc z pátku 26. března 2021 na sobotu 27. března 2021. Sčítání je primárně navrženo jako online, tedy bez nutnosti kontaktu s dalšími osobami. Kontaktním místem pro Kopřivnici je česká pošta. Sčítání je povinné pro všechny osoby, které mají k rozhodnému okamžiku trvalý pobyt nebo přechodný pobyt nad 90 dnů na území ČR. Sčítání probíhá online prostřednictvím   elektronického   formuláře   na   webuwww.scitani.cz nebo v mobilní aplikaci. Kdo se   nesečte   online,   má   zákonnou   povinnost od 17. 4. do 11. 5. 2021 vyplnit a odevzdat listinný formulář.

 

TATRA TRUCKS vyhlásia výběrové řízení na provozovatele nově budované restaurace

u nově vznikajícího „Muzea nákladních automobilů TATRA“. Jde otéměř dokončenou rekonstrukci historické technické budovy. Dokončovací stavební práce včetně vybavení interiéru by mohly být provedeny již ve shodě s novým nájemcem. Předpokládaný termín zahájení provozu je červen 2021. Prohlídky nabízených prostor proběhnou po individuální dohodě.

 

Dům dětí a mládeže Kopřivnice ve spolupráci s městem odstartoval 1. března čtyřměsíční výzvu na zdolání sedmi případně čtrnácti vrcholů v Podbeskydí. Turistická akce je určena pro kohokoliv, kdo má rád pohyb a přírodu, pro jednotlivce, rodiny i kolektivy, samozřejmě za dodržení aktuálně platných epidemických opatření. Stačí se vyfotit na uvedených vrcholech a fotografie najednou zaslat na uvedený email se svým jménem nebo názvem skupiny a počtu jejich členů. Na recepci domečku si pak účastníci vyzvednou symbolickou odměnu – placky nebo magnetky s logem Korunky nebo Koruny Podbeskydí pro rok 2021.

 

Nezaměstnanost v Česku v únoru zůstala na míře 4,3 procenta. Úřady práce evidovaly 311 463 nezaměstnaných a v nabídce je celkem 330 735 volných míst. Na jedno volné pracovní místo tak připadá v průměru necelá jedna žádost. V Moravskoslezském kraji přibylo 740 lidí bez práce, nyní je evidováno 48 057 uchazečů, zaměstnavatelé přitom prostřednictvím úřadů práce nabízeli 13.099 volných míst. Podíl nezaměstnaných aktuálně činí 5,9 procenta, o rok dříve to bylo 4,6%. Na jedno pracovní místo připadá 3,7 žádostí.

Na Novojičínsku je bez práce 4.016 lidí, míra nezaměstnanosti je stejná – 3,9%. V nabídce bylo 2387 pracovních pozic, to znamená, že na jedno pracovní místo připadá 1,7 žádostí. V Kopřivnici se v listopadu nově registrovalo 113 lidí. Celkem úřad eviduje 1.150 uchazečů o práci, podíl nezaměstnaných osob se snížil na 4,15 %. V nabídce je pouze 671 volných míst.    

 

Zastupitelé na svém prvním zasedání na začátku března schválili úpravu letošního rozpočtu, kdy pro občany je nejzajímavější informací navýšení výdajové části o bezmála 49 milionů korun. Přestože došlo k výpadku daňových příjmů, objem finančních prostředků oproti předpokladům z konce minulého roku narostl díky úsporám u vybraných ukazatelů a převodem prostředků na přecházející akce. Radnice plánuje v letošním roce necelých 49 milionů investovat zejména do oprav, rekonstrukcí i nových projektů. Například nejvyšší částka a to 16 milionů by měla být využita na vybudování chodníku mezi místními částmi Vlčovice a Mniší. Velkou část diskuze zastupitelé věnovali podpoře rozvoje bydlení a tímto tématem se určitě budou zabývat i při dalších jednáních, protože v aktuálním rozpočtu je počítání i se čtyři miliony na zatím neschválený dotační program na podporu individuální výstavby.

 

Od 15. 3. 2021 pokračuje oprava silnice I/48 ve Frýdku-Místku. Rekonstrukce spočívá ve výměně mostního svršku včetně hydroizolace, dále projekt počítá se sanací opěr, křídel a poškozených povrchů nosné konstrukce. Před dokončením budou osazeny nové zádržné systémy. Celková cena oprav jižních i severních ramp vychází na cca 48,4 milionu Kč bez DPH.

 

Omezení volného pohybu osob se dotýká také dárců krve a plazmy. Na dárcovství se ovšem vztahuje výjimka a dárcům stačí čestné prohlášení k vycestování mimo okres. Následně jim také bude na transfuzní stanici potvrzen odběr do karty dárce – jako „důkaz“ pro případné kontroly. V případě, že dárce bydlí v jiném okrese, než je Transfuzní oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín, je nutné se při přechodu hranic jednotlivých okresů prokázat u kontroly předem vyplněným a vytištěným čestným prohlášením. Formulář čestného prohlášení pro dárce krve je k dispozici na stránkách nemocnice.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice