25. 10. 2017

 

Za 200 milionů Ostrava přestaví Bazaly pro mladé talentované fotbalisty. Jediné krajské město, v němž není fotbalová akademie, je Ostrava. Má ji mít v roce 2019 na Bazalech. Přestavba legendárního stadionu, který nevyhovuje prvoligovým požadavkům, předběžně přijde na 220 milionů korun. Rekonstrukce areálu začne na jaře a dokončena má být za 14 měsíců. Zřízení akademie ve čtvrtek přímo na Bazalech svými podpisy stvrdili zástupci Baníku Ostrava, fotbalové asociace, města, kraje a společnosti Vítkovice Aréna, která bude tréninkový areál spravovat. Město dá na přestavbu 150 milionů korun, kraj uhradí třetinu celkových nákladů, nejvýše však 70 milionů korun. Fotbalová asociace České republiky bude každoročně na akademii přispívat třemi miliony korun. Baník zajistí trenéry a chod celého projektu včetně ubytování sportovců. Akademie bude sloužit k výchově nadějných fotbalistů z celého kraje, kteří zůstanou členy svých klubů. Tréninkové centrum klubové akademie v Ostravě má mít až pět hřišť, přičemž nejméně jedno bude s umělou trávou. Součástí nové tribuny bude mimo jiné šedesátimetrová krytá běžecká dráha a tělocvična pro sálový fotbal včetně hlediště.

 

Obří logistické centrum s železničním překladištěm, kde najdou práci stovky lidí, má v blízké budoucnosti vyrůst v průmyslové zóně Mošnov na Novojičínsku. Míří tam firma z konglomerátu kolem německých drah.Až 155 tisíc metrů čtverečních skladovacích ploch tam chce vybudovat mezinárodní poskytovatel logistických služeb DB Schenker ze skupiny Deutsche Bahn,“ uvedl ve středu primátor Ostravy Tomáš Macura poté, co zastupitelé schválili záměr prodeje části volných pozemků v zóně u letiště. Už za měsíc investor představí svůj projekt a bude se rozhodovat o prodeji pozemků. Ty stále patří městu, ale řadu let na ně měl předkupní právo developer HB Reavis. Jelikož ten konečného investora nenašel, vrátilo se právo rozhodovat o pozemcích zpět městu. Když obchod s DB Schenker klapne, Ostrava utrží asi 230 milionů. S předchozími prodeji už to bude více, než město stála příprava celé zóny.

 

Ve středu 4. října začaly v rámci Akademie přednášky na téma „Témata z astronomie“, kdy budou v průběhu osmi přednášek odborníci z hvězdárny ve Valašském Meziříčí mluvit na různá astronomická témata – Kosmonautika, Slunce, gravitace, vliv vesmíru na Zemi, komety a meteory, nejznámější astronomové. Toto téma zaujalo a na přednášky se přihlásilo 31 posluchačů. Přímo na přednášku navazuje aktuální výstava v knihovně. Putovní výstavu v rámci projektu Společné vzdělávání pro společnou budoucnost, připravila Hvezdarna-valasske-mezirici. Výstava o rozsahu pěti panelů představuje Evropskou kosmickou agenturu (ESA) jako hlavního lídra evropské kosmonautiky, představuje její soudobé projekty a směr vývoje. Ukazuje na několika příkladech, jak ovlivňují a jak moc zasahují kosmické technologie do běžného života každého z nás včetně praktických aplikací. Putovní výstava „Kosmonautika a kosmické technologie“ – bude v knihovně do konce října.

 

Školní hřiště u Sedmnáctky je posledním areálem, který dosud nebyl modernizován. Město jej opravuje z vlastních prostředků, protože tomuto projektu nebyla přiznána dotace. Z rozpočtu města je na opravu hřiště vyčleněno cirka 11 milionu korun četně DPH. Peníze poslouží na modernizaci sportoviště tak, aby odpovídalo dnešním požadavkům, stavělo se totiž současně se školní budovou, letos to je přesně 30 let. V roce 2009 byla renovována travnatá plocha fotbalového hřiště a to včetně vybudování systému umělého zavlažování. Rekonstrukce se tedy dotýká celého areálu okolo fotbalového hřiště, sektoru skoku do dálky a sektoru vrhu koulí, součástí projektu je také instalace tribunky včetně mobiliáře, oplocení, instalace umělého osvětlení a kamerového systému, altán a hřiště pro volnočasové aktivity a školní družinu a úpravy okolního terénu včetně opravy stávající betonové zdi. Novinkou v tomto areálu budou venkovní cvičební stroje, podobně jako tomu je v areálu skautského střediska Vanaivan. Hřiště by mělo být dokončeno do konce října, pro veřejnost pak bude k dispozici až na jaře.

 

Kopřivnice v září překročila pomyslnou mez – situace na trhu práce se u nás otočila. Nabídka volných míst poprvé převyšuje poptávku. V Kopřivnici je k dispozici je celkem 1056 pracovních pozic, ale jen 1028 uchazečů o práci. Míra nezaměstnanosti činí 3,43 %. Nově se na prac. úřadu zaregistrovalo 172 lidí. Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji klesla na dvacetileté minimum. Méně lidí bez práce v Moravskoslezském kraji od roku 1997 nebylo. Celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl v září o 3,5 procenta na 51 537, podíl nezaměstnaných osob poklesl na 5,9 procenta. Zářijový výsledek tak předstihl dosavadní minimum z října roku 2008, kdy bez práce bylo na území kraje 52 991 osob. Ve srovnání jednotlivých regionů je podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji stále nejvyšší z celé republiky. Uchazeči mají na výběr 14 480 míst. V Česku nezaměstnanost klesla oproti předchozímu měsíci o 2 desetiny na 3,8 %. Práci hledalo celkem 284 915 lidí. Na 1 místo je v přepočtu vedeno 1,4 žádostí.

Nejnižší nezaměstnanost v kraji je trvale na Novojičínsku 3,3 procenta, práci hledá 3 618 lidí. Pracovních míst je o 200 více, k dispozici je jich 2 565, v přepočtu tak na 1 pracovní pozici připadne 1,4l žádosti o práci.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice