25. 9. 2019

Místní akční plán v novém školním roce nabízí zajímavé rodičovské kurzy. Kopřivnice – S novým školním rokem přichází Místní akční plán ORP Kopřivnice II (MAP II) s nabídkou kurzů pro rodiče dětí a žáků. Závěrem tohoto týdne se poodhalí kouzlo Hejného matematiky, o týden později proberou jedy a protijedy v komunikaci v rodině.

Kurzu s výstižným názvem Kouzlo Hejného matematiky bude věnován čtvrtek 26. září 2019. Během dvou hodin se zájemci z řad rodičovské veřejnosti dozví, v čem se liší Hejného matematiky od matematiky běžně používané nebo proč je pro děti lákavější a zajímavější než klasické přístupy. „Pozvání na tento kurz přijal místopředseda Mensy Tomáš Blumenstein, který představí účastníkům pravidla a zásady metody, přiblíží i zkušenosti s touto metodou na školách,“ uvedla koordinátorka vzdělávání MAP Eva Kytková s tím, že akce se uskuteční od 16 do 18 hodin v 10. patře kopřivnického městského úřadu. O necelý týden později, tedy ve středu 2. října 2019, se bude na stejném místě opět diskutovat, tentokrát o jedech a protijedech v komunikaci mezi rodinnými příslušníky. „Chceme touto cestou rodiče seznámit se současnými přístupy komunikace v rodině, navést je, jak rozvinout komunikaci, či jak zabránit zbytečným konfliktům s rodinnými příslušníky,“ okomentovala náplň semináře s názvem Jedy a protijedy v komunikaci v rodině Eva Kytková a dodala: „Komunikací účastníky provede erudovaný odborník a sociální pedagog v jedné osobě Milena Mikulková.“ V pořadí druhý seminář v novém školním roce se opět uskuteční v čase od 16 do 18 hodin.

 

Přesně před 10 lety Kopřivnice obnovila slavnostní akt vítání občánků. V roce 2008 schválili kopřivničtí radní pravidla agendy vítání občánků, a po 15 letech tak obnovili velmi oblíbenou tradici. O setkání rodiče měli zájem, takže hned v roce 2009 se uskutečnilo devět obřadů v Kopřivnici a celkem tři obřady v místních částech Lubina, Mniší a Vlčovice a starosta Josef Jalůvka přivítal 152 nových občánků, kteří byli zapsáni do pamětní knihy a získali od města pamětní list, pohádkovou knížku a drobnou hračku. Vloni v listopadu po rekonstrukci vily v parku se slavnost přesunula do nové obřadní síně. Za 10 let, které uběhly od znovuobnovení tradice vítání občánků, bylo v Kopřivnici a místních částech uvítáno celkem 1.567 dětí během 152 obřadů. Další vítání občánků se letos uskuteční v říjnu, a to ve všech místních částech. Termín je stanoven na neděli 20. října, v Kopřivnici pak tento ceremoniál proběhne v sobotu 23. listopadu.

 

Základní škola M.Horákové poprvé otevřela v letošním školním roce přípravnou třídu. O možnost zřídit třídu určenou pro děti s odkladem povinné školní docházky požádal Moravskoslezský kraj. Cílem přípravné třídy je systematická příprava dětí na zahájení povinného školního vzdělávání. Vstup do klasické první třídy má absolventům přípravného ročníku usnadnit pružný vyučovací rozvrh. Program v přípravné třídě je zaměřený na rozvoj samostatnosti, sebeovládání, pozornosti, hrubé i jemné motoriky stejně jako řečových a sociálních dovedností nebo matematické představivosti.

Více než polovina dětí má odklad školní docházky v souvislosti s logopedickými problémy. I na to jsou v přípravné třídě připraveni. I když v loňském roce neměli rodiče velký zájem o přípravnou třídu, letos je to přesně naopak, zájem rodičů byl vyšší, než je možná kapacity třídy. Město jako zřizovatel školy financuje nutnou proměnu a dovybavení přípravné třídy ze svého rozpočtu.

 

Nezaměstnanost v srpnu je nejníže od roku 1996, stav za českou rep. se drží na hranici 2,7 procenta. Bez práce bylo k 31.8. 2019- 204 789. Přibylo i volných pracovních míst, je jich 350 564. Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,5 žádosti. V celém Moravskoslezském kraji evidujeme pokles, koncem července bez práce bylo 35 784 evidovaných uchazečů, zaměstnavatelé nabízeli 17 656 volných míst. podíl nezaměstnanýchstagnuje na míře 4,2%. Na konci března bylo na Novojičínsku bez práce 2891 lidí, míra nezaměstnanosti zůstává na čísle 2,75 %. V nabídce bylo 2866 pracovních pozic. Na jedno pracovní místo připadá 1 žádost. V Kopřivnici se v březnu nově registrovalo 148 uchazečů o práci, celkem jich je 8, podíl nezam. osob se zvýšil na 3,14 %. Nabídka volných míst se zvýšila na 974.

 

Nová sezóna hokejové Tipsport Ligy odstartovala a díky exkluzivním přenosům na stanicích Sport1 a Sport2 ji budou sportovní fanoušci na Slovensku a v Česku opět o krok blíže. Aktuální ročník slovenské nejvyšší soutěže slibuje nadstandardní podívanou, silné příběhy, emoce a samozřejmě špičkový hokej. Diváci stanic Sport1 a Sport2 se mohou těšit na exkluzivní přenosy z každého kola.

 

Kabelová televize Kopřivnice informuje, že v souvislosti s ukončením distribuce některých televizních stanic v klasickém SD rozlišení a přechodem na technicky dokonalejší přenos v HD rozlišení, nastane u SD Set-Top-Boxů problém s přenosem obrazu. Tyto nejstarší SD Set-Top-Boxy neumí zpracovat signál v HD (SD/MPEG-4). Diváci budou na těchto kanálech informováni o nutnosti přeladění přijímače na nové parametry. Do konce letošního roku se bude tato změna týkat všech pěti kanálů z produkce HBO. U Rozšířené nabídky se změna dotkne také kanálů Viasat Explore, Viasat Histor a Viasat Nature. V minulosti takovou to změnu diváci zaznamenali u kanálu Travel Channel SD, který nyní mohou sledovat v HD rozlišení. Televizní stanice postupně ukončují vysílání v SD rozlišení a budou pro distribuci v kabelových televizích nabízet jen HD signál. Obdobnou změnu v distribuci mohou klienti postupně očekávat i u dalších kanálů z nabídky KTKdigi. Více na www.ktkdigi.cz/HD

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice