26. 10. 2018

 

Státní svátek 28. října, kdy si připomínáme 100 let od vzniku Československa, mohou lidé oslavit i na Dni otevřených dveří Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě. Na návštěvníky tu čeká zábava a poučení v rytmu prvorepublikového swingu, jazzu i moderního popu. Připraven je program pro celou rodinu. Můžete si posedět v noblesním v prvorepublikovém salónu, uvidíte jak vypadala historická kancelář, ale prohlédnete si i moderní pracovnu hejtmana kraje. Na programu je modní přehlídka, sbírka mincí, stylové občerstvení. Krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě bude otevřen v neděli od 10 do 14 hodin.

 

Město Kopřivnice ve spolupráci s Klubem Masarykova demokratického hnutí Kopřivnice a kopřivnickým kulturním naplánovalo na sobotu 27. října pestrý odpolední program. Oslavy 100 let Československa vypuknou v Kopřivnici ve 14:30 hodin, a to slavnostním odhalením pamětní desky věnované Milanu Rastislavu Štefánikovi, jehož jméno nese i jedna z ulic našeho města. Po odhalení desky, která bude v těchto dnech umístěna na Dům podnikatelů, se průvod přesune na v pořadí druhou zastávku, a to na starý hřbitov. Tam bude v cca 15:30 hodin vysazena Lípa svobody. Zhruba v 16:30 hodin by měl průvod dorazit k pomníku padlých před bývalou Základní školu Náměstí. Zde bude odhalena druhá pamětní deska, tentokrát se jmény sedmi těch, kteří bojovali za svobodu a demokracii. Po proslovu a položení květin u nové pamětní desky se průvod přesune k pomníku prvního československého prezident.O slavnostní atmosféru sobotního podvečera se u pomníku T. G. Masaryka postará Městský dechový orchestr Kopřivnice a Pěvecké sdružení Kopřivnice.

Významné výročí si připomenou nejen lidé přímo v Kopřivnici, ale také ve dvou místních částech. Ve Vlčovicích bude ve v sobotu 27. října ve 13:30 hodin slavnostně odhalena socha prezidenta Masaryka, v Lubině se od 14:30 hodin uskuteční slavnostní odkrytí nového pomníku. Následovat bude výstava mapující historii obce a jednotlivých spolků, které oslavy pořádají.

 

Dvoudenní oslavy v Lubině při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky.

Pátek 26. října

18:30 zapálení vatry skauty na kopci Velová

Sobota 27. října

13:00 začátek: průvod ze hřbitova od pomníku padlých 1918 do parku před KD

HLAVNÍ PROGRAM V PARKU PŘED KD:

 • 13:00 – 17:00 cimbálová muzika Pramínky
 • 13:00 první porce guláše a grilované krkovice
 • 13:30 slavnostní zahájení v parku odkrytím pomníku
 • 14:30 vystoupení žáku ZŠ Lubina
 • 15:00 ukázka požární štafety
 • 15:30 vystoupení žáku ZŠ Lubina
 • 17:00 konec hlavního programu

Při příležitosti oslav 100. výročí založení Československé republiky bude v zasedací místnosti probíhat výstavu Historie obce Lubina a jednotlivých spolků od roku 1918 do současnosti, zejména pak okolo let 1918 a 1968.

Hry pro děti a skákací hrad.

Občerstvení zajištěno

PRVOREPUBLIKOVÁ ZÁBAVA

 • 27. října v 19:18
 • v Katolickém domě v Lubině
 • vstupné: 100 Kč
 • kapela YPSILON
 • během zábavy proběhne taneční vystoupení skautů a skautek
 • dobové kostýmy vítány!

 

PRO DĚTI: Podzimní pohádkové putování v Příboře. Pohádkové putování s plněním různých úkolů pořádané ve spolupráci s MŠ Kamarád na ul. Švermova je naplánováno na pátek 26. října od 15.00 hod. na školní zahradě MŠ Kamarád. Po splnění všech úkolů dostanou děti malou odměnu.

 

Vzpomínková akce u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu proběhne v pátek 26. října od 17.00 hod. u pomníku padlých v Klokočově. Hudební doprovod Dechový orchestr mladých Příbor.

 

Tančírna aneb Vyzkoušejte si taneční kroky první republiky Kopřivnice. Obdivovatelé tanců se mohou těšit na ukázku a výuku swingových tanců pod vedením zkušených tanečníků. Připomenou si tak prvorepublikovou atmosféru tehdejších společenských sálů a kaváren. Akce se uskuteční v pátek 26. října od 18.00 hod. ve velkém sále Kulturního domu Kopřivnice.

 

KONCERT: Julie Svěcená + Václav Mácha, Příbor. Slavnostní koncert k 100. výročí vzniku samostatného československého státu se uskuteční v pátek 26. října od 18.00 hod. v Piaristickém klášteře. Na programu zazní hudba autorů tří staletí (např. Bach, Beethoven, Paganini, Ravel, Bartók a další).

 

Proč nemohu spát. V pátek 26. října od 19.00 hod. v Katolickém domě Kopřivnice se uskuteční revue Osvobozeného divadla v podání orchestru Ježkovy stopy. Přijďte si připomenout časy první a druhé republiky. Orchestr Ježkovy stopy Vás skrze skladby a mluvené slovo provede historií Osvobozeného divadla, které má v českých kulturně-společenských dějinách své místo. Orchestr, složený z mladých pražských konzervatoristů je nabitý energií a radostí z hudby, která Vás rozhodně nenechá spát.

 

Oslava 100. výročí založení ČSR v Kopřivnici. Od pátku 26. října do soboty 27. října budou probíhat dvoudenní oslavy v Lubině při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky. V pátek v 18.30 hod. zapálení vatry skauty na kopci Velová. V sobotu od 13.00 hod, průvod ze hřbitova od pomníku padlých 1918 do parku ke Kulturnímu domu. Během odpoledne vystoupí cimbálová muzika Pramínky, žáci ZŠ Lubina. V 13.30 hod. bude slavnostní zahájení v parku odkrytím pomníku. V Katolickém domě v Lubině zahraje skupina Ypsilon od 19.18 hod.

 

Retro Biják Kopřivnice. Výstava filmografie nejen z doby první republiky a projekce filmů pro děti i dospělé z Národního filmového archívu se uskuteční v sobotu 27. října a neděli 28. října. Nejen v prostorách kina si můžete vychutnat atmosféru z dob starých dobrých Bijáků – výstavu, workshopy, ukázky dobových filmů na 16mm filmového pásu, tisk dobového letáčku. Těšit se můžete na promítání: Animační techniky 40. -60. let, krátké filmy Karla Zemana, Špalíček, Čarodějův učeň, TGM Osvoboditel, Klabzubová XI., Démanti noci, Bíla tma.

 

Výlet na Hukvaldy s Jiřím Zahrádkou. Akce v rámci mimořádného festivalu ke 100. výročí vzniku Československa proběhne v sobotu 27. října od 9.30 hod. V rámci výletu na Hukvaldy bude návštěvníky čekat bohatý kulturní program: prohlídka kostela sv. Maxmiliána, komentovaná prohlídka Památníku L. Janáčka (vstup zdarma), navštívíme i Janáčkův rodný dům, resp. rodnou školu, kde bude připraveno povídání o Janáčkovi s muzikologem Jiřím Zahrádkou (vstup zdarma), projdeme se hukvaldskou oborou ke slavné soše Lišky Bystroušky. Výlet bude zakončen koncertem v kostele sv. Mikuláše v Rychalticích, v rámci něhož uslyšíte díla italských renesančních mistrů včetně rané Janáčkovy duchovní tvorby v podání vynikajícího souboru Musica Florea. Vstupné na koncert 100 Kč. Vstupenky na koncert v Rychalticích je možné zakoupit v IC Hukvaldy, nebo přímo v kostele sv. Mikuláše v Rychalticích 30min před začátkem koncertu, nebo online.

 

Zavírání hradu Trúba Štramberk. V sobotu 27. října od 13.30 hod. město Štramberk pořádá slavnostní ukončení hradní sezóny spojené s ukončením hradním sezóny v areálu hradu Štramberk. Pro návštěvníky jsou připraveny šermířské pohádky pro děti i dospělé, dobová hudba Devětsil, sokolník, ceremoniál uzavření hradu.

 

Obec Hukvaldy v rámci oslav 100 let založení Československá pořádá od 27. října od 14.00 hod. velké oslavy se slavnostním průvodem. Sraz u oborní brány. Těšit se můžete na vystoupení dětí ZŠ Hukvaldy, oncertní vystoupení I. Švestkové Dohnalové a I. Jati, slavnostní projev v hukvaldském dvoře, trubači, výsadba Lípy republiky, položení věnců u památníku obětem 1. sv. války. V rámci této akce je zapálení Masarykovy vatry v 19.30 hod.

 

PŘEDNÁŠKA: Satsang: Skrytá dynamika vztahů, Kopřivnice. Přednáška terapeutky vnitřní transformace a bloggerky Ivety Havlové se uskuteční v sobotu 27. října od 14.00 hod. Akce v rámci Divotvůrné Kopřivnice, tu naleznete na ulici Kadláčková 553.

 

PRO DĚTI: Drakiáda v Kopřivnici. Bubla City Ranch pořádá v sobotu 27. října od 14.00 hod. pro všechny malé i velké děti drakiádu. Na programu jsou soutěže s draky, možnost vyrobit si svého draka, diskotéka, zábavné atrakce a mnoho dalšího.

 

Oslavy 100 let Československa v Kopřivnici. V rámci vyvrcholení oslav 100 let Československa, si město připravilo na sobotu 27. října od 14.30 hod. pochod městem. Trasa povede po ulici Štefanikova. První zastavení bude u Domu podnikatelů, původně hotel u Nováků, kde byl ubytován T. G. Masaryk. Druhé zastavení bude na Starém hřbitově u muzea Fojtství, kde bude zasazen nový strom. A třetí zastavení bude u památníku T. G. Masaryka u kostela sv. Bartoloměje.

 

PŘEDNÁŠKA: Kopřivnice – Velká cesta domů! Dan a jeho vyprávění o tom, jak dojeli z Indie přes Banskou Bystrici do Prahy a mimochodem při tom objeli svět. Přednáška se uskuteční v sobotu 27. října od 16.00 hod. v kavárně Vily Machů.

 

KONCERT: Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce, Wericha v Kopřivnici. V rámci oslav 100. výročí vzniku československé republiky Kulturní dům pořádá v sobotu 27. října od 19.00 hod. koncert s podtitulem „Jdeme na Ježka“ uvede v Kopřivnici Ondřej Ruml a Matej BenkoQuintet.

 

Masarykova vatra u příležitosti 100 let založení Československa. Koná se tradičně na Vrších mezi obcí Hukvaldy a Hájovem a to v sobotu 27. října. Zapálení v 19:30 se slavnostním ohňostrojem. Bude zajištěno občerstvení: svařené víno, čaj, lahvové pivo, klobásky. Akce se koná v rámci oslav 100 let republiky na Hukvaldech.

 

Klavírní večer s koktejly v Kopřivnici. V sobotu 27. října od 20.00 hod. se můžete těšit na vystoupení Ondřeje Pastrňáka a Milana Červenky. Spojení klavírního doprovodu talentovaného klavíristy a studenta konzervatoře Ondřeje Pastrňáka spolu s bývalým šéfbarmanem Milanem Červenkou, který pro Vás připraví speciální koktejlové menu.

 

Jen pro ten dnešní den aneb Až budou zlaté hvězdy z nebe padat, Kopřivnice. Největší hity první republiky v podání swingbandu Bedřicha Pukovce a zároveň koncert k 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky se uskuteční v neděli 28. října od 16.00 hod. ve velkém sále Kulturního domu Kopřivnice. Hudebně zábavná revue věnovaná největším šlágrům první republiky. S velkým swingovým orchestrem Bedřicha Pukovce si společně zavzpomínáme na řadu populárních skladeb té doby. S moderátorem si připomeneme nejosudovější okamžiky v dějinách první republiky. Ve druhé části galavečera si budete moci i zatančit ve víru nejslavnějších dobových šlágrů. Programem provází MUDr. Pavel Hanzelka.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice