25. 12. 2019

Lašské muzeum bude letos poprvé otevřeno i v době mezi vánočními svátky (27, 28. a 29. prosince). A abychom Vás do Muzea nalákali, připravili jsme pro Vás malé sváteční ozvláštnění. V neděli 29. prosince bychom Vás chtěli nejdříve v 15 hodin pozvat na sváteční komentovanou prohlídku Lašského muzea. Během ní Vás seznámíme s mnohými zajímavostmi, které se dotýkají jak Muzea samotného a jeho expozic, tak naší budovy i historie Kopřivnice. A protože bude prohlídka sváteční, máme pro Vás připraveno také povídání o tradičních Vánocích na Lašsku a v Kopřivnici. No a o půl páté už na Vás bude čekat zlatý hřeb celého odpoledne, koncert historické hudby v podání kapely Regna Musica z Ostravy. Soubor tvoří pedagogové ze ZUŠ Edvarda Runda ze Slezské Ostravy, kteří si pro Vás připravili výběr adaptací historických písní, které se budou, jak jinak, dotýkat Vánoc. ..v neděli 29. prosince odpoledne.

 

Štěpánská zábava s cimbálovou muzikou pramínky potěší 26. prosince od 19 hodin návštěvníky katolického komu v Kopřivnici.

 

Vánoční koncert pěveckého sdružení Kopřivnice si můžete vychutnat v místním kostele 27. prosince od 19 hodin.

 

Vánoční koncert Janka Ledeckého s kapelou připravuje kulturní dům na 28. prosince od 19 hodin.

 

Městská knihovna a její pobočky budou od 23. prosince do 5. ledna uzavřeny.

 

Mladá polská klavíristka Haní Rani, věnující se moderní autorské vážné muzice vyprodala kopřivnický kinosál ve středu 11. prosince. V rámci svého více než měsíčního turné navštívila Kopřivnici jako jediné z měst v Česku. Výjimečný koncert originální hudebnice se podařilo dohodnout Markovi Horynovi, který nezřídka dokáže do našeho regionu přilákat zajímavé umělce. A tak po zastávce v Bratislavě následovala Kopřivnice a další den už klavíristka a skladatelka vystupovala ve Vídni. Z dalších měst její turné obsahuje Londýn, Paříž, Brusel Berlín, Tokio či Instambul. Haní má klasické školení z konzervatoře avšak její skladby se rodí z fascinace klavírem jako hudebním nástrojem a z touhy interpretovat jeho zvuk a harmonické možnosti svým vlastním osobitým způsobem. Začátkem dubna vydala umělkyně své debutové album Esja. Částečně jej natočila ve svém bytě ve Varšavě a částečně ve studiu v Reykjavíku. Island byl konečně i jednou z velkých inspirací desky a dal jí dokonce i jméno vypůjčené od tamního pohoří. Deska, plná skladeb různorodých hudebních nálad, je podle její autorky hudebním příběhem o čase, tichu a prostoru. A právě skladby z této desky tvořily hlavní část programu kopřivnického koncertu.

 

Čtvrthodinové pásmo koled si připravili děti pod vedením Evy Nedjalkové, aby již podruhé v našem městě podpořili akci Česko zpívá koledy. Ve středu 11. prosince se do zpívání zapojilo 991 měst a obcí a 13 zahraničních. S ohledem na úterní tragédii v Ostravě, byli na úvod všichni vyzváni, aby minutou ticha uctili památku obětí v ostravské nemocnici. Krátce po 18 hodině příchozí s dětmi zazpívali 6 koled, a pokud se našel někdo, kdo neznal slova, mohli si vzít texty od dobrovolníků, kteří chodili mezi návštěvníky. Na Novojičínsku se k akci Česko zpívá koledy, přihlásili organizátoři ze 17 míst, poprvé se připojili do programu v místní části Vlčovice, kde zpívaly děti ze ZŠ Mniší pod vedením Martina Galii a Martina Topiče.

 

 

Od příštího roku se snižuje cena za dodávku tepla a ohřev teplé vody pro kopřivnické domácnosti, které odebírají tyto komodity od společnosti TEPLO Kopřivnice. Zatímco pro letošní rok se cena za gigajoule zvýšila o 60 korun, na příští rok se sníží o 82 korun. „Důvodem je to, že dle platné smlouvy o dodávce tepla, kterou máme uzavřenou se společností KOMTERM Morava, s. r. o., je maximální cena tepla vázána na průměrnou cenu zemního plynu v měsíci říjnu. Letos byla cena zemního plynu v referenčním měsíci velmi příznivá, což se projevilo na konečné ceně tepla od KOMTERMu Morava pro rok 2020. Dalším faktorem, který snižuje cenu, je snížení DPH z 15 na 10 procent,“ uvedl Igor Kocurek, ředitel společnosti TEPLO Kopřivnice. Pro příští rok je stanovena předběžná cena pro odběratele s cenou na výstupu z objektové předávací stanice (OPS) na 475,24 korun za gigajoule včetně DPH a cena pro odběratele, kteří mají svou vlastní předávací stanici, bude činit 384,15 Kč za GJ včetně DPH. „Pro rok 2019 tyto ceny byly ve výši 547,86 korun za gigajoule včetně DPH a cena pro odběratele, kteří mají svou vlastní předávací stanici, byla předběžně stanovena na 451,78 korun za gigajoule včetně DPH,“ upřesnil Igor Kocurek. Konečnou cenu tepla pro letošní rok bude možné finálně stanovit až koncem ledna, kdy budou vyúčtovány všechny náklady a bude známa konečná spotřeba tepla. „Předpokládáme, že jednotková cena bude o něco vyšší, než byla stanovena vloni v prosinci. Důvodem jsou mírné klimatické podmínky s nižším objemem dodávek tepla. Odběratelé tak proti původním předpokladům ušetří, ale jednotková cena se o pár korun zvýší,“ dodal Igor Kocurek. Zdroj:KN.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice