26. 8. 2019

Originální klobouky v Novém Jičíně ocení porota. Město Nový Jičín vyhlásilo soutěž o nejoriginálnější klobouk. Prezentace vlastnoručně vyrobených modelů bude v sobotu 7. září součástí hlavního programu Slavnosti města. Tentýž den porota vyhlásí výsledky soutěže a tři ocenění si domů odnesou odměnu.

 

S koncem léta se na novou sezonu chystají dvě největší kopřivnická sportoviště, a to zimní stadion a krytý bazén. Zatímco na krytém bazéně finišují opravné práce na technologii vypouštění bazénu, zimní stadion přivítal na začátku tohoto týdne první bruslaře.

 

Leteckého dopravce, který by zajišťoval pravidelné letecké spojení z mošnovského Letiště Leoše Janáčka Ostrava do Vídně a do Mnichova, hledá Moravskoslezský kraj. Krajští radní vyhlásili výběrové řízení na provozovatele těchto leteckých linek. Protože kraj bude letecké spojení do těchto významných evropských dopravních uzlů zajišťovat formou závazku veřejné služby, to znamená, že bude dopravci kompenzovat případné ztráty z provozu, museli ještě vše „posvětit“ evropští úředníci. Zájemci se do veřejné soutěže mohou hlásit do 30. září.

 

Soud v Novém Jičíně znovu řeší kauzu Studénka. Ani po 11 letech po tragické srážce rychlíku se spadlou mostní konstrukcí nezazněl pravomocný rozsudek. Předseda senátu Okresního soudu v Novém Jičíně ukončil dokazování v kauze železničního neštěstí ve Studénce z roku 2008. Proč spadl most ve Studénce se znalci neshodují. Soud bude pokračovat v listopadu. Na programu už budou závěrečné řeči, možná i rozsudek. Nehodu po nárazu vlaku do trosek zříceného mostu tehdy osm lidí nepřežilo. Soud se tragickou havárií zabývá už víc než osm let. Původní rozsudek zprošťující viny všech deset obžalovaných Krajský soud v Ostravě loni v září zrušil.

 

Máte ve firmě skvělou manažerku nebo jste to přímo Vy? Nezmeškejte soutěž LADY BUSINESS MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE! Moravskoslezský kraj letos vyhlašuje již 4. ročník soutěže Lady Business MSK. Soutěž je určena v letošním roce pro ženy MANAŽERKY a VÝJIMEČNÉ STUDENTKY a jejím cílem je vyzdvihnout úspěchy žen, pomoci jim s propagací a poukázat na činnosti, kterými přispívají k rozvoji našeho regionu. V první kategorii hledáme ženy MANAŽERKY. Hlásit se mohou ty ženy, které působí na pozici středního a vyššího managementu minimálně 2 roky a vedou tým o 5 a více zaměstnancích, přičemž oborové zaměření pracovní pozice je libovolné. Podmínkou je trvalé bydliště v MSK a sídlo či provozovna firmy v MSK. Do druhé kategorie hledáme výjimečné STUDENTKY – tedy ty, které studují denní studium na jakékoliv střední či vysoké škole v Moravskoslezském kraji a v libovolném oboru dosáhly výjimečných úspěchů. Jste to přímo vy, nebo znáte ženu, která by splnila podmínky některé z kategorií? Přihlaste se do 22.9.2019 nebo ženu nominujte na www.ladybusiness.cz. Organizací soutěže je pověřena společnost Moravskoslezské Investice a Development, a.s.

 

Nový obětní stůl a ambon posvětil v sobotu 17. srpna v kostele Všech svatých ve Vlčovicích Martin David, pomocný biskup ostravsko-opavský. Úprava presbytáře završila osm let oprav kostela. Duchovní správce vlčovické farnosti Roman Macura připomněl, že nejprve se v kostele dělala podlaha, poté lavice, osvětlení, výmalba. „Restaurováním prošly vitráže v oknech i varhany,“ uvedl Roman Macura. V den svěcení obětního stolu do něj nechali místní farníci vložit ostatky rodičů svaté Terezie z Lisieux, které v roce 2015 svatořečil papež František. Tiskový mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda připomněl, že manželé Ludvík i Zélie Martinovi pocházeli z důstojnických rodin ve Francii. „Oba nejdříve toužili po řeholním životě a pak poznali, že si Bůh od nich přeje službu skrze manželský život. Měli devět dětí, z nichž čtyři brzy zemřeli. Jejich pět dcer se stalo řeholnicemi. Nejmladší dokonce církevní učitelkou. Papež Pius X. tyto rodiče nazval největšími mezi moderními světci,“ uvedl Pavel Siuda s tím, že umístěním ostatků svatých manželů, jejichž dcera sv. Terezie z Lisieux byla svatořečena již před téměř 100 lety, vlčovická farnost připomíná význam rodiny. Mobiliář do kostela Všech svatých navrhl malíř a grafik Milivoj Husák. Pískovec opracoval kameník Vítězslav Orel ze Staré Vsi nad Ondřejnicí.

 

V regionu opět zaútočil včelí mor. Ohnisko je v Palkovicích. Mor včelího plodu je závažné onemocnění včelích larev. Včelí dělnice samy neonemocní, ale přenesou nákazu na další zdravé larvy a tím dochází k postupným úhynům včelstev. Státní veterinární správa vydala ve čtvrtek mimořádná opatření k zamezení šíření nákazy včelího moru v kraji. Do ochranného pásma vymezeného kolem ohniska nákazy, s přihlédnutím k epizootologickým, zeměpisným, biologickým a ekologickým podmínkám, náleží i další území v okrese Frýdek-Místek. Zahnuje obce Chlebovice, Kozlovice, Lhotka u Frýdku-Místku, Metylovice a Myslík. Je vydán zákaz přesunů včel a včelstev ze stanoveného ochranného pásma. Přemístění včel a včelstev uvnitř ochranného pásma je možné jen se souhlasem Krajské veterinární správy.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice