26. 9. 2018

 

Město Kopřivnice upozorňuje občany, že jsou stále k dispozici volné vstupenky na slavnostní udělení titulů čestný občan a významná osobnost, které se uskuteční v pátek 28. září od 18 hodin v Kulturním domě Kopřivnice. Vstup na akci je bezplatný, avšak vstupenku s místenkou je nutné vyzvednout si v IC Kopřivnice do 27. září.

 

Město nabízí volný byt širokému okruhu zájemců v termínu od 26.09.2018 do 10.10.2018. Jedná se o byt č. 30 v č. p. 1146 na ul. Alšova o velikosti 1+3. Minimální nabídka přistoupení k závazku je 60.000 Kč. Vyplněnou přihlášku odevzdejte v neprůhledné a zapečetěné obálce s uvedením adresy předmětného bytu, o který máte zájem, nejpozději do 10.10.2018 do 16:00 hodin na Městský úřad Kopřivnice, odbor majetku města, oddělení bytové správy, Štefánikova 1163, 742 21 Kopřivnice, 8. poschodí, dveře č. 866 nebo 867.

 

V pátek 14. září poprvé v novém školním roce zasedali dětští zastupitelé. Na programu měli zhodnocení činnosti uplynulého školního roku a návrh plánu aktivit pro následující půl rok. V průběhu září by mělo na základních školách dojít ke zvolení nových členů, kteří se seznámí s činností zastupitelstva, rozdělí si mezi sebou funkce a schválí stanovy. V říjnu plánují členové uspořádat společný teambuildingový víkend na Kletné, kde sestaví přesný celoroční plán a také vydat publikaci o své činnost. Dále nebudou chybět tradiční programy pro vrstevníky, seniory a také diskuze s představiteli města. Další zasedání je plánováno v pátek 12. října od 15 hodin v DDM.

 

Od začátku roku do konce prázdnin ostravští celníci zajistili 370 litrů neznačeného alkoholu, 684 litrů lihovin, 172 000 kusů nekolkovaných cigaret a 60 kg tabáku- únik na spotřební dani byl vyčíslen na půl milionu korun. Počet vozů bez dálniční známky se vyhoupl na 1 142, kdy v blokovém řízení řidiči zaplatili 1 775 000 korun. V oblasti mýta došlo ke 2 246 porušení zákona a bylo vybráno přes dva miliony korun. Bylo zabaveno víc než 900 kusů napodobenin světoznámých značek různých produktů.

 

Nezaměstnanost v Česku se v srpnu držela na míře 3,1desetina procenta. Bez práce bylo 230.499 lidí, což je nejnižší srpnová hodnota od roku 1997. Počet volných pracovních míst vzrostl na více než 313.000. V krajském měřítku zůstal celkový počet uchazečů o zaměstnání na čísle 4,7 procenta, tedy 40 645, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl na 18111. Počet uchazečů o jedno místo klesl na hodnotu 2,2. Úřad práce na Novojičínsku opět zaznamenal víc volných pracovních míst než uchazečů o práci. nezaměstnanost se míra navýšila na 2,89 procenta. Na 3095 lidí bez práce zde připadá 3271 volné pracovní místo, na jednu pozici je evidováno 0,95 žádosti o práci. Kopřivnicko eviduje k 31. srpnu 894 žadatelů o práci, míra nezaměstnanosti zůstává na hodnotě 3,08 %. Nově se na pracovním úřadu zaregistrovalo 102 lidí. V registru je 1135 pracovních míst.

 

Staňte se Nejlepším Startupem letošního roku. Unikátní příležitost, jak o sobě dát vědět a přilákat pozornost investorů mají právě teď začínající firmy, ideálně se zaměřením na technologie a inovace. Do 31. října se mohou registrovat do soutěže Nejlepší Startup roku, která je již tradičně vyhlašována v rámci podnikatelských soutěží Česká spořitelna Živnostník roku a Vodafone Firma roku. Přihlásit se může firma nebo živnostník s maximálně tříletou podnikatelskou historií. Vítěz se může těšit na finanční příspěvek a přístup ke klíčovým investorům.

 

Dvě automobilky v Moravskoslezském kraji, Tatra a Hyundai, vyrábí zatím letos méně vozů než loni. Zatímco v Nošovicích klesla výroba jen mírně, v Kopřivnici činí propad padesát procent. Jako by se výroba nákladních automobilů v Tatře vrátila do poloviny roku 2015. Automobilka Tatra během prvních sedmi měsíců tohoto roku vyrobila 446 vozů, za stejné období loňského roku to bylo 892 automobilů. Podle zástupců Tatry se na snížení výroby projevil hlavně cyklický vývoj trhu. Firma navíc, zřejmě po neblahých zkušenostech z minulosti, nechce vyrábět na sklad. Na objemu výroby se projevilo třeba to, že v tomto roce Tatra neplní žádné významné zakázky pro armády. S cyklickou poptávkou v úzkém segmentu speciálních vozidel je třeba počítat a společnost se jí musí umět pružně přizpůsobit,“ vysvětluje mluvčí Tatry Andrej Čírtek. Prodeje civilních vozidel ovlivnilo i představení nového modelu T158 Phoenix, kdy řada zákazníků vyčkávala s většími objemy na vyzkoušení nového modelu. Finančně by se snížení výroby mělo podle Andreje Čírtka projevit méně, než by se mohlo na první pohled zdát. V roce 2018 se významně zvýšil počet na přání zákazníků přizpůsobených vozidel s výrazně vyšší přidanou hodnotou. V pokročilé fázi nyní je příprava zakázky na 62 obrněných vozidel Titus na tatrováckém podvozku, dále vláda nedávno schválila nákup až 61 logistických vozidel Tatra pro armádu. Dokončuje se výstavba montážního závodu v Saúdské Arábii, Tatra zároveň spouští projekt licenční výroby v Číně. Pro úspěch Tatry tedy není klíčovým měřítkem pouze počet vozidel vyrobených v České republice.

 

Přípravy na komunální volby nabírají na obrátkách. V úterý 11. září proběhlo ve velkém sále Kulturního domu v Kopřivnici první zasedání členů okrskových volebních komisí. Kopřivnice včetně místních částí je rozdělena do 21 volebních okrsků. Pro komunální volby, kdy je počítání hlasů pro jednotlivé kandidáty náročnější, navýšil starosta minimální počet členů o dva na celkový počet osm. „Na prvním zasedání volebních komisí složilo slib 131 členů. Protože někteří lidé, které nominovaly kandidující strany, se na první schůzku nedostavili, ani se neomluvili, byla jejich místa obsazena náhradníky navrženými volebními stranami. V případech, že takové osoby nebyly k dispozici, delegoval na neobsazená místa další členy starosta tak, aby volební komise byly alespoň osmičlenné. Starosta celkem doplnil 14 osob. V nadcházejících volbách bude v 21 komisích pracovat 174 členů,“ uvedla Jana Sopuchová, vedoucí oddělení správních agend.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice