27. 3. 2024

Honza Macek zahájil sezónu vítězstvím

Vítězstvím v Přeboru jednotlivců na pražské Markétě zahájil 26. 3. Jan Macek letošní plochodrážní sezónu. Se čtrnácti body se postavil na nejvyšší stupínek vedle na druhém místě Adama Bubby Bednáře a Hynka Štichauera, který je ligovým jezdcem Kopřivnice v 1. lize. Honza si tímto umístěním vyjel reprezentační účast v kvalifikaci o Speedway Grand Prix 2025 a kvalifikaci o Speedway European Championships 2024.

Výsledek:
1. Jan Macek, SPT PROFIL team Kopřivnice (3,3,2,3,3) 14
2. Adam Bubba Bednář, Markéta Praha (3,3,3,3,M) 12+3
3. Hynek Štichauer, ZP Pardubice (2,2,3,2,3) 12+2

 

Kopřivnice spolu s Novým Jičínem zavádí službu sdílených kol. Město Kopřivnice dlouhodobě usiluje o zavádění alternativních druhů dopravy s cílem zlepšit mobilitu obyvatel. Jednou z klíčových iniciativ je podpora cyklistiky, která se stává stále populárnější formou pohybu i ve městě. V souladu s tímto záměrem se město od 8. dubna rozhodlo pro bikesharing, tedy veřejné sdílení jízdních kol. Hlavním cílem zavedení sdílených kol je umožnit obyvatelům i návštěvníkům pohybovat se pohodlně a rychle po městě a jeho místních částech. Bikesharing doplňuje již existující veřejnou hromadnou dopravu a nabízí efektivní alternativu k individuální automobilové dopravě. Očekává se snížení přepravních časů pro pěší obyvatele, redukce automobilové dopravy v rámci města včetně místních částí a tím podpora udržitelné mobility. Cena pro uživatele sdíleného kola je prvních 30 minut každé jízdy zdarma, což postačí pro většinu jízd po městě. Poté za každou započatou půlhodinu 18 korun. Město poskytlo nejen většinu odstavných ploch pro sdílená kola, ale zároveň hradí za uživatele oněch prvních 30 minut provozu. V Kopřivnici a místních částech bude k dispozici 75 kol na 30 stanovištích. Rozmístění stanovišť bylo vybráno tak, aby rovnoměrně pokrylo celé území města. Uživatelé si po stažení aplikace Nextbike a aktivaci svého účtu budou moci najít nejbližší volné kolo. Po načtení QR kódu na kole se zámek automaticky odemkne a kolo je připraveno k použití. Smlouva s firmou Nextbike zahrnuje zajištění servisu a přemísťování kol, monitorování pohybu kol a parkování. Zavedení systému sdílených kol v Kopřivnici představuje důležitý krok směrem k udržitelné a efektivní dopravě ve městě. Tato iniciativa bude podporována a monitorována městem, aby co nejlépe sloužila potřebám obyvatel a přispívala k životnímu prostředí a kvalitě života v Kopřivnici. Pilotní projekt skončí po osmi měsících od zahájení provozu, tedy začátkem prosince letošního roku. V případě, že o službu bude zájem, bude město hledat provozovatele pro další roky.

 

Kopřivnická příroda očima odborníků. Duben je měsíc tradičně věnovaný planetě Zemi. Za tímto účelem připravil odbor životního prostředí několik zajímavých akcí pro veřejnost. První z nich – Za kopřivnickou přírodou – zavede zájemce na procházku s odborníky na botaniku, zoologii a geologii. Naplánovány jsou dvě procházky. První se uskuteční ve čtvrtek 4. dubna od 9 do 12 hodin a druhá v úterý 9. dubna od 15 do 18 hodin. Sraz účastníků bude na parkovišti u koupaliště. Trasa komentovaných procházek povede přes Brdy, Bezručovu vyhlídku, Pískovnu, Raškovu vyhlídku a Šostýn. Tato skvělá možnost objevovat krásy naší přírody v doprovodu pracovníků Přírodovědného oddělení Muzea Novojičínska je otevřena každému, kdo má zájem o kopřivnickou přírodu. „Zájemcům doporučujeme vzít si s sebou pohodlné oblečení a obuv do terénu. V případě nepříznivého počasí bude zvolen náhradní termín, a to 11. dubna,“ uvedla za organizátory Radka Krysová, vedoucí oddělení lesního hospodářství a ochrany přírody. Tato akce měla premiéru v loňském roce a setkala se s velkým zájmem veřejnosti. Proto odbor životního prostředí nabízí komentované procházky i letos. Připojte se a objevte krásy kopřivnické přírody s odborníky.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice