27. 4. 2015

 

Výsledky anket „Ropák 2014“ a „Zelená perla 2014“. Celkem 90 členů nezávislé Komise ze 113 rozhodlo o vítězi 23. ročníku ankety „Ropák roku“ o antiekologický čin (osoba, která se prosazováním nějaké stavby či záměru, vydáním rozhodnutí či budováním stavby nejvíce zasloužila o poškození životního prostředí) a 20. ročníku ankety „Zelená perla roku“ o antiekologický výrok. Členy Komise jsou např. sociolog Jan Keller, filozof Erazim Kohák, písničkář Pepa Nos nebo teatrolog Vladimír Just. Titul Ropák 2014 získal Jan Mládek, ministr průmyslu za prosazování návrhu aktualizace Státní energetické koncepce ČR do roku 2040 se zachováním vysoké spotřeby energie, za snahu prolomit územní limity těžby hnědého uhlí atd. Zelenou perlu 2014 získal prezident Miloš Zeman: „Jako prezident udělám vše pro to, aby zločiny ekologických nebo zelených fanatiků dále nepokračovaly.“

 

 

Aktuálně projednávaná změna územního plánu může zcela změnit dispozice lyžařského areálu. Dokument navrhuje rozšíření stávající sjezdovky, kdy se počítá s mírnější trasou, vedoucí z vrcholu Červeného kamene až po hlavní sjezdovku. Slabší lyžaři by již nemuseli jezdit po náročném horním úseku. Navržené plochy pro lanovou dráhu a rozšíření sjezdové tratě jsou vymezeny tak, aby byla zaručena funkčnost lyžařského areálu, ale zároveň minimalizovány zábory lesních pozemků. Navržené rozšíření se týká jak pozemků města Kopřivnice, tak sousedního Lichnova, který již předběžně s tímto využitím souhlasil. Správa sportovišť zamýšlí zadání nezávislého posudku využití areálu. Vyhláška o změně územního plánu je k nahlédnutí na úřední desce v elektronické podobě a je možno ji připomínkovat do 6. května.

 

 

Fotografie je obraz světa, existuje však vůbec nějaký svět , když vše okolo je pouze našim vlastním zrcadlem? Nejsme sami pouhými zrcadly? Vernisáž výstavy Jakuba Čevely: Touhy, 24. května v 19:00 v Čajovně Mandala.

Jakub Čevela (nar. 1995), žije v Kopřivnici, student a letošní maturant gymnázia v Příboře, od podzimu 2015 ateliéru architektury A1 na umprum. Má rád experimentální hudbu, večerní oblohu a cesty do přírody. Jeho oblíbeným místem v okolí je štramberská hora KotoučJakub Čevela (nar. 1995), žije v Kopřivnici, student a letošní maturant gymnázia v Příboře, od podzimu 2015 ateliéru architektury A1 na umprum. Má rád experimentální hudbu, večerní oblohu a cesty do přírody. Jeho oblíbeným místem v okolí je štramberská hora KotoučJakub Čevela (nar. 1995), žije v Kopřivnici, student a letošní maturant gymnázia v Příboře, od podzimu 2015 ateliéru architektury A1 na umprum.

 

 

28. dubna 2015 začíná nová výstava ilustrací a komiksů uruguayského výtvarníka Roberta CANA v K-Galerii. Vernisáž se uskuteční v 17 hodin. Výstava potrvá do 7. června.

 

 

Provozovatel dráhy SŽDC informuje, že 28. 4. 2015 od 7:20 do 17:15 bude probíhat výluka na trati 325 STUDÉNKA – VEŘOVICE, v úseku Příbor – Štramberk. Po dobu výluky budou vlaky nahrazeny autobusovou přepravou.

 

 

V sobotu 25. dubna se mohou děti i jejich rodiče vydat na dobrodružnou cestu Pohádkovým lesem. Startovat bude možné kdykoliv od 13 do 16 hodin u štramberské Kamenárky. Připraveny budou opět dvě trasy různé náročnosti, na kterých budou účastníky čekat pohádkové bytosti s připravenými úkoly.

 

 

Nejlepší sportovci Kopřivnice za rok 2014 (jednotlivci)

Tomáš Bortel – karatista

Marek Štefaník –  šachista

Bao Tran – vzpěrač

Tomáš Hrančík – vzpěrač

David Ptáček – badmintonista

Hynek Bartoň – tenista

Lukáš Raška – hokejista

Patrik Fulnek – házenkář

Marek Bukovský – házenkář

Roman Kučera – plavec

Radovan Lakomý – plavec

Nikola Chovanečková – atletka

Klára Štěpánová – krasobruslařka

 

O prázdninách bude probíhat rekonstrukce pěti MŠ a tyto školy budou celé prázdniny uzavřeny. V každé MŠ a na webových stránkách je k nahlédnutí  mimořádný prázninový provozní plán. Uzavřeny budou MŠ Česká,  Pionýrská,  Záhumenní,  Francouzská, Lubina – kde budou probíhat rekonstrukce sociálního zázemí a energetických sítí.  Zbývající tři MŠ – Krátká, Z.Buriana a I.Šustaly budou zajišťovat náhradní provoz pro všechny přihlášené vlastní děti i děti z ostatních škol. O umístění v náhradní školce je nutno požádat nejpozději do 30. dubna 2015.

 

 

V loňském roce začalo město Kopřivnice označovat nekuřácké provozovny, certifikáty vloni v květnu obdrželo třináct podniků. V závěru května u příležitosti Světového dne bez tabáku budou rozdány certifikáty na aktuální rok. Hlásit se o ně mohou stávající i noví zájemci – Majitelé cukráren, kaváren, restaurací, bufetů či jídelen, pokud ve svém zařízení vytvoří místo, kde budou hosté chráněni před vlivy pasivního kouření, to buď formou  samostatné místnosti pro nekuřáky, nebo  plně nekuřáckým podnikům a nejvyšší kategorií, označenou třemi hvězdami  mohou získat provozovny s dětským koutkem  apod. Certifikované místo je označeno samolepkou na dveřích a získá možnost bezplatné prezentace na webových stránkách města. Termín pro odevzdání přihlášek je stanoven na 13. května

 

 

Letos odstartuje nový projekt financování výměny neekologických kotlů za nové nízkoemisní zdroje z evropských fondů. Na výměnu zhruba 80 tisíc kotlů po celé České republice je připraveno 9 miliard korun. Od roku 2012 doposud nejvíce žádostí podali lidé v Moravskoslezském kraji – 5645. Novelu předloží MŽP na vládu v létě letošního roku.

 

 

Přes půl milionu korun na pokutách uložili policisté v Mskraji minulý týden při dopravněbezpečnostní akci, zaměřenou na rychlou jízdu. Zkontrolovali celkem 2 818 vozidel. Porušení povolené rychlosti zjistili v 691 případech. Dalším nejčastěji zjištěným přestupkem byl nevyhovující technický stav (66 vozidel). Tři řidiči sedli za volant po požití návykových látek a další čtyři po požití alkoholu.

 

 

Atletický kklub Emila Zátopka Kopřivnice pořádá ve středu 29. Dubna běh na rozhlednu Bílá hora, již 5. ročník tohoto závodu se koná v rámci lašské běžecké ligy.

 

 

V pátek 30. dubna bude zhruba okolo 15 hodiny přes Kopřivnici projíždět silniční etapový závod žen Gracia Orlová.

 

 

Kopřivničtí bajkeři zahajují 1. května další sezonu společnou vyjížďkou, sraz je v 9 hodin u kasáren.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice