28. 5. 2021

Ve čtvrtek 27. 5. byla slavnostně otevřena cyklostezka Lubina – Lomná. Cyklistům i běžcům slouží od loňského listopadu a začíná na hranici katastru s obcí Trojanovice. Vede přes Frenštát směrem na Lichnov a má více jak 6,5 km.  Od 15 hodin je pro všechny návštěvníky připravena ve spolupráci s firmou PUSTEVNY, s.r.o. možnost vyzkoušet si novou cyklostezku také při jízdě na koloběžkách zdarma. Celkové náklady dosáhly přes 37 milionu korun. Město FpR na stavbu získalo dotaci více než 22 milionu korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury a 1,5 milionu korun od Moravskoslezského kraje.

 

Na pátek 28. 5. 2021 se chystá tradiční akce Noc kostelů – kdy jsou vybrané stánky zpřístupněny veřejnosti ve večerních a nočních hodinách. V letošním ročníku je aktuálně přihlášeno 1168 kostelů a modliteben, jejich seznam najdete na www.nockostelu.cz

 

V neděli 30. května se v Sadu E. Beneše od 10:00 hodin koná Restaurant Day je festivalem jídla, který umožňuje komukoli otevřít si na jeden den svou vlastní restauraci.

 

Startup re.volt carsharing k 6. 6. 2021 končí. Koloběžky a skútry stáhne v červnu z provozu. Z ulic Brna, Ostravy, Nového a Starého Jičína, Příboru a Kopřivnice postupně zmizí všechny žluté stroje. Důvodem je mix faktorů vedoucí k dlouhodobé ztrátě, kterou již nebyli majitelé společnosti schopni financovat.

 

OD ČTVRTKU 27. 5. 2021 OTEVÍRÁME NAŠE KINO. POKUD SE CHYSTÁTE DO KINA, JE NUTNO DODRŽET NÁSLEDUJÍCÍ PODMÍNKY – 4 možnosti jak můžete přijít do kina:

  1. A) osoba absolvovala nejdéle před 7 dny rt-pcr vyšetření na přítomnost viru sars-cov-2 s negativním výsledkem, nebo
  2. B) osoba absolvovala nejdéle před 72 hodinami poc antigenní test na přítomnost antigenu viru sars-cov-2 s negativním výsledkem, nebo
  3. C) osobě byl vystaven certifikát ministerstva zdravotnictví čr o provedeném očkování proti onemocnění covid-19, a od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle spc uplynulo nejméně 14 dní, nebo od aplikace první dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle spc uplynulo nejméně 14 dnů, nebo
  4. D) osoba prodělala laboratorně potvrzené onemocnění covid-19, uplynula u ní doba izolace podle platného mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního poc antigenního testu na přítomnost antigenu viru sars-cov-2 nebo rt-pcr testu na přítomnost viru sars-cov-2 neuplynulo více než 90 dní, přičemž se musí jednat o osobu bez klinických příznaků onemocnění covid-19

Podmínky v kinosále:

  • Po celou dobu ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa) – respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky, včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem                                                                                      
  • S výjimkou osob ze společné domácnosti bude vždy ponecháno mezi jednotlivými diváky nejméně jedno neobsazené sedadlo                                                                                                                       
  • Zakazuje se konzumace jídla a nápojů v hledišti

 

Společnost SkyUp Airlines odložila zavedení plánovaných letů z Ostravy do Kyjeva. Plánovaná letecká linka z Ostravy do Kyjeva zatím létat nebude. Provozovat ji měla třikrát týdně společnost SkyUp Airlines. Její zavedení se ale Moravskoslezský kraj se společností rozhodli odložit. Podle náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Radka Podstawky (ANO) za to mohou covidová omezení pro cestování Ukrajinců do Evropské unie. „Protože situace pořád není dobrá, tak jsme linku stáhli z rezervačního systému. Obnovíme ji, až bude situace taková, že se bude moci létat. Takže linka není zrušená, je posunutá,“ upřesnil náměstek. Pravidelná linka z ostravského letiště v Mošnově do Kyjeva měla začít pravidelně létat 26. dubna. Počítalo se s třemi lety v týdnu – v pondělí, středu a pátek.

 

Stezka dobrodruha proběhne v termínu 28. – 30. května 2021. Pro děti bude připravena stezka s úkoly a v cíli je čeká odměna za účast. Karta dobrodruha, mapka a instrukce budou k vyzvednutí v týdnu 25. – 28. května 2021 od 9 – 12  13 – 17 hodin v Městském informačním centru Štramberk, Náměstí 31 .

 

Opavský majáles 2021 – unikátní první autokoncert! Jubilejní 25. ročník Opavského majálesu bude mít unikátní formu. Uskuteční se 29. května 2021 od 17.00 hodin v Městských sadech v Opavě u víceúčelové haly. V rámci pestrého programu, kterým bude provázet známý opavský stand up komik Jakub Plaskura, vystoupí skupiny Poetika, Th!s s Vojtou Kotkem či Munroe. Návštěvníci akce se také mohou těšit na studentskou módní přehlídku limitované kolekce oblečení speciálně vytvořené k 30. výročí Slezské univerzity, zároveň nebude chybět očekávaný křest sborníku Artemisia, který tvoří sbírka tvorby mladých studentů. Samozřejmostí bude občerstvení, jako jsou hranolky, burgery, panini apod. (objednání bude fungovat na principu SMS objednávky) s dodáním jídla přímo do auta. Exkluzivně v nabídce bude i čepované pivo a limitovaná nabídka majálesového speciálu Slezáček, který bude uvařen v pivovaru Nová sladovna, a to jen pro příležitost konání této slavnosti. Vstupné ve výši 200 Kč zahrnuje platbu za jedno auto, kdy nehraje roli, jestli v něm budou sedět tři, čtyři nebo maximálně pět lidí. Návštěvníci autokoncertu se budou muset při vjezdu do areálu prokázat negativním antigenním, či PCR testem, který nesmí být starší více než 48 hodin. Zároveň bude akceptován certifikát o kompletní dávce očkování proti Covid-19 nebo doklad o skutečnosti, že v předešlých 90 dnech návštěvník již zmíněné onemocnění prodělal. Veškeré další podrobnosti a aktuální informace budou uvedeny na FB události Open Air festivalu, na oficiálním profilu Opavského majálesu a také na webu majalesopava.cz.

 

Ostravská lékařská fakulta bude mít unikátní cvičnou nemocnici. Lékařská fakulta Ostravské univerzity staví speciální simulační centrum. Bývalý děkanát bude po přestavbě vypadat jako skutečná nemocnice. A navíc by tam studenti měli využívat pomůcky například i přímo z lidských tkání, které budou obdobou exponátů z výstavy The bodies.

Ve skladu už jsou uloženy první pomůcky, které cvičnou nemocnici vybaví. Je tady například kufřík se simulátorem novorozence. „Dají se na něm nastavit jakékoli poruchy na životě a studenti mohou začít oživovat,“ popisuje biomedicínská technička Silvie Procházková. V zrekonstruované budově zabere simulační centrum dvě podlaží. „Velkou část pokrývá urgentní příjem, ARO, JIP. Budeme tam mít i torzo sanitního vozu a bude tak možnost nasimulovat nehodu. Vysoutěženy máme oftalmologické simulátory,“ dodává Procházková. Cvičná nemocnice vznikne v budově bývalého děkanátu. „Zvenčí to ještě vypadá jako běžná budova, uvnitř už probíhá stavba. Dokončit bychom ji chtěli do konce letošního října. Pak by se sem měly přesunout veškeré nové přístroje a nejpozději na začátku příštího roku už by simulační centrum mělo sloužit,“ říká mluvčí fakulty Hana Hanke. Výstavba cvičné nemocnice včetně pomůcek bude stát čtvrt miliardy korun.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice