31. 5. 2021

V místní části Vlčovice v zahradě komunitního centra Vlčovjan vznikne workoutové hřiště. Součástí statré školy je i zahrada, která nabízí možnosti pro venkovní aktivity. Na venkovní sestavy hrazd, bradel a doplňků pro workat, případně herních prvků pro děti včetně dopadových ploch se radnici podařilo získat dotaci od společnosti RWE ve výši 100 tisíc korun. Příspěvek pokryje zhruba třetinu předpokládaných nákladů, 200 000 bude hrazeno z rozpočtu města. Realizace by mohla proběhnout v první polovině prázdnin.

 

Poslední zima s teplotními výkyvy zanechala na cestách ve městě a místních částech více výtluků, než se očekávalo. Většinu děr eviduje správce místních komunikací nebo pracovníci odboru majetku města při pravidelných prohlídkách. Další hlásí občané přes aplikaci Hlášení závad. Komunikace se budou opravovat asfaltobetonovou směsí postupně od nejvytíženějších míst, jiná technologie se volí u drobných výtluky a penetrovaných komunikací. Ve Vlčovicích a v Mniší se budou vzhledem k pokračující výstavbě kanalizace opravovat pouze úseky místních komunikací, které nejsou stavbou dotčeny. Odbor majetku města připravuje i předláždění chodníků, například na ulici Pabla Nerudy a úpravu chodníku na ulici Husově u nového muzea.

 

Bývalá prádelna a čistírna Madlenka se již brzy stane garážemi. Projektová dokumentace stavebních úprav objektu je dokončena. Nabídne další čtyři parkovací místa pro osobní automobily a dvě místa pro garážování motocyklů. V rámci rekonstrukce bude dobudován zpevněný vjezd, tomu předcházelo jednání s Severomoravskými vodovody o umístění stavby v ochranném pásmu vodovodu. Po projednání v radě města se začne s rekonstrukcí zřejmě v průběhu června. Podávat žádosti o pronájem je nyní ale již zbytečné, už více než rok je na radnici několikanásobně více žádostí, než může město nabídnout.

 

Zápisy do mateřských škol pro školní rok 2021/2022proběhly i letos bez přítomnosti dětí od 3. do 12. května. Ředitelka Hana Borosová, uvedla, že bylo podáno celkem 232 žádostí, z toho 176 žádostí bylo doručeno osobně 6. 5. 2021 do jednotlivých školek. Počet volných míst se ještě upřesňuje, pro děti mladší tří let bude o hodně míst méně, než bylo doposud. V Polárce obdrželi 28 žádostí, přijmout mohou 20 dětí. Pro předávání volili rodiče především formu osobní a do schránky. Rozhodnutí o tom, zda bylo dítě přijato do mateřské školy, se rodiče dozvědí 9. června. V Mateřské škole Polárce 31. května.

 

24. ročník Divadelní dílny – kamenné divadlo Skalky v Novém Jičíně – 11. 6. – Kapela Evamore je evidována jako kapela z valašského pomezí, kterou asi nejlépe vystihuje „škatulka“ Word music. Seskupení kolem klavíristky Evy Moravčíkové a multiinstrumentalisty Toma Stroma Nováčka, podpořené rytmikou od Reného Gavlase, kterou protíná melodická linka houslistky Diany Pomklové pochází z Kopřivnice a naladí vás do příjemné a jedinečné atmosféry kamenného divadla. Následuje divadlo -Milostný trojúhelník – nevšední zážitek divadelní improvizace v podání Aničky Polívkové, Martina Zbrožka a Lukáše Pavláska. Koncert na Skalkách začíná v 19 hodin.

 

Horečky fest – ročník pohodového rodinného festivalu – až 10. 7. 2021 / náměstí, Autokemp, hřiště u DK, Amfiteátr

PROGRAM:

  1. den / 7. 7. 2021 / Náměstí míru Frenštát p. R.

21:00 Zahájení festivalu (10 ročník) velkoplošná projekce

 

  1. den / 8. 7. 2021 / Autokemp Frenštát p. R.

16:00 Od země (Trojanovice)

18:00 Věra Faldýnová & Universe (Rožnov)

20:00 Pokáč (Praha)

22:00 Ću*áčí Hlavy (Trojanovice – Frenštát

 

  1. den / 9. 7. 2021 / Hřiště ZŠ Tyršova u Domu kultury

16:00 Nitrocel (Ostrava)

18:00 Dirty Blondes (Praha)

20:00 The Atavists (Hradev Králové)

22:00 Wohnout (Praha)

 

  1. den / 10. 7. 2021 / Amfiteátr na Horečkách Trojanovice

16:00 Hobití noha (Nový Jičín)

18:00 JegR (Praha)

20:00 Portless feat. Henry D (Praha)

22:00 Monkey Business (Praha)

 

Prvním výstavu v Šustalově vile s fotografem Ondřejem Přibylem připravilo Lašské muzeum. Dokazuje, že fotografie není jen odrazem skutečnosti. Že realita je mnohem složitější. Všechna zamyšlení na Vás čekají na výstavě nazvané Modrý obdélník. K vidění jsou nejen „klasické“ fotografické snímky, ale mimo jiné i několik originálních daguerrotypií, snímků zhotovených nejstarší v praxi použitelnou fotografickou metodou. Motivy Přibylových fotografií jsou názornou ilustrací klamnosti fotografického obrazu, jeho odtržení od reality. Výstava byla prozatím otevřena bohužel bez vernisáže, od soboty 22. května do neděle 27. 6. 2021.

 

OD ČTVRTKU 27. 5. 2021 je otevřeno i kopřivnické kino. Prvním filmem, který se promítl na plátno byla premiéra autorského filmu Žáby bez jazyka režisérky Miry Fornay. Další program je na webových stránkách, kde najdete i podrobně vypsané podmínky, týkající se onemocnění covid-19, za kterých můžete kino navštívit. Než usednete do kinosálu na své sedadlo, musíte se prokázat provedeným testem, případně certifikátem o očkování dle předepsaných podmínek. V sále se může sedět ob sedadlo, s ochrannou pomůckou na obličeji a bez konzumace jídla a nápojů v hledišti.

 

Kulturní dům společně s DDM Kopřivnice pro vás připravili Den dětí! Akce proběhne v čase 9.00 -11.30 a 14.00 -16.30 hodin v sadu Dr. Edvarda Beneše. Pro děti bude připraveno 7 soutěžních stanovišť, kdy za splnění úkolu obdrží sladkou odměnu. Za nepříznivého počasí se akce ruší! Vstup volný.

 

Spolek Vlčovjan ve Vlčovcicích chystá zážitkovou procházku – Po vlčí stopě. Ideální v počtu 2-5 členů. V sobotu 5. nebo v neděli 6. 6. 2021. Průběžný start mezi 13.-16. hodinou. Délka trasy 4,2 km. Mapa, potřebné informace a materiál bude k dostání ve VLČOVJANOVI”. Občerstvení na startu a v cíli okno “Vlčovjan”. Svačinku s sebou.

 

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka odstartoval 27. května, organizátoři letos chystají 15 koncertů v 6 městech Moravskoslezského kraje. Kromě symfonických koncertů také tvůrčí dílny pro děti nebo rodinné víkendy na Hukvaldech. Program na webu www.mhflj

 

Lašská běžecká liga pokračovala 3 závodem, který je zařazen do kategorie super. Za deštivého počasí se na start 40. ročníku Štramberské desítky postavil rekordní počet běžců a to 86 mužů a 20 žen. 10kilometrový silniční závod byl zahájen v 10 hodin dopoledne u Štramberské sokolovny. Do cíle doběhl jako první Jiří Petr, který nastavil novou hodnotu tratového rekordu mezi muži na 34 minut a 40 vteřin. S bezmála tří minutovou ztrátou do cíle doběhl druhý v celkovém pořadí a stejně jako v minulém závodu Milan Vinklárek z kopřivnického atletického klubu. I on vylepšil dosavadní tratový rekord z roku 2018 od Kuby Ambrose o 9 vteřin. V absolutním pořadí na třetím místě cílovou čáru přeběhl Martin Holiš ze starého Zubří. Odměny dostali vždy první tři běžce v každé z kategorií, byla udělena i cena pro nejmladšího a nejstaršího účastníka, cena pro nejlepšího běžce s trvalým bydlištěm ve Štramberku a prémii za překonání traťového rekordu získala také juniorka Anna Slívová z kopřivnického badmintonového klubu. Dalším závodem ligy je 2. června běh okolo červeného kamene a poté 16. června Běh na rozhlednu Bílá hora.

 

Evropský den melanomu 30. května znovu připomene, proč je důležité sledovat svá znaménka. Jen v Česku zemře každoročně na nejzhoubnější kožní nádor, melanom, na 300 osob. Včasná prevence přitom dokáže v drtivé většině případů vážným dopadům na zdraví člověka spolehlivě zabránit. Záchyt v raném stádiu je v případě melanomu pro úspěšnou léčbu naprosto zásadní. Podezřelé změny mohou lidé snadno identifikovat podle pravidla ABCD. „A“ zde odkazuje na asymetrii, „B“ (borders) na okraje, „C“ (colour) na barvu a „D“ (diameter) na velikost. Jakékoliv změny v těchto čtyřech parametrech by tedy vždy měly vést k návštěvě lékaře, stejně jako situace, kdy znaménko svědí nebo dokonce krvácí. Kontrola znamének v ambulanci lékaře pak probíhá pomocí dermatoskopu – speciálního přístroje, který funguje na principu zvětšovací osvětlené lupy. „Vyšetření nijak nebolí, trvá jen několik minut a pacient je ihned informován o charakteru léze, se kterou přišel k vyšetření. Základní léčbou podezřelého znaménka je jeho chirurgické odstranění.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice