28. 8. 2019

VÝSTAVA: Technické dědictví – sobota 31. 8. 2019, Kopřivnice, Technické muzeum Tatra Kopřivnice 9.00 – 18.00

Výstava výrobků spojené s naším regionem, které proslavily Českou republiku ve světě, v rámci projektu Technické dědictví – TATRA & VAGONKA ve světě. Celý projekt je koncipován tak trochu cestovatelsky, bude se totiž odehrávat zároveň na třech místech: ve Vagonářském muzeu na zámku ve Studénce, na letišti Leoše Janáčka v Mošnově a v Technickém muzeu v Kopřivnici. Místa budou propojena historickými dopravními prostředky. V rámci akce Českých drah Nostalgie budou poslední srpnový den na letiště i opačným směrem jezdit speciální historické vozy a vozové jednotky vyrobené ve Vagónce nebo v kopřivnické Tatře.

SPECIÁLNÍ JÍZDY S ČD NOSTALGIE:

Vůz M131.1 „Hurvínek“ – tyto vozy budou společně s přípojným vozem tvořit soupravu, která bude jezdit v rámci ČD Nostalgie na trase Štramberk – Kopřivnice – Příbor – Mošnov – Studénka. Upozorňujeme, že kapacita historické soupravy je přibližně 130 osob. Jízdenky na tyto jízdy bude možné zakoupit pouze při nástupu, popř. uvnitř vlaku.

Pantografická jednotka EM475.1045 – historický pantograf vyráběný ve Studénce bude doplňovat standardní moderní stroje na trase Ostrava hl. n. – Ostrava-Svinov – Studénka – Mošnov. Kapacita vlaku je přibližně 290 míst. Jízdenky bude možné zakoupit pouze při nástupu, popř. uvnitř vlaku.

Vůz M120.417 „Věžák“ – bude k dispozici během celého dne ve vlakovém terminálu. Návštěvníci budou mít možnost do vozu nahlédnout a projít si jej.

 VAGONÁŘSKÉ MUZEUM STUDÉNKA

Na zámecké zahradě ve Studénce bude připravena expozice cestovatelů Zikmunda a Hanzelky i s jejich Tatrou 805, k vidění budou i další veteráni značky Tatra, dále pak budou návštěvníci mít možnost shlédnout krátký film o výrobě ve vagónce, rozvíjet tvořivost dětí nabídne stavebnice, kterou není třeba představovat – Merkur. K dispozici budou 3 typy vláčků, které si děti mohou z této technické stavebnice postavit.  A co takhle vyrobit si svou vlastní připínací plackuz akce? Kdo bude mít zájem, má možnost! Na tričku či batohu to bude skvěle vypadat!

Přemýšlíte, jak se dostanete z nádraží ve Studénce do Vagonářského muzea? Doporučujeme nasednout na silniční vláček, který bude pro tento den svážet návštěvníky. Pro ty, kteří se chtějí vrátit v čase a zavzpomínat, jak se cestovalo v 30. letech minulého století, bude připraven Tatrabus T43 z roku 1929! A to už za to stojí, ne? Upozorňujeme, že kapacita Tatrabusu je velmi omezená.

LETIŠTĚ LEOŠE JANÁČKA, MOŠNOV

Na letišti Leoše Janáčka bude expozice věnovaná letecké výrobě ve Studénce, včetně repliky letadla T 101, jehož originál vytvořil v roce 1938 světový dálkový nepřetržitý let z Prahy do Chartúmu, déle letouny Z 126 nebo C 104, jejichž základy jsou postaveny na konstrukcích vyráběných ve Studénce. V jednání je také letoun Bu 131 z Rakouska který byl nově vyroben s využitím výkresové dokumentace T 131. Budou představeny cestovatelské, nákladní i další speciální vozy Tatry Kopřivnice, prezentovat se budou cestovatelé, kteří plánují expedici Tatra kolem světa 2 a pokud budeme mít štěstí, dorazí také expediční speciál, pro návštěvníky bude dále připraven zajímavý program zaměřený na techniku a technické dovednosti i ve spolupráci s Dolními Vítkovicemi, která nabídne práci se soustruhem pod dozorem zkušených animátorů. Jak se stavěly tunely v historii a jak se staví dnes? To se dozvíte u stánku Fakulty stavební VŠB-TUO. 

Doprovodný program si také připravuje Letiště Leoše Janáčka, které bude mít různé soutěže pro děti, fotokoutek a další aktivity. I letos budete mít možnost zařídit si RC modely od modelářů ze Studénky.

TECHNICKÉ MUZEUM TATRA, KOPŘIVNICE

V technickém muzeu v Kopřivnici bude pro návštěvníky připravena prohlídka zaměřená na cestovatelský vůz Tatra 815 GTC, který vyrazil na dobrodružnou cestu kolem světa v roce 1987. Věděli jste, že na výrobě vozu se podílela také studénecká Vagonka? Konkrétně na její nástavbě. O tom a mnohem více se dozvíte v kopřivnickém muzeu.

Vstupné na letiště a do Vagonářského muzea je zdarma. Zpoplatněné budou jízdy historickými vlaky a vstup do Technického muzea v Kopřivnici.

Připravené bude občerstvení jak na letišti Leoše Janáčka, tak také v areálu zámku ve Studénce, kde sídlí Vagonářské muzeum.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice