3. 1. 2018

 

Kde se v Beskydech lyžuje? Počasí na přelomu roku je jako na houpačce. Meteorologové předpovídají, že by se mělo v polovině ledna opět ochladit a ani denní teploty by neměly pokořit nula stupňů. A srážkově by měl být leden i nadprůměrný. Sledujte proto i webové stránky www.lyzovanivbeskydech.cz pro aktuální informace stavu sjezdovek.

 

Město vypisuje nabídku na nájem dvou městských bytů na ulici Obránců míru, za podmínky přistoupení k dluhu a za podmínek dle výzvy. Byty mají velikost 1+2 a jsou určeny pro širokou veřejnost. Nabídka platí od 21. 12.2017 do 15. 01. 2018.

 

Festival ledových soch se opět vrací na Pustevny. Po dobu třech lednových týdnů budou Pustevny zdobit sochy vyřezané do ledu ve dvou tematických stanech. O víkendech se návštěvníci mohou těšit na doprovodný program rádia Čas – na návštěvě u Sluníčkových. Připraveny budou i doprovodné soutěže a hry pro děti i dospělé, moderovaný program, sněhové sochy, lezecká hora pro děti, fotostěna a mnoho dalšího. Akce se koná zdarma v termínu 6. – 21. ledna 2018.

 

TATRA TRUCKS V rámci celoročních oslav 120. výročí výroby vozidel se spalovacím motorem v Kopřivnici vydává knihu Tatra nesmrtelná autora Milana Olšanského. Kniha Tatra nesmrtelná svou koncepcí, členěním i grafickým provedením navazuje na titul Tatra v hlavní roli z minulého roku. Čtenáři se na stránkách knihy seznámí s celou řadou osobností, které se zásadně podílely na vývoji, konstrukci a výrobě unikátních automobilů, ale také s jednotlivými typy vozů. Kniha Tatra nesmrtelná je také poctou konstruktéru Milanu Galiovi, který letos zemřel. Pracoval jako hlavní konstruktér na vývoji a konstrukci osobního automobilu T 613 a nákladního vozu T 815.

 

Novojičínská sjezdovka na Svinci je zavřená. Nemá vodu na zasněžování. Státní lesy totiž vypustily vodní nádrž, odkud lyžařský klub bral vodu. Sportovci tvrdí, že se o tom dozvěděli pozdě. Lesy ale kontrují, že klub odebíral vodu bez povolení. Za posledních 15 let na Svinci v Novém Jičíně nebyl nikdy dostatek přírodního sněhu, takže tu nemohli provozovat sjezdovku bez technického zasněžování. Vodní nádrž Čerťák na opačné straně kopce opravují Lesy ČR. V současné době se vyměňuje nefunkční šoupě spodní výpusti. Dále je v plánu odtěžení sedimentu, opravu bezpečnostního přelivu, dosypání a opevnění návodní strany hráze. Lyžaři vodu na zasněžování od roku 2008 až dosud používali neoprávněně. Lesy ČR plánují, že nádrž Čerťák budou napouštět až na konci příštího roku. Novojičínští lyžaři se tak na svou sjezdovku budou smutně dívat minimálně i následující zimu.

 

Libušín získává původní podobu. Na Pustevnách už stojí nová stavba. Před třemi lety vyhořela historická chata Libušín na Pustevnách. Teď už tam opět stojí její větší část v podobě vědecké kopie.Nejprve se sestavovala část stavby v hale v Bystřičce, v červnu pak dělnicí začali stavět přímo na Pustevnách. Původní Libušín, který sloužil jako restaurace, před třemi lety vyhořel. Z původních trámů a zařízení se přitom na obnovu dalo využít pouze dvacet procent, zbytek musí být vybudován znovu. Obnova by měla celkově vyjít na 100 milionů korun. Přispěli na to také lidé, do sbírky poslali asi deset milionů korun. Spolu s penězi od krajů, firem a dalších příspěvků či věcných darů se vybralo asi 16 milionů korun. Libušín, symbol beskydských Pusteven, patřil k oblíbeným cílům českých i zahraničních turistů. Vznikl v roce 1899 podle návrhů slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Jméno nesl po kněžně Libuši.

 

Hrad Hukvaldy se už připravuje na další letní turistickou sezónu. Těšit se můžete na tradiční akce jako např. Slavnostní otevírání hradu nebo Strašidla na hradě Hukvaldy, a současně také na nové akce, kterými vám tady rádi zpestří strávené chvíle na hradě Hukvaldy. Hrad Hukvaldy po zimním spánku otevře své brány 31. března 2018. Kompletní program hradu najdete ZDE.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice