2. 1. 2018

 

Varování!!! V čerstvém západním proudění bude přes naše území postupovat k východu frontální sytém. V průběhu úterý (3. 1.) se vyskytne na severu a severovýchodě našeho území trvalé sněžení, při kterém na horách a v jejich podhůří může napadnout 5-20 cm sněhu, v hřebenových polohách až 35 cm. V průběhu dopoledních a odpoledních hodin bude intenzita sněžení přechodně zesilovat, v krátkém období může napadnout až 5 cm sněhu, zároveň bude docházet ke snížení dohlednosti. Sníh bude mokrý a těžký. V průběhu večera bude od západu sněžení přecházet do sněhových přeháněk. V úterý (2. 1.) bude na našem území zesilovat vítr na čerstvý jižní až jihozápadní 6 až 11 m/s, který bude zejména v západní polovině Čech a na východě území dosahovat nárazů kolem 20 m/s (až 70 km/h), na horách 25 až 30 m/s (až 110 km/h). V průběhu odpoledne se vítr bude v Čechách měnit na západní a během večera částečně zeslábne.

 

Kopřivničtí hasiči museli zasahovat 25. 12. 2017 večer u dopravní nehody na železnici. Tragicky skončila srážka osobního vlaku s osobou na železniční trati mezi Kopřivnici a Štramberkem. Povaha zranění sraženého muže byla neslučitelná se životem. Z cestujících jedoucích ve vlaku nebyl zraněn nikdo. Doprava na trati byla zastavena. Po příjezdu jednotky hasičů podniku Správa železniční dopravní cesty jim bylo místo zásahu předáno

 

Prvními dětmi narozenými v novém roce v Moravskoslezském kraji byli chlapci. V Městské nemocnici Ostrava přišel 12 minut po půlnoci na svět Tomáš, o dvě minuty později se v Třinci narodil Jan. Mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská uvedla, že Tomáš vážil 3260 gramů a měřil 51 centimetrů. Jeho maminka má trvalé bydliště ve Fulneku na Novojičínsku, otec je z Ostravy. Jam z Třince váží 3,05 kilogramu, 50 centimetrů a maminka je z Vendryně.

Ve Vítkovické nemocnici v Ostravě přišel v 01:04 na svět chlapeček Leonard. Narodil se s mírami 4300 gramů a 52 centimetrů. Maminka do Vítkovic přijela z Frýdku-Místku. V Nemocnici Nový Jičín se letos rodilo rovněž brzy – malá Klára se narodila v 01:52, vážila 4650 gramů, měřila 51 centimetrů. Maminka je z Nového Jičína. Přesně ve 02:00 se narodilo první letošní dítě v Opavě. Chlapeček jménem Christián se narodil jako druhé dítě rodičům z Hradce nad Moravicí, vážil 3360 gramů a měřil 47 centimetrů. Chlapeček i maminka se těší dobrému zdraví. V porodnicích ve Fakultní nemocnici Ostrava, Frýdku-Místku, Havířově, Karviné a Krnově se do 07:00 žádné děti nenarodily.

 

Záchranáři v Moravskoslezském kraji během novoročních oslav ošetřili pět lidí, kteří se zranili při odpalování zábavní pyrotechniky. Nikdo přitom ale neutrpěl zranění, které by ohrožovalo jeho život. Hasiči zasahovali mimo jiné u požáru ve sklepě domu ve Staré Vsi, místní části Bílovce na Novojičínsku, který způsobilo neopatrné nakládání se zábavní pyrotechnikou. Policisté řešili v prvních hodinách nového roku různé výtržnosti i napadání.Mluvčí zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl uvedl, že lidé, kteří se zranili při odpalování pyrotechniky, utrpěli nejčastěji středně těžká poranění prstů na rukou, v jednom případě pak obličeje. Zraněni byli čtyři muži a jedna žena. Po jednom případu došlo v okrese Frýdek-Místek a Nový Jičín, ke třem pak v Ostravě a blízkém okolí. Od silvestrovského rána do dnešních 06:00 vyjížděly zdravotnické posádky v kraji celkem ve 430 případech, což je přibližně o čtvrtinu více, než je dlouhodobý průměr. Od silvestrovské půlnoci do dnešního rána přitom musely posádky zasahovat ve 122 případech. Nárůst událostí v této době činil trojnásobek oproti běžným nocím. Celkově byl průběh večera a noci srovnatelný s minulými roky a obešel se bez mimořádných událostí. Policie zaznamenala o třetinu více oznámení. Spektrum protiprávního jednání bylo vskutku široké, od majetkového po násilný charakter. Opět byly prověřovány oznámení výtržností, gradující agrese, různého napadání, řešení rozličných sporů… Svou roli v některých případech sehrál alkohol. Zdravotníci ošetřili přes 50 zraněných a více než deset lidí s diagnózou opilosti nebo otravou alkoholem, mezi nimi i několik dospívajících dětí ve věku od 15 do 17 let.

 

Ve dnech 1. až 14. ledna 2018 bude probíhat v celé republice Tříkrálová sbírka. V této době u Vašich dveří zaklepou za zpěvu koledy tři králové, jež se Vám prokážou platnou průkazkou. Peněžité dary, které věnujete do sbírky, budou použity k podpoře zdravotních a sociálních projektů. Charita věří ve Vaši štědrost a dobrosrdečnost a děkuje za poskytnuté dary.

 

Filmový klub zve na snímek SAMA; jež je osobitou výpovědí skvělé herečky Luby Skořepové. Film o staré ženě, která zůstala na všechno sama, se odehrává pouze v jejím bytě. 92 letá herečka Luba Skořepová je jeho jedinou aktérkou. Protože nikdy nemohla mít děti, jejím celoživotním posláním se stalo herectví. Zájem divadel však slábne a tak se rozhodne, že její poslední šancí vrátit na jeviště, je zprodukovat si další divadelní představení sama. Napíše si text a sežene režiséra i hereckou kolegyni, která by s ní ve hře vystupovala. Během zkoušení telefonicky zařizuje vše potřebné od pronájmu sálu až po výlep plakátů. Cesta k vysněné premiéře je ale trnitá. Luba Skořepová strávila poslední léta svého života o samotě a v boji o možnost zůstávat co nejdéle aktivní divadelní herečkou. Štáb dokumentaristů, vedený režisérem Otakarem Faifrem, vpustila do svého bytu, aby natáčel její všední život. Vznikl film, který sice obsahuje archivní záběry z dob hereččina mládí, ale rozhodně to není životopisný snímek. Tvůrci se soustředí na přítomnost a zachycují aktuální situaci staré osamělé ženy, které nechybí vůle k aktivnímu životu, ale ostatním na ní přestává záležet. Objektiv kamery je jediným svědkem leckdy zoufalé snahy přesvědčit svět, že za to ještě stojí. Prostřednictvím dosud nepublikovaných záběrů z Lubina osobního archívu se společně vydáváme do minulosti, která přináší otázky i odpovědi. Luba se zamýšlí nad touhou po uznání, smyslem života i nad blížící se smrtí. Luba Skořepová vnímala tento film jako svoji poslední práci před kamerou a snažila se v něm popsat závěrečné období lidského bytí a samotu, ve které se na sklonku života mnozí ocitnou. Vzhledem ke svému naturelu se ale nevzdávala a stále bojovala o seberealizaci. Pokud máte v úterý 2. 1. 2018 večer čas, tak si určitě nenechejte ujít tento snímek, který je důkazem o nezdolné touze tvořit až do konce života.  

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice