3. 1. 2020

Prvním novojičínským miminkem narozeným v roce 2019 ve zdejší porodnici je kluk. Malý Miroslav přišel na svět 1. ledna před půl desátou dopoledne. Novoroční půlnoc ještě Lenka Zborovská strávila doma, ráno 1. ledna už ale zamířila do nemocnice. V 9 hodin a 23 minut přivedla na svět svého třetího syna a současně prvního novojičínského občánka roku 2019 narozeného ve zdejší porodnici. Přivítat ho, popřát mu vše nejlepší do života a předat dárky přišli zástupci nemocnice i města. Mireček při narození vážil něco přes 3 kilogramy a měřil 48 centimetrů. Zdroj: TV Polar

 

Od 1. ledna 2020 dochází ke změně sazby místního poplatku za komunální odpad. Základní sazba činí 540 Kč, snížená sazba (vlastní nádoba) 510 Kč. Platbu je možné provést osobně na pokladně MěÚ Kopřivnice nebo elektronicky s uvedením přiděleného variabilního symbolu na účet číslo: 1767241349/0800.

 

Lyžařský areál na Červeném kameni je uzavřen.  Probíhá zasněžování.

 

Ve dnech 1. až 14. ledna bude probíhat ve našem městě a místních částech Tříkrálová sbírka, koledníci se prokazují platnou průkazkou a mají zapečetěné kasičky.

 

Od 13. ledna se mohou zájemci v čítárně knihovny přihlašovat do 18. ročníku Akademie třetího věku, počet účastníků je omezen a o pořadí rozhoduje datum podání přihlášky

 

Příběh jednoho z největších atletů všech dob, přezdívaného také „lokomotiva“, natočil režisér David Ondříček. Olympijskou legendu Emila Zátopka hraje Václav Neužil, jeho ženu Martha Issová.

Hlavní část natáčení skončila v polovině prosince a ve střižně na materiálu pracuje renomovaný polský tvůrce, absolvent pražské FAMU Jaroslaw Kaminski, který je podepsán například pod střihem oscarového snímku Pawła Pawlikowského Ida i jeho dalším filmem Studená válka. Vedle českých herců se objevuje jako australský maratonec Clarke i herec James Frecheville z filmu Animal Kingdom, oceněného na festivalu Sundance. Premiéra se plánuje na srpen 2020.

 „Příběh Emila Zátopka, muže, jenž na olympiádě v roce 1952 získal tři zlaté medaile a zároveň ve všech těchto disciplínách dosáhl světových rekordů, se stal legendou o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje další sportovce po celém světě. Mezi nimi je i australský rekordman Ron Clarke. Ten v roce 1968 v Mexiku navzdory očekáváním promarní pravděpodobně poslední šanci na olympijskou medaili. Propadne pochybám o smyslu vlastní kariéry a rozhodne se vydat za Emilem Zátopkem, jehož bezmezně obdivuje,“ popsali tvůrci.

Příběhová linka rozhovoru Rona Clarka s Emilem Zátopkem nás retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a dohromady se spojuje v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí. „Myslím, že náš film bude o sportu, trpělivosti, pochopení a dozrání,“ řekl Václav Neužil o své zatím největší filmové roli.

„Bylo to a stále je velmi intenzivní setkání s Emilem Zátopkem. Václav i Martha pro své role podstoupili opravdu nevídané a mě trochu mrzí, že už to končí. Čeká nás dlouhá a komplikovaná postprodukce a já se už nemohu dočkat chvíle, kdy Zátopek vběhne na plátna kin,“ dodal David Ondříček. Zdro: Novinky.

 

Vila Machů v Kopřivnici uspořádala ve středu 18. prosince charitativní módní přehlídku pro Karolínku Dejovou. Na programu večera byla nejenom samotná přehlídka, ale i pěvecké vystoupení Vlaďky Chudějové a Rozárky Vojtelové, tanec „handicapované“ Karolíny Dejové a Elišky Jeřábkové a dalších tanečníků TK GRADUS. Výtěžek ze vstupného byl věnován Karolíně a během večera také předán.

 

Divadelní spolek lubinských skautů nastudoval pohádku „Jak čert málem do nebe přišel“. Autorem hry je bývalý žák ZŠ Lubina Vojta Dořičák a s dalšími bývalými žáky školy odehráli 19. 12. představení v místním Katolickém domě pro děti, které malotřídku v Lubině aktuálně navštěvují. Hra měla úspěch a ještě by měla být k vidění.

 

Rok 2020 a peníze? Leden přinese vyšší důchody i rodičovskou.

Nárůst penzí o stovky korun

Průměrná starobní penze se od ledna zvýší ze 13 500 na 14 400 korun. Tedy o devět stovek. Růst se ale týká i sirotčích, vdovských a invalidních penzí. Základní výměra důchodů, jež tvoří jednu ze dvou složek vyplácených peněz, totiž vzroste o 220 na 3490 korun. Procentní výměra vzroste o 5,2 procenta, a navíc o pevnou částku 151 korun.

Navýšení minimální mzdy

Přilepší si nejhůře placené profese. Minimální mzda se vyšplhá ze 13 350 na 14 600 korun. Spolu s tím porostou i zaručené úrovně mezd v jednotlivých povoláních. Ty stanovují, jaké mají být nejnižší příjmy například u kuchařek, uklízeček, zedníků, ale i účetních a dalších nemanuálních profesí.

Změny pro živnostníky

V novém roce budou muset podnikatelé a živnostníci sáhnout hlouběji do peněženek. Mění se totiž výše záloh. Minimální zdravotní pojištění bude od příštího roku 2352 namísto dosavadních 2208 korun. Tato částka se bude měsíčně odvádět od února, platí se totiž zpětně. Od dubna se rovněž změní minimální výše záloh na důchodové pojištění. Nově se bude jednat o 2544 korun. To je o 156 korun více než doposud.

Dražší zdravotní pojištění

Kvůli zvýšení minimální mzdy se zvedne zdravotní pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů. Tam patří například ženy v domácnosti, studenti starší 26 let či nezaměstnaní, kteří byli vyškrtnuti z evidence úřadu práce. Nově budou platit 1971 namísto současných 1803 korun.

Příjmy ve státní správě

Platy zaměstnanců ve státní správě a veřejné sféře vzrostou plošně o 1500 korun. Ti nejhůře placení si polepší ještě více, protože dojde ke zrušení 1. platové tabulky, kam tito zaměstnanci spadají. Učitelům se pak zvednou tarifní mzdy o osm procent.

Rodiče si polepší

O něco lepší život si budou moci dovolit maminky a otcové dětí mladších čtyř let. Ale pouze tehdy, pokud jsou stále na rodičovské dovolené. Celková výše rodičovského příspěvku se zvýší z dnešních 220 tisíc na 300 tisíc korun. U dvojčat a vícerčat dojde k navýšení celkové částky z 330 tisíc na 450 tisíc korun. Pokud ale rodiče chtějí, aby měli měsíčně více, musejí si o to požádat Úřad práce ČR. Jinak se pouze prodlouží doba čerpání rodičovského příspěvku.

Zdroj: https://novojicinsky.denik.cz/podnikani/zmeny-duchody-rodicovska-minimalni-mzda-20191229.html

 

Mnoho let fungují pod hlavičkou DDM technické kroužky. V současné době navštěvuje 4 technické kroužky dohromady 40 dětí, z toho ve dvou se chodí do dílen, kde vylepšují svou zručnost. Noví zájemci mohou přijít po novém roce, dílny na ZŠ dr. Milady Horákové probíhají každé úterý od 14 do 15:30 hodin a jsou jak pro kluky tak i holky. Dále se bude dělat zcela nová učebna pro mediaklub, ten získá i novou techniku se kterou bude natáčet a členové budou vytvářet nejen televizní reportáže, ale i další mediální obsah.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice