3. 1. 2024

Prvním miminkem roku 2024 v novojičínské porodnici se stal chlapeček Jan, který se narodil v pondělí 1. ledna 2024 v čase 15:45 mamince z Frenštátu pod Radhoštěm. Viktorie a Jakub – to byla nejčastější jména miminek narozených v porodnici v Novém Jičíně. V roce 2023 se tu narodilo 538 dětí. Statistiky porodů opět mírně ovládla děvčata, která v pomyslném souboji pohlaví chlapce předčila v poměru 273:265. Holčičkám rodiče nejčastěji dávala jména Viktorie, Julie, Amálie, Eliška, Sofie. U kluků vévodil Jakub, Matyáš, Dominik, Matěj, Filip a Štěpán. Porodní knihy však zaznamenaly i méně obvyklá jména. U děvčat Tálie, Dia, Zara a u chlapců Alain, Kilian nebo Levi.  Někteří rodiče se volili také tradičním chlapecká jména jako jsou Čeněk, Ferdinand, Alois, či dívčí jako Zdislava, Emílie nebo Žofie.

 

V nemocnici v Novém Jičíně od 25. 12. 2023 platí zákaz návštěv z důvodu zvýšeného výskytu respiračních onemocnění.

 

Začal 24. ročník Tříkrálové sbírky na pomoc lidem v nouzi. Největší sbírkovou akci v republice organizuje Charita, která vysílá koledníky do ulic měst i vesnic, aby popřáli lidem požehnaný nový rok a požádali o příspěvek pro potřebné. Koledníci vyrazili na Nový rok a skončit s koledováním by měli nejpozději 14. ledna. Letos poprvé charitní pracovníci připravili oficiální zahájení sbírky na radnici. V následujících dnech budou v Kopřivnici, místních částech a dalších obcích chodit dětské skupinky koledníků vždy s dospělým doprovodem. Kdo koledníky nepotká, může využít stacionární pokladničky v informačním centru v kulturním domě, v kostele sv. Bartoloměje a také na radnici. Výtěžek Tříkrálové sbírky se řídí schválenými pravidly, které schvaluje a následně i kontroluje diecézní charita. Místní charitě se vrátí zpět 65 %. Výtěžek Tříkrálové sbírky bude u nás použit mimo jiné i na rozjezd zcela nové služby Charittaxi s doprovodem, po které je mezi seniory vysoká poptávka.

 

Od ledna v Kopřivnici jako i v jiných městech stoupne cena za poplatky za odpady ze současných 660 korun na 720 korun za rok, což představuje nárůst o 5 korun měsíčně. Hlavním důvodem je zvýšení DPH z 15 na 21 procent v rámci vládního konsolidačního balíčku. Do výše poplatku se však promítají také rostoucí náklady za zpracování a likvidaci odpadů. Maximální výši poplatku stanovuje zákon na 1 200 korun. I po změně sazby zůstává výše poplatku v Kopřivnici ve srovnání s ostatními městy příznivá. Splatnost poplatku za odpady je 30. června. Městský úřad Kopřivnice nabízí možnost zasílání údajů pro platbu e-mailem. Bližší informace naleznete na webu města.

 

O uzavření smlouvy se společností Nevajgluj! před Vánoci rozhodli zastupitelé. Kopřivnická radnice získá prostřednictvím systému Nevajgluj! cca dvě stě tisíc Kč na úklid veřejného prostranství, a to za úklid nedopalků. Tento kolektivní systém vznikl na základě dohody výrobců tabákových výrobků s filtry a mezi hlavní povinnosti patří zajištění úhrad obcím na úklid, a s tím související zajištění osvětové činnosti zaměřené na omezování odhazování nedopalků mimo místa k tomu určená. Město nedopalky uklízí průběžně a letos tyto peníze použije na zvýšený úklid Kopřivnice.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice