30. 11. 2016

 

Den technické kariéry pomůže s výběrem dalšího studia. Kopřivnice je městem s průmyslovou tradicí, a proto se snaží podporovat zájem o polytechnické vzdělávání a usnadnit mladým lidem rozhodování o dalším vzdělávání. Za tímto účelem se ve čtvrtek 1. prosince od 13 do 18 hodin uskuteční v Kulturním domě v Kopřivnici Den technické kariéry. Jedná se o tradiční prezentaci škol s technickým zaměřením a místních firem, doplněnou o poradenství pro žáky a jejich rodiče při volbě dalšího studia. Účast potvrdilo čtrnáct škol a čtyři firmy. V kinosále budou mít zájemci možnost zhlédnout projekce propagačních snímků zapojených firem a škol, na chodbě před kinem budou moci získat bližší informace přímo od jejich zástupců. Zatímco na chodbách kulturního domu bude probíhat přehlídka pro veřejnost, ve velkém sále si od 12.30 do 14.30 hodin své vědomosti v matematice poměří zástupci devátých tříd pěti kopřivnických základních škol. Soutěž Nebojte se matematiky aneb I s čísly může být zábava je zaměřena na použití matematiky v praxi, a tak kromě tradičních početních příkladů čeká na soutěžící odhad délky, množství, hmotnosti objemu ale i test zručnosti.

 

Ve středu 30. listopadu se uskuteční ve vestibulu radnice v době od 9,00 – 16,00 hodin výstava „Šikovné ruce našich seniorů“.

 

KOPŘIVNICE, KDK 30. 11. 2016, 19:00 – RECITÁL VOKÁLNÍ SKUPINY STK A HOSTŮ.

 

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody na ulici České a Příčné v pondělí 5. prosince od 8:00 – 11:00 hodin.

 

Víte, že ve Štramberku vaří unikátní pivo Ušák s příchutí perníkového koření? Vydejte se na beskydskou třináctku, hlasujte ve veřejné anketě O nejlahodnější pivo turistické oblasti Beskydy-Valašsko a vyhrajte skvělé pivní ceny! Hlasovat můžete ZDE.

 

V pořadí 9. blešák navštívilo o uplynulém víkendu 420 dospělých a mnoho dětí.

 

V roce 2017 oslaví TATRA významné výročí – 120 let výroby vozidel se spalovacím motorem. K této příležitosti vznikl kalendář se třinácti vybranými modely vozidel značek NW a TATRA reprezentujícími nejdůležitější milníky ve vývoji automobilů z Kopřivnice. Jednotlivá vozidla byla vybrána především s ohledem na vývoj a výrobu nákladních vozidel, která je již dlouhou řadu desetiletí pro značku TATRA určující a klíčová. Osu s dalšími zvýrazněnými modely vozidel, které hrály v historii výroby značky TATRA rovněž významné role. Na patnáctém listu je shrnuto 120 let vývoje a výroby v Kopřivnici formou krátkého textu.

 

Spodní prádlo z rostliny, která na dotek pálí? Příborské muzeum na nevšední výstavě přibližuje roli kopřivy v dějinách lidstva. Je jednou z nejobyčejnějších rostlin, na kterou lze narazit prakticky na každém kroku. Každý ví, jak její dotek pálí, někteří znají chuť čaje, který se z kopřivy vaří. Ale málokdo tuší, že tato rostlina doprovází lidstvo už nejméně pět tisíc let a dlouho patřila k důležitým surovinám pro výrobu vláken a tkanin. Na příborské pobočce Muzea Novojičínska se dlouhodobě věnují výzkumu tradičních rukodělných technologií zpracování přírodních materiálů. K výstavě inspirovaly objevy v muzejních sbírkách a také pohádka H. Ch. Andersena Divoké labutě, ve které dívka zhotovuje košile z kopřiv, aby vysvobodila své zakleté bratry. První doklady spadají do období před 5 000 lety. Na našem území byl nejstarší kopřivový textil nalezen na lokalitě Břeclav-Pohansko z velkomoravského období. Kopřivy našly své uplatnění ve středověku i mnohem později, ale posledního velkého využití došly za první světové války, kdy bylo potřeba nahradit katastrofální nedostatek bavlny. Výstava prezentuje jak archeologické nálezy, tak autentické sbírkové předměty z kopřivového vlákna, jako jsou například kopřivové paličkované krajky z 18. století, dvě stě let staré sukně a kalhoty s kopřivovým vláknem, sto let staré kopřivové pytle či spodní prádlo z kopřivového vlákna z období první světové války. Výstava je také doplněna rekonstrukcemi, které vznikaly během dvou let v příborském muzeu. A tak je na výstavě k vidění mimo jiné i košile zhotovená pouze z kopřivových nití, na kterou bylo použito více než 2 000 kopřiv. Dá se to přirovnat ke lnu, ale kopřivový materiál není tak chladivý a mnohem rychleji schne. Samotná rekonstrukce zpracování kopřivového vlákna byla složitá,tato technologie je prakticky zapomenuta, muselo se všekonzultovat s mnoha odborníky z České republiky a především ze zahraničí, což přineslo řadu zajímavých poznatků a zkušeností.

 

Tradiční závod Běh do vrchu Ráztoka – Pustevny prověří ty nejlepší běžce již po čtyřicáté sedmé. Ten se uskuteční v sobotu 3. prosince 2016. Start závodu bude ve 12.00 hodin u hotelu Ráztoka a na Pustevny se poběží po Knížecí cestě do prostoru běžeckého areálu na Pustevnách. Délka trati je 5800 m s převýšením 450 m. Na start se může postavit až 300 závodníků a každý předem přihlášený závodník obdrží při prezentaci tradiční tričko.  Před startem hlavního závodu bude odstartován v 10.00 hodin závod dětí. Délka trasy pro tuto kategorii je 600 m a poběží se od hotelu Ráztoka k dolní stanici lanovky na Pustevny.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice