4. 10. 2019

Osm desítek osob z řad hasičů (56), Policie ČR (18) a zdravotníků ZZS MSK (6) se zapojilo v úterý 1.10.2019 odpoledne v Kopřivnici, místní části Lubina (okres Nový Jičín) do taktického cvičení složek IZS, zaměřeného na odstraňování následků po dopravní nehodě dodávkového automobilu a cisterny převážející nebezpečnou látku, a to na silnici II/464. Bylo zde celkem osm zraněných. Hasiči po průzkumu místa mimořádné události vyprošťovali zraněné osoby z havarovaných vozidel, zastavili a likvidovali únik nebezpečné látky z automobilové cisterny a zachytávali olejovou skvrnu na nedaleké řece Lubině. Také třídili zraněné osoby metodou START a poskytovali jim předlékařskou pomoc. Cvičilo zde i v protichemických oblecích celkem sedm jednotek hasičů – dvě profesionální z HZS Moravskoslezského kraje (stanice Nový Jičín a Bílovec) a pět dobrovolných – Kopřivnice, Kopřivnice-Lubina, Frenštát pod Radhoštěm, Studénka a Příbor.

Policie se starala o zajišťování veřejného pořádku a bezpečnosti v prostoru nehody a jejím blízkém okolí, usměrňování a řízení dopravy. ZZS MSK třídila zraněné osoby metodou START a ošetřovala je na místě nehody.Před zahájením cvičení členové Českého červeného kříže z Ostravy velmi věrně namaskovali figuranty s imitací různých druhů zranění – např. pneumotoraxu, otevřené zlomeniny nohy, tepenného krvácení aj.

 

V plavecké soutěži měst obsadila Kopřivnice 3. místo, zúčastnilo se 416 osob s celkovým počtem 7054 bodů.

 

Od 10. 10. do 7. 11. bude na webu probíhat veřejné hlasování o 4 projektech, které se ucházejí o půlmilionovou podporu z participativního rozpočtu.

 

Tzv. Včelín na ul. Záhumenní by mohl být od prosince 2019 bezdoplatkovou zónou.

 

Dva případy napadení ostrahy nemocnice bezdomovcem během posledního roku a celkem 515 případů neoprávněného vniknutí do areálu nemocnice, z čehož u 190 těchto incidentů bylo dokonce nutné přivolat hlídku městské policie. Nejen tyto statistiky, ale i provedený bezpečnostní audit přinutily vedení Nemocnice Nový Jičín přijmout další opatření vedoucí k posílení bezpečnosti pacientů a zaměstnanců.

 

PŘEDNÁŠKA: Na Bramboře kolem světa. V pátek 4. října od 18.30 hod. v akademické posluchárně v Kulturním domě Kopřivnice proběhne přednáška Kateřiny Kadlusové a Františka Nykla a jejich cestě před čtyři kontinenty. Nikdy předtím nedojeli na motorce dál než do Švýcarska, nikdy předtím neopustili hranice Schengenu. I přesto se Kateřina Kadlusová a František Nykl na jaře 2016 vyhoupli do sedla staré motorky Brambory a neohroženě se vypravili na cestu kolem světa. Během své 560 dní trvající pouti projeli 29 zemí na 4 kontinentech. Ujeli při tom asi 90 000 km a spálili na 6 500 litrů benzínu. Jaké to je zabalit si svých pár švestek, vyhoupnout se do sedla a po rok a půl s motorkou brázdit svět? A ještě ke všemu v páru? Neváhejte a přijďte si poslechnout veselé historky a zkušenosti, které během své cesty kolem světa na Bramboře tihle dva blázni nasbírali!

 

Výstup na Mount Everest v Kopřivnici. V sobotu 5. října odstartuje 8. ročník výstupu na Mount Everest. Sraz v sobotu v 10.00 hod. u sjezdovky na červeném kameni. Akce bude ukončená v neděli 6. října v 10.00 hod. Prezentace účastníku v sobotu od 8.00 do 10.00 hod. Startovné 250 Kč dospělý, 50 Kč děti a mládež. Přihlásit se můžete buď jako sólolezec (muži, ženy, profi), duolezci, družstva (děti a mládež do 18 let, muži, ženy). Everest si mohou vyšlápnout i třídní kolektivy, sportovní kluby, rodiny s dětmi. Odměnou bude medaile, diplomy, upomínkové předměty. Třídy a kluby získají míče.

 

Neváhejte a oslavte společně den bez automobilismu a to v sobotu 5. října od 13.30 hod. na letišti pro bezmotorová letadla u Ranče u Michálků v Příboře. Všichni od 13.30 hod. společně vypustíte draky, od 14.30 hod. bude následovat předvedení leteckých modelů za letu na letišti. Bude připraveno občerstvení, hry a soutěže. Doprava na ranč koňským povozem. Ti, kdo se zúčastní programu na letišti, mají občerstvení zdarma. Koňský povoz lze využít i k menším projížďkám po okolí ranče. V případě velmi nepříznivého počasí se akce nekoná. Akce pořádána v rámci mezinárodní světové kampaně zaměřené na eliminaci automobilové dopravy ve městech. Jedinou podmínkou je, že se účastníci dostaví jakkoli, ale bez použití motorového vozidla.

 

Pochod po naučné stezce Leoš Janáček očima dětí se uskuteční v neděli 6. října. Sraz v 13.30 hod. v Informačním centru Hukvaldy, kde vás budou čekat teplé nápoje, pár zajímavostí o Leoši Janáčkovi a nový leták k naučné stezce. Budete mít možnost projít si trasu naučné stezky dlouhé 8 km nebo její zkrácenou cca 6 km variantu společně s jejími tvůrci. Cestou budou dvě zastávky na občerstvení (Hukvaldský pivovar a Hospůdka na koupališti). Děti za absolvování trasy získají odměnu. Více na emailu: strakos.jiri@seznam.cz

 

UMĚNÍ V KINĚ: Degas: Vášeň pro dokonalost v Kopřivnici. Putujte s námi z vynikající výstavy v muzeu Fitzwilliam v Cambridge, jehož rozsáhlá sbírka Degasových děl je tou nejreprezentativnější v Británii, do ulic Paříže. S exkluzivním přístupem k různorodým vzácným dílům vypovídá tento film fascinující příběh o snahách Degase o dokonalost a to jak experimentováním s novými technikami, tak i studiem starých mistrů. Někdy frustrovaný svým vlastním selháním, byl Degas vyčerpáván obsesivními představami a poruchami zraku, ale jeho odhodlání zachytit každodenní život bylo zřejmé v každém tahu, který udělal. Mnohé Degasovy kresby a plastiky, se kterými nebyl zcela spokojen, byly po celou dobu jeho života uchovávány v soukromí. Nyní je považujeme za jedny z nejkrásnějších, do detailu provedených expresivních prací moderní éry. Prostřednictvím vyprávění přátel a komentátorů a skrze Degasovy dopisy, tento film odhaluje mnohem komplexnější pravdu o jednom z nejvlivnějších francouzských umělců konce 19. století a umožňuje nám nahlédnout do Degasovy umělecké mysli. Dokument se odehraje v neděli 6. října od 15.30 hod. v kině Kopřivnice.

 

Město Kopřivnice se v letošním roce zařadilo mezi třicet měst Paměti národa – jedné z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Od středy 2. října 2019 začne ve městě pásmo akcí věnovaných 30. výročí sametové revoluce.
Oslavy 30. výročí sametové revoluce odstartovaly v Kopřivnici již tuto středu, tedy 2. října a trvat budou do 17. listopadu letošního roku. Během měsíce a půl je připraveno mnoho akcí, které mají široké veřejnosti připomenout události vztahující se k 17. listopadu 1989. Programem oslav výročí sametové revoluce se Kopřivnice připojí k Paměti národa, jedné z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století a zažili dva totalitní režimy — nacismus a komunismus. Hlavním pořadatelem oslav je město Kopřivnice ve spolupráci s Kulturním domem Kopřivnice, kopřivnickými školami, spolky a organizacemi.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice