4. 3. 2016

 

Kopřivnice si připomene výročí narození TGM. Před 166 lety, 7. března roku 1850, se v Hodoníně narodil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Město Kopřivnice zve všechny příznivce Masarykových myšlenek na tradiční vzpomínkové setkání, které se u příležitosti výročí uskuteční v pondělí 7. března od 17:30 hodin u pomníku TGM na Masarykově náměstí. Přijďte si spolu s představiteli města, členy kopřivnického Klubu Masarykova demokratického hnutí a zástupci Konfederace politických vězňů připomenout odkaz pedagoga, sociologa, politika, filozofa a státníka, který se zasadil o svobodu českého a slovenského národa po první světové válce. Stejně jako v předchozích letech se mohou příchozí těšit na vystoupení Pěveckého sdružení Kopřivnice, v jehož podání mimo jiné zazní Masarykova oblíbená píseň Ach synku, synku. 

 

SmVaK Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody v části obce Vlčovice v pátek 4. března v době od 8:00 – 14:00 hodin. Více informací najdete na www.smvak.cz nebo na telefonním čísle 840 111 125.

 

Výjimečné datum 29. února bude mít v rodném listě i malý Matyáš, narozený v Nemocnici Nový Jičín.

Jeho maminka Kateřina přijela do Nového Jičína rodit z Fulneku. Malému Matyášovi pomohli zdravotníci na svět konkrétně jednu minutu po deváté hodině ranní. Porod probíhal císařským řezem ve spinální anestezii, a nechyběl u něj ani tatínek novorozeného chlapečka. Matyáš, který bude v rodině zatím jediným dítětem, měřil 47 centimetrů a vážil 2540 gramů.

V roce 2015 přišlo v porodnici Nemocnice Nový Jičín na svět 743 dětí – z toho 385 chlapců, 358 děvčat a 4 páry dvojčátek. Porodnice Nemocnice Nový Jičín se specializuje na diagnostiku vrozených vývojových vad v 1. a 2. trimestru těhotenství, k čemuž využívá několik nejmodernějších ultrazvukových přístrojů v zobrazení 4D s nejmenšími možnými detaily. Pro ženy před porodem je také k dispozici předporodní kurz, v porodnici funguje systém rooming-in a pro širokou veřejnost je zde k dispozici laktační poradna.

 

Kino Kopřivnice v sobotu uvede další z přímých přenosů Metropolitní opery z New Yorku. Tentokrát se bude jednat o dílo Giacoma Pucciniho – Manon Lescaut. Přenos bude zahájen v 18.45 hodin. Sopranistka Kristine Opolais a tenorista Jonas Kaufmann rozpálí jeviště Metropolitní opery, když spojí své hlasy v Pucciniho milostném příběhu plném vášnivé lásky a posedlosti. Opolais zpívá titulní roli mladičké venkovanky, která se stane slavnou pařížskou kurtizánou a Kaufmann je dokonalým ztělesněním sebevědomého studenta, který však zoufale touží po její lásce. Režisér Richard Eyre děj opery zasadil do okupované Francie a celou inscenaci pojal v duchu film noir. Sám Puccini o této opeře, která stvrdila jeho pozici jako největšího italského skladatele své doby prohlašoval, že jejím hlavním tématem je „zoufalá vášeň“. Pucciniho podmanivou hudbu bude řídit šéfdirigent Metropolitní opery Fabio Luisi.

 

Již tento pátek se můžete těšit na zahájení Štramberské divadelní přehlídky. XIX. ročník přehlídky uvede Divadlo Dostavník z Přerova, které v 19.30 hodin představí dílo Oscara Wilde Strašidlo Canterwillské. Přehlídka se bude každý pátek až do 22. dubna. Během ní můžete shlédnout díla Opona nahoru!, Nikdo není dokonalý aneb polib tetičku, Jak je důležité míti Filipa, Valaši letí na Mars, Truchlící pozůstalí a Nikdy není pozdě.

 

Tuto neděli do Kopřivnice zavítá Divadlo plyšového medvídka, které od 15.30 hodin odehraje ekologickou pohádku Ostrov odpadků. Tak trochu poučnou pohádku o tom, že chovat se šetrně a starat se o svět kolem nás má smysl!

 

Jeden z posledních plesů pořádá v pátek SDH Hukvaldy. Hasičský ples se uskuteční od 19.30 hodin v sále ZŠ a MŠ Leoše Janáčka. K tanci a poslechu zahraje hudební skupina METEOR. Těšit se můžete, kromě jiného, na bohatou tombolu, občerstvení a pestrý kulturní program.

 

V neděli se koná Dětský maškarní ples v Kulturním domě ve Vlčovicích. Více informací podá Radim Hyvnar na e-mailu radim.hyvnar@centrum.cz.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice