4. 5. 2020

Přehled nákazy v Moravskoslezském kraji k 3. 5. 2020

Ke dni 3. 5. 2020 je v ORP Kopřivnice 26 potvrzených případů pozitivně testovaných na COVID-19. K uvedenému datu má v ORP Kopřivnice 20 osob pozitivní test a 6 osob je již uzdravených.

Celkový počet potvrzených případů v našem kraji je 1046, uzdravené případy 463.

Přehled, trend, věkové rozložení atd.(pdf 8.0 MB)

 

Mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví a krizová opatření vlády z 30. 4. a 1. 5. 2020

Mimořádné opatření – nošení ochranných prostředků dýchacích cest, s výjimkami (pdf 215 kB)
Mimořádné opatření – nařízení k zajištění Rapid testů u poskytovatelů zdravotních služeb (pdf 216 kB)
Zrušení mimořádného opatření – osobní přítomnost žáků a studentů ve školách (pdf 217 kB)
Krizová opatření vlády SZ 80 (pdf 118 kB)
Krizová opatření vlády SZ 81 (pdf 117 kB)

 

A je to definitivní: Colours letos nebude. „Dlouhou dobu jsme doufali a věřili, ale realita je tady. Nerada vám oznamuji, že letošní 19. ročník Colours of Ostrava jsme nuceni z důvodu koronavirových opatření přesunout na 14.–17. července 2021,“ uvedla Zlata Holušová a její tým na oficiální facebookovém profilu festivalu. Organizátoři požádali fanoušky festivalu, kteří si již koupili vstupenky, aby je nevraceli. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na přesunutý termín. Kdo však bude chtít vrátit peníze, dočká se jich.

 

Prodloužení nouzového stavu do 17. května 2020 žádné zásadní změny na fungování Městského úřadu v Kopřivnici nepřinese. Již od pondělí 20. dubna 2020 funguje kopřivnická radnice v rámci klasických úředních hodin a nabízí zajištění všech služeb, které klienti potřebují. Příchozí do budovy radnice vpouští vrátný a hned při vstupu koordinátorky na Informacích zjišťují potřeby jednotlivých návštěvníků proto, aby je mohly nasměrovat na potřebné pracoviště. Návštěva úřadu stále vyžaduje používání ochranných pomůcek. Radnice klientům nadále doporučuje využít před osobní návštěvou písemný, elektronický či telefonní kontakt, a to zejména kvůli ochraně jejich zdraví. Všechny kontakty jsou dostupné na webových stránkách města či na informačních panelech umístěných před budovou úřadu.

 

Změnu úředních hodin hlásí kopřivnická pobočka Úřadu práce. Od pondělí 4. května 2020 bude mít Úřad práce pro občany otevřeno jen v pondělí a ve středu. Z důvodu trvání mimořádných opatření zůstává i nadále omezen režim osobního vstupu na pracoviště úřadu práce v prostorách 3. patra radnice a upřednostněn bezkontaktní styk s využitím telefonu, e-mailu či poštovních služeb. V nezbytných případech je možné se předem objednat. Pro tyto případy budou improvizovaná pracoviště kopřivnické pobočky ve vestibulu radnice k dispozici v pondělí a středu v době od 8 do 17 hodin.

 

V mateřských školách se zápisy uskuteční v květnu, konkrétně v termínu od 4. do 16. května 2020. Podmínky zápisů budou velmi podobné těm na školách základních, opět se jich nebudou moci účastnit děti. Jestliže rodiče zvolí možnost podání přihlášky poštou, je třeba ji zaslat na adresu Mateřské školy Krátké. V případě osobní návštěvy je opět nutné telefonické objednání rodiče tak, aby se předešlo větší koncentraci lidí v prostoru školky. Více informací k zápisům najdou zájemci na webových stránkách města Kopřivnice www.koprivnice.cz.

 

Ke dni 1. 5. 2020 je v ORP Kopřivnice 25 potvrzených případů pozitivně testovaných na COVID-19. Potvrzených případů v našem kraji je celkově 1032, uzdravené případy 413 z toho v ORP Kopřivnice je to 6 osob. V době od 14. 4. do 28. 4. bylo v ORP Kopřivnice potvrzeno 20 případů.

 

V pátek 1. 5. 2020 měl premiéru nový klip (Píseň hvězd) kopřivnické zpěvačky Lenky Szabó Hrůzové a její kapely LoGarytmy. Klip také představíme od dnešního dne ve vysílání KTK a s hosty ve studiu (Lenka Szabó Hrůzová a Jan Szabó) proberme, jak klip vznikal a přípravu nové desky.Lenka v roce 2014 vyhrála druhou řadu pěvecké soutěže Hlas Československa. Říká, že zpívání pro ni byla samozřejmost až do momentu, než přišel problém s hlasivkami. Po soutěži změnila přístup ke svému pracovnímu nástroji a stala se zodpovědnější. Zauzlované hlasivky se podařilo mimo jiné uzdravit ve spolupráci s Miloslavou Soukupovou, učitelkou zpěvu a ředitelkou Lidové konzervatoře v Ostravě. Dnes plným hlasem vyzpívá čtyři oktávy. V roce 2018 pokřtila v Ostravě svůj první videoklip Rouhání a v létě stejného roku převzala ocenění Osobnost kopřivnické kultury v sadu E. Beneše v kategorii hudba a zpěv.

 

Před 120 lety došlo k první automobilové nehodě v tehdejším Rakousku-Uhersku s bilancí jeden mrtvý a dva těžce zranění. Konstruktérem NW Präsidenta, prvního továrně vyrobeného osobního automobilu v Rakousko-Uhersku byl Leopold Sviták, rodák z Frenštátu pod Radhoštěm. Narodil se 11. října 1856 a do kopřivnické vagonky nastoupil v roce 1884. Kvalitu prvního automobilu se spalovacím motorem prověřila v květnu 1898 cesta z Kopřivnice do Vídně na Jubilejní výstavu. Vzdálenost 328 kilometrů Sviták zvládl za 14,5 hodiny čisté jízdy. Tento úspěch odstartoval Leopoldu Svitákovi další slibnou kariéru a zastavila ji 1. května 1900 nehoda. Při zkušební jízdě se v Rychalticích u mostu přes Ondřejnici jeho auto převrhlo, jeden spolujezdec se zabil, druhý těžce zranil a Svitákovi překocené auto rozdrtilo nohu tak, že mu musela být amputována. Přežil a s protézou se naučil chodit. Sviták v místní firmě dále pracoval jako poradce generálního ředitele. Odešel v 56 letec, když Hugo Fischer po velké stávce v roce 1912 na funkci rezignoval. Mezi jeho odchovance patřil Hans Ledwinka, později slavný konstruktér prvních tatrovek inspirujících Ferdinanda Porsche k legendárnímu VW Brouk. Leopold Sviták zemřel 10. prosince 1931.

 

Kopřivnice si ve středu 6. května 2020 připomene významný státní svátek Den vítězství. V souvislosti s prodlouženým nouzovým stavem bude letošní pietní akt v netradičním duchu, bez přítomnosti široké veřejnosti. Památku obětí druhé světové války chce vedení města uctít ve středu 6. května v 16 hodin položením kytice k pomníku padlých před bývalou ZŠ Náměstí. „Vzhledem k aktuální situaci letos vypustíme tradiční setkání za přítomnosti široké veřejnosti. K pomníku pouze položíme kytici a necháme u něj vyvěsit státní vlajku,“ vysvětlil starosta města Miroslav Kopečný s tím, že lidé mohou k pomníku během dne donést například svíčku.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice