5. 6. 2024

EUROPOSLANCE MŮŽE V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI VOLIT ZHRUBA MILION VOLIČŮ. Kdo bude Českou republiku zastupovat v 720členném Evropském parlamentu? O svých zástupcích v Bruselu rozhodneme v eurovolbách v pátek 7. a v sobotu 8. června. Zvolit 21 europoslanců může okolo jednoho milionu voličů Moravskoslezského kraje z kandidátek 30 politických stran, hnutí a koalic. O hlasy voličů se uchází 674 kandidátů. Volební místnosti (cca 1250 okrsků v MSK) budou otevřeny v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Krajský úřad Moravskoslezského kraje plní v těchto volbách především kontrolní funkci. „Během obou volebních dnů budou průběh hlasování v našem kraji monitorovat dvě kontrolní skupiny úředníků krajského úřadu. Na webových stránkách krajského úřadu je také zveřejněn přehled o telefonním spojení do každé volební místnosti v regionu. Během voleb budeme zajišťovat voličům i okrskovým volebním komisím telefonický informační servis. Pokud to bude nutné, budeme také řešit případné stížnosti na průběh voleb,“ uvedl ředitel moravskoslezského krajského úřadu Tomáš Kotyza.

 

V těchto dnech pokračuje distribuce tzv. biokyblíků – malých nádob na sběr bioodpadu, které jsou určeny pro domácnosti v bytových domech. Cílem je snížit množství odpadů končící na skládkách. V rámci pilotního projektu v roce 2023 bylo rozdáno 900 biokyblíků na ulicích Pod Morávií, Krátké a Lidické. „Jelikož následná analýza odpadu ukázala, že v sídlištní zástavbě končí stále mnoho organického odpadu v nádobách na směsný odpad, rozhodli jsme se v rozdávání biokyblíků pokračovat. Přikoupili jsme dalších 1080 kusů a pokračujeme v distribuci na ulicích Štefánikově, Dukelské, Sokolovské, Štramberské, Erbenově atd. Důslednějším tříděním pomůžeme nejen životnímu prostředí, ale také ušetříme. Ceny skládkování totiž neustále rostou, což může mít vliv na další růst místních poplatků za odpady, kterému bychom se rádi vyhnuli,“ uvedl místostarosta Stanislav Šimíček, jenž má v gesci oblast životního prostředí a roznosu biokyblíků se ujal osobně. Do biokyblíků lze vhazovat biologický odpad rostlinného původu a poté jej vysypat do hnědého kontejneru s nápisem BIO, kterých je na kopřivnických sídlištích rozmístěno celkem osmašedesát. Obsah těchto kontejnerů putuje na kompostárnu, kde je znovu využit. „Do biokyblíků lze vyhazovat uvadlé květiny, odpad ze zeleně, zbytky ovoce a zeleniny, pecky, čajový a kávový odpad včetně filtrů a ubrousků, piliny, hobliny či skořápky. Naopak nepatří do nich zbytky vařených jídel, maso, kůže, kosti, oleje nebo plastové sáčky a pytle. Na gastroodpad a použité oleje existují speciální sběrné nádoby,“ uvedla Lucie Kubalcová z odboru životního prostředí s tím, že co do kyblíků patří a nepatří, je na nich podrobně vypsáno.

 

O víkendu 8.-9. června se na zkušebním polygonu společnosti Tatra Trucks uskuteční 12. ročník Kopřivnických dnů techniky. Kromě mnoha interaktivních ukázek nejrůznějších strojů a technických zařízení se mohou návštěvníci těšit na bohatý doprovodný program a atrakce pro děti. Generálním partnerem akce je město Kopřivnice. Základem Kopřivnických dnů techniky jsou statické i dynamické ukázky vojenské, hasičské, stavební, komunální, zemědělské a jiné techniky doplněné prezentací několika technických škol, neboť jedním z cílů akce je podpora technického vzdělávání. Po oba dva víkendové dny budou mít lidé možnost svézt se tatrovkami po speciálních vozovkách polygonu a také nahlédnout do tatrovácké montážní linky. Doprovodný program nabídne například 3G simulátor přetížení, rádiem řízené modely, edekační kamiony, půjčovnu motokár, vyhlídkové lety vrtulníkem a mnoho dalšího. Chybět nebudou ani atrakce pro děti, stánky s občerstvením, DJ i živá hudba. „Letos se mohou návštěvníci těšit na větší prezentaci společnosti Tatra Trucks, na jejímž polygonu se Kopřivnické dny techniky konají. K dispozici bude větší množství nákladních automobilů Tatra, které budou zájemce zdarma vozit po speciálních testovacích vozovkách, a montážní linka bude zpřístupněna po oba dva dny od 9:30 do 15 hodin. Armáda České republiky přiveze dva tanky, přičemž poprvé bude na Dnech techniky k vidění tank Leopard 2. Více se letos zapojí také školy a podařilo se zajistit tři edukační kamiony nadupané moderními technologiemi,“ uvedl organizátor akce Pavel Farda s tím, že většina vystavovatelů bude klást důraz na interaktivitu. Areál bude po oba dva dny přístupný od 9 hodin do 17 hodin. Vstup na akci i parkování v areálu budou zdarma, cyklistům bude k dispozici hlídaný prostor pro uložení kol, pro pěší bude otevřen vstup u Muzea nákladních automobilů Tatra, nebo budou moci využít bezplatnou autobusovou dopravu z centra města. „Vzhledem k omezené kapacitě parkování může být vjezd do areálu v průběhu dne dočasně omezen. Proto doporučujeme návštěvníkům dojet bezplatnou kyvadlovou dopravou z centra, případně využít vstup pro pěší. Důrazně žádáme, aby řidiči neparkovali podél příjezdových komunikací,“ doplnil Pavel Farda. Mapky a další potřebné informace naleznete na webu https://koprivnickednytechniky.webnode.cz/

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice