5. 10. 2022

MÍSTO ŘEPY SKLIDIL ZLATÝ DIADÉM Z DOBY BRONZOVÉ

V Opavě-Kateřinkách se podařil mimořádný nález. Při kontrole řepy objevil nálezce, který si přeje zůstat v anonymitě, šperk. Podle předběžných odhadů se jedná o zlatý diadém z doby bronzové. Ze zákona je vlastníkem objevu Moravskoslezský kraj, šperk dostalo do sbírky krajské Muzeum v Bruntále.

„Děkujeme nálezci, který úplnou náhodou našel tak vzácný předmět. Podobná událost se podaří jednou za několik let. Tentokrát držíme v rukou pravděpodobně šperk z ryzího zlata vážící 600 gramů, který svého majitele zdobil podle předběžných odhadů někdy ve střední až mladší době bronzové. Na první pohled se jedná o skutečně cenný nález. Je skvělé, že se nálezce zachoval poctivě a šperk bezprostředně odevzdal muzeu. Nálezci patří poděkování a samozřejmě ze zákona i odměna ve výši deseti procent znaleckého odhadu. Odměnu obdrží až poté, co bude předmět náležitě posouzen a naceněn,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Zlatý diadém se skrýval tisícovky let těsně pod povrchem, objeven byl 27. září 2022 po sklizni řepy na soukromém pozemku. Hned v dalších dnech jej poctivý nálezce odevzdal ve Slezském zemském muzeu. Podobné nálezy patří podle zákona o památkové péči kraji, na jehož území byly nalezeny.

„Pro každého muzejníka je podobný objev velkou událostí. Bezprostředně se dotýkáme historie, máme možnost poodhalit dávná tajemství. Nález pokladu je jen prvním bodem v dlouhém procesu, který nás čeká. Nyní bude nutné nechat šperk ošetřit a zadat zpracování odborného znaleckého posudku, který určí kulturně-historickou hodnotu nálezu. Zároveň najdeme nejvhodnější umístění předmětu, který bude součástí sbírek našeho muzea. Návštěvníci by diadém mohli na vlastní oči vidět nejdříve koncem příštího roku,“ uzavřela ředitelka Muzea v Bruntále Ema Havelková.

 

NÁVŠTĚVNÍCI BRNĚNSKÉHO STROJÍRENSKÉHO VELETRHU MOHOU V EXPOZICI MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE VYZKOUŠET I VODÍKOVÁ KOLA

Moravskoslezský kraj dnes otevřel svou expozici na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Na tomto nejprestižnějším průmyslovém veletrhu ve střední Evropě se představuje jako region s vysokým potenciálem pro technologický rozvoj. V expozici tradičně dává prostor i vybraným místním firmám, které podnikají v oblasti chytrých technologií, vysokého strojírenství nebo technologií s vysokou přidanou hodnotou.

Moravskoslezský kraj se brněnského strojírenského veletrhu účastní pravidelně. Od roku 2017 vždy umožňuje bezplatnou prezentaci vybraným regionálním firmám a pomáhá jim tak navázat nové kontakty a propojit je se silnými partnery v oboru.

„Dáváme tak najevo, že Moravskoslezský kraj není regionem těžkého průmyslu, starých fabrik a montoven, ale region high-tech průmyslu a inovací. A našim firmám vzkazujeme: Kraj od vás nebude nakupovat produkty a technologie za miliony, ale ten balík peněz vám pomůžeme vydělat i prostřednictvím akcí, jako je tato,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka.

Dodal, že i letos se v expozici Moravskoslezského kraje představí tři podnikatelské subjekty. Jsou to společnosti zabývající se virtuální realitou, elektromobilitou, bezdrátovými technologiemi nebo detekcí QR kódů. „Nově se prezentujeme také jako kraj s průmyslovou historií. Mezi exponáty je tak i mobiliář tzv. pohornické krajiny, například ‚POHO bar‘ a ‚POHO lavička‘ vyrobené z důlních vozíků,“ upřesnil náměstek hejtmana Jakub Unucka s tím, že návštěvníci moravskoslezské expozice, která je umístěna v pavilonu A, si také budou moci vyzkoušet unikátní vodíková jízdní kola.

Vodík je ostatně doménou celé expozice kraje. Vodíková mobilita je budoucnost. Nejen proto, že vodíkový pohon je čistý – z výfuku kape pouze voda, ale i samotná výroba tohoto paliva může být naprosto čistá. Zároveň vytvoříme nové, progresivní a inovativní průmyslové odvětví, kde najde práci spousta lidí a které pomůže kraji v budoucnu fungovat bez energetického spalování uhlí. Chceme, aby v našem kraji jezdily jako první na vodík autobusy, časem i vlaky. A v ideálním případě, aby se i Ostravě vyráběly,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Dvaašedesátý ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně se koná od 4. do 7. října 2022.

 

ČTVRTEK | 6. října 2022

Dámský klub | Příbor

Příborské slečny a paní, Městská knihovna Příbor si pro vás připravila kreativní podvečer v městské knihovně. Vyrobíte si podzimní dekorac na dveře. Doneste si přírodniny dle vašeho výběru, drobné podzimní dekorace, provázky. Součástí Dámského klubu bude ochutnávka a vyhodnocení soutětě Štrůdl 2022, které se můžete také zúčastnit a přihlásit svůj štrůdl do soutěže.

Kde: Městská knihovna Příbor | Kdy: 17:00 |

PŘEDNÁŠKA: Balkánské hory a města – Petra Mücková | Kopřivnice

Přednášet bude ultratrailová běžkyně, horalka a cestovatelka Petra Mücková, která na své dobrodružné dovolené prošla s parťákem několik via ferrat a klasických horských treků. Navštívili také některá významná města (Prizren, Priština, Mostar, Sarajevo). Ráda se s vámi podělí o cestovatelské tipy.

Kde: Kavárna Vila Machů | Kdy: 18:00 | Vstupné: Dobrovolné

DIVADLO: Co na to Pišta Hufnágl? | Příbor

Město Příbor Vás zve na Dobročinné představení příborského divadelního spolku ŠTĚK, ve prospěch mobilního hospicu Strom života pod záštitou starosty města.

Kde: Kulturní dům Příbor | Kdy: 19:00 | Vstupné: Dobrovolné

 

Brzy začne výstavba očekávaného parkoviště. Na rohu ulic Z. Buriana a Javorové vznikne již brzy nové parkoviště. Minulý týden bylo zhotoviteli předáno staveniště a v následujících dnech začnou přípravné práce spočívající ve vytyčování stavby a realizaci přeložky vody. V prosinci by se měli obyvatelé této lokality dočkat čtyřiadvaceti nových parkovacích míst. Kromě výstavby samotného parkoviště zahrnuje projekt rovněž vybudování příjezdové komunikace a přilehlých chodníků, odvodnění, úpravy veřejného osvětlení a zeleně. Stavební práce mají trvat maximálně 70 dní a městský rozpočet vyjdou na téměř 5 milionu korun včetně DPH. Stavba vyvolá omezení dopravy a parkování v okolí: „Část jednosměrné ulice souběžné s Javorovou bude uzavřena, na zbytku bude povolen obousměrný provoz. O všech změnách budou řidiči informováni přechodným dopravním značením,“ upřesnila Pavlína Gajdušková z odboru rozvoje města.

 

Stoleté výročí pěveckého sdružení mapuje výstava na radnici. Pěvecké sdružení Kopřivnice (PSK) si v letošním roce připomíná 100 let od svého založení. Vývoj a úspěchy sdružení mapuje výstava, která bude ve vestibulu radnice k vidění během celého měsíce října. Zakladatelem a prvním dirigentem 40členného mužského sboru se stall Jan Uhlíř. V roce 1932 přebírá vedení Ladislav Buček, kterému se podařilo založit i ženský sbor a následně i smíšený. V padesátých letech se vedení ujímá Jan Sýkora, který si v průběhu let vychoval své budoucí nástupce Evu Pajdlovou a Pavla Altrichtra. Po odchodu Pavla Altrichtra se v roce 2009 přebírá sbormistrování po boku Evy Pajdlové Věra Michálková a s ní přichází i úzká spolupráce s dětským pěveckým sborem Gaudium První soukromé ZUŠ Mis Music. O deset let později obě dirigentky nahradil současný dirigent Jiří Najvar. Pěvecké sdružení mělo velmi blízko k Leoši Janáčkovi, který je poprvé slyšel zpívat v roce 1925 na slavnostním otevírání skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. V roce 1926 se obec Hukvaldy rozhodla uctít svého rodáka odhalením pamětní desky na jeho rodném domku. Na tak slavnostním aktu nemohli zpěváci PSK chybět a intenzivně se připravovali na uskutečnění myšlenky, udělit Leoši Janáčkovi čestné členství PSK. Diplom čestného členství převzal Janáček osobně na slavnostním koncertu 7.června 1926. „Pěvecké sdružení si v kopřivnickém, ale i okolním hudební životě vybudovalo pevné místo. Je tomu tak i navzdory skutečnosti, že dnešní doba tomuto druhu činnosti nepřeje, a mladým lidem připadá sborové zpívání již jako dávno odvanutá minulost,“ uvedla Hana Borosová, jedna z členek PSK. Z důvodu nedostatku zpěváků-mužů vystupuje v současnosti PSK zatím jen v ženském seskupení pod názvem Cantus Venuste. Na jaře letošního roku získalo pěvecké sdružení v mezinárodní soutěži pěveckých sborů Mundi Cantant 2022 v Olomouci stříbrnou medaili. Veřejnosti se v letošním roce sdružení představí na Slavnostním koncertě ke 100. výročí založení Pěveckého sdružení Kopřivnice v sobotu 22. října v 16 hodin v místním Katolickém domě. Jako hosté vystoupí Komorní orchestr Kopřivnice, dirigent Petr Lichnovský a na cimbál Adam Ramdam.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice