5. 2. 2022

Cyklobus Beskydy, který od května do konce září vozil cyklisty a výletníky do Beskyd od 5. února do dubna funguje jako skibus. Lyžaři i turisté z Kopřivnice mohou o víkendech vyrazit do hor bez přestupů. Autobus s možností přepravy lyží bude jezdit v soboty a neděle na trase Nový Jičín – Bílá, přičemž v Kopřivnici bude stavět na autobusovém nádraží. Spoj na Bílou vyjede z Kopřivnice v 8:23 a zpáteční má odjezd v 15:08. Jízdenka z Kopřivnice na Bílou vyjde cestující na 90 korun. Rozšířený provoz bude testovací a na základě zájmu rozhodneme, jakým způsobem bude zajištěn v následujících obdobích.

 

Po pololetním vysvědčení, dne 4. února 2022 se v Muzeu Šipka ve Štramberku můžete zúčastnit workshopu Pravěké moře. Za pomocí výtvarné techniky si můžete jednoduše představit, jak takové druhohorní moře vypadalo. Workshopy budou probíhat od 10:00 do 16:00 hod.

 

VÝSTAVA: DEUS EX MACHINA – TEXT FORMA FUNKCE – Muzeum nákladních automobilů Tatra: 21. ledna 2022 – 27. února 2022. Výstava studentů Fakulty umění Ostravské univerzity.

 

Český statistický úřad provádí šetření Životní podmínky 2022, jehož cílem je získat dlouhodobě srovnatelné údaje o sociální a ekonomické situaci obyvatel v 34 evropských zemích. Na území ČR bude od 29. ledna do 12. června osloveno 11 473 domácností, náhodně vybraných počítačem. Tazatelé se budou prokazovat průkazem tazatele a průkazem zaměstnance ČSÚ nebo dokladem totožnosti. Všechny údaje jsou anonymní. Případné dotazy zodpoví Eva Kramolišová z Krajské správy ČSÚ.

 

Světový den boje proti rakovině připomene prevenci, kterou Češi během pandemie hrubě opomíjeli. 4. února si již tradičně připomínáme Světový den boje proti rakovině, jehož cílem je upozornit na problematiku nádorových onemocnění a jejich prevenci, diagnostiku či léčbu napříč světadíly. Před nástupem opatření spojených s pandemií bylo ročně zachyceno zhruba 3200 případů zhoubných onemocnění. V létech 2020 a 2021, která byla poznamenaná různými omezeními jak na straně pacientů, tak na straně poskytovatelů zdravotní péče, to bylo zhruba o 390 záchytů méně každý uvedený rok, tedy cca 2800 případů. Nízké počty nálezů totiž pramenily zejména z nízkého počtu vyšetřených osob a naopak významně přibylo těch, kteří přišli k lékaři již s pokročilým stádiem nemoci. Nejčastěji jde přitom o nádory tlustého střeva a konečníku, dále nádory plic, prsu a děložního čípku u žen a nádory prostaty u mužů. Diagnostika nádorového onemocnění je poměrně rychlá a jednoznačná. Probíhá formou bioptického a někdy i cytologického vyšetření, kdy je z těla vyšetřované osoby odebrán vzorek tkáně, který po zpracování prohlíží lékař v mikroskopu. Na základě morfologických změn pak stanovuje diagnózu, která je základem správné léčby pacienta. Konkrétní stádium nádorového onemocnění pak spoluodhalují i radiodiagnostické metody.

 

Nat geo wild na únor nabízí tradiční speciál – Měsíc velkých koček. Každoroční projekt nabídne zbrusu nové premiéry i oblíbené archivní pořady. Měsíc velkých koček je oslavou divokých kočkovitých šelem žijících ve volné přírodě. S každým dalším rokem čelí velké kočky větším výzvám a riziku vyhynutí. Závazkem National Geographic Society je zvyšovat povědomí o nepříznivé situaci šelem, spolupracuje s předními odborníky, financuje výzkumné iniciativy a podporuje účinné ochranářské úsilí na celé planetě. Pro kanál National Geografic Wild se jedná o jeden z nejúspěšnějších titulů. Měsíc velkých koček je nepřehlédnutelnou událostí pro všechny diváky dokumentů o divoké přírodě. Čekají vás ohromující záběry z nejodlehlejších oblastí celého světa zachytávají velkolepé příběhy i výzvy, kterým šelmy čelí, a nabízí divákům vzácný pohled na jejich vítězství i prohry.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice