6. 12. 2021

Z důvodu nemoci je dnešní představení Žena za pultem 2 v kuturním domě zrušeno. Náhradní termín je v jednání. Vstupenky zůstávají v platnosti. Pokud by náhradní termín nevyhovoval, je možné vstupenky vrátit do 7. ledna 2022.

 

Cimbálovka Pramínky vydává v prosinci třetí CD „V dobrym i zlym“.

Historie kopřivnické cimbálové muziky Pramínky se začala psát v září roku 2001 na Základní umělecké škole Zdeňka Buriana. Po dvaceti letech působení na zdejší hudební scéně vstupují Pramínky již do své třetí dekády. U této příležitosti natočili zbrusu nové CD příznačně nazvané V dobrym i zlym. Nabízí lašské lidové písně, stejně jako předchozí 2 alba (Kaj pujděm? a Pověsti, povědačky a jine dřysty). Křest měl proběhnout v prosinci v katolickém domě. Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci je přeložen na první červnovou sobotu příštího roku. Zájemci si však mohou CD zakoupit již nyní.

Album nabízí 24 lidových písní a jedno instrumentální pásmo lašských zvrtků v celkovém čase 52 minut. Většina z nich je v úpravách cimbalistky a současné umělecké vedoucí Gabriely Tannertové /roz. Jílkové/, jednu píseň zpracovala houslistka Diana Pomklová. CD bylo natočeno v Českém rozhlase v Ostravě. K dostání je na www.cmpraminky.cz nebo v informačním centru v přízemí kopřivnického kulturního domu.

 

Město rozdává popelnice na plasty a kovy

Od nového roku zavede Kopřivnice door-to-door systém sběru plastového a kovového odpadu. Ten spočívá v umístění sběrných nádob na tříděný odpad přímo u rodinných domů a měl by přispět ke kvalitnějšímu třídění. Nádoby dostávají majitelé rodinných domů zdarma, od září o ně požádalo již 560 domácností z Kopřivnice a místních částí. Plastové nádoby o objemu 240 litrů nahradí dosud používané žluté pytle, svážet se budou jednou za měsíc. „Pytle měly menší objem, a proto se musely svážet co 14 dní. Odpad v nich nešel dobře zmáčknout a často docházelo k jejich protržení. Mnoho lidí také od třídění odrazovalo, že si pro pytle museli chodit na úřad. Díky novým popelnicím tyto nevýhody zmizí, takže doufáme, že bude třídit ještě více lidí než doposud,“ uvedl místostarosta René Lakomý s tím, že v budoucnu by město chtělo tento systém zavést i pro sběr papíru. Tisíc popelnic pořídilo město za více než 900 tisíc korun, pro občany budou k dispozici zcela zdarma. O sběrné nádoby mohou majitelé rodinných domů žádat na e-mailech lucie.kubalcova@koprivnice.cz a martina.dockalova@koprivnice.cz nebo telefonicky na číslech 556 879 781 a 556 879 782. „Na základě přijatých žádostí jsou s občany sepisovány smlouvy o výpůjčce a darování sběrné nádoby. Po deseti letech přejde popelnice do jejich vlastnictví. Jde tedy o podobný systém distribuce jako v případě kompostejnerů, stejná jsou i svozová místa,“ doplnila Lucie Kubalcová z odboru životního prostředí. Svoz žlutých kontejnerů na plast žádné změny nečekají, ty budou i nadále budou vyváženy třikrát za 14 dní.

 

Moravskoslezský kraj nabízí dobrovolné antigenní testování i těm, kteří ho nemají povinné, tedy žákům a zaměstnancům škol, kteří jsou očkovaní nebo v posledním půlroce prodělali covid. Školským zařízením, které zřizuje, rozdělí postupně 55 tisíc testovacích sad.

 

Kalendář ukáže méně známé snímky Emila Zátopka

I letos dostanou Kopřivničané od města dárek v podobě stolního kalendáře. Jelikož v roce 2022 oslavíme 100. výročí narození legendárního kopřivnického olympionika Emila Zátopka, je jeho téma více než jasné. Kalendář nese název Zátopkovo století a fanoušci slavného běžce v něm naleznou několik unikátních fotografií, které dosud neměli možnost vidět v žádné publikaci. Kalendář obsahuje fotografie ze Zátopkova života, snímky dokumentující běžcův odkaz v jeho rodném městě a také fotky uměleckých děl a produktů, které Emil Zátopek inspiroval. „Na kalendáři s námi spolupracoval zejména Ondřej Šalek z Muzea Fojtství, který nám poskytl velmi zajímavé materiály. Jde o méně známé snímky Emila Zátopka, většinou spjaté s Kopřivnicí, z nichž některé nebyly dosud nikde publikovány. Za pozornost stojí například fotografie slavného běžce a jeho rodičů při oslavách povýšení Kopřivnice na město,“ řekla Lucie Macháčková z oddělení vnějších vztahů. Známější je snímek na titulní stránce zachycující slavný polibek manželů Zátopkových na olympiádě v Londýně. Symbolický obrázek má rovněž blízký vztah ke Kopřivnici: „Tuto fotografii poslali manželé Zátopkovi jako pohlednici rodičům Emila z olympiády v Helsinkách, nyní se nachází v našem archivu. Fotek z toho momentu bylo pořízeno několik a zrovna tato nebývá k vidění moc často,“ uvedl vedoucí muzea Ondřej Šalek.  „Prostřednictvím fotografií v kalendáři získají lidé řadu zajímavých informací. Například, že připravovaná muzejní expozice Dany a Emila Zátopkových bude v Kopřivnici již čtvrtá v pořadí, nebo že se jméno Emila Zátopka objevilo v názvu místního stadionu už v době jeho vzniku v závěru 40. let minulého století,“ prozradila Lucie Macháčková. Kromě Zátopkova odkazu v našem městě mapuje kalendář také jeho stopy ve světě. „Emil Zátopek se stal inspirací pro mnoho umělců a je po něm pojmenováno několik produktů, například typ lokomotivy nebo pivo. Děkujeme všem, kdo nám poskytli fotografie a pomohli kalendář vytvořit. Některé snímky k nám putovali až z Argentiny nebo Anglie,“ doplnila mluvčí města. Stejně jako v předchozích letech bude kalendář upozorňovat na konání nejrůznějších akcí, lhůty splatnosti místních poplatků, termíny prázdnin apod. Kalendář je momentálně v tiskárně a jeho distribuce do schránek všech domácností v Kopřivnici i místních částech bude zahájena před vánočními svátky.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice