3. 12. 2021

Zemřel Miroslav Zikmund, čestný občan Kopřivnice

Ve věku 102 let včera zemřel slavný cestovatel, spisovatel, fotograf a filmař Miroslav Zikmund. Společně se štramberským rodákem Jiřím Hanzelkou podnikli legendární výpravy do Afriky a Jižní Ameriky, Asie a Oceánie v kopřivnických vozech Tatra. Za celoživotní propagaci značky Tatra a Kopřivnice v tuzemsku i v zahraničí získali v roce 1999 čestná občanství našeho města.

Ve vestibulu kopřivnické radnice mohou lidé podepisovat kondolenční listiny. Pietní místo bude zpřístupněno až do pátku příštího týdne, během otevírací doby městského úřadu. Smuteční archy pak budou předány rodině.

 

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SMVAK) zvyšují od příštího roku cenu vodného a stočného. Připravují také rekordní investice do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury, největší ve své historii, ve výši 753 milionů korun, do oprav směřuje dalších 288 milionů korun. Nové ceny budou platit od 1. ledna 2022. Jak uvádí společnost SMVAK v tiskové zprávě, za odběr pitné vody (vodné) zákazníci na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku budou od příštího roku platit 50,50 korun za metr krychlový včetně 10% DPH. Cena za odvádění a čištění odpadních vod bude nově 44,87 korun včetně DPH. U vodného představuje rozdíl 2,63 koruny (5,49 %), u stočného 2,34 koruny (5,5 %). Souhrnně jde o 4,97 koruny, tedy 5,5 % včetně 10% DPH. Souhrnně činí nové vodné a stočné 95,37 korun včetně 10% DPH. V kalkulaci vodného a stočného pro příští rok se odráží vývoj nákladů v nutnosti financovat plán obnovy, rozvoje a oprav vodohospodářské infrastruktury. Téměř 334 milionů korun poputuje do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod, více než 256 milionů do vodovodních sítí a 143 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu. Spolu s opravami dosáhne částka, která poputuje do obnovy a rozvoje infrastruktury pro dodávky pitné vody a odvádění a čištění vody odpadní 1,04 miliardy korun. Je to nejvíce v historii společnosti.

 

Vydejte se na příjemnou procházku Štramberkem za líbeznými betlémy. Od 1. 12. 2021 do 2. 2. 2022 budou betlémy, s laskavým svolením majitelů, vystaveny v oknech domů nebo výkladech obchodů. Stavění betlémů patří u nás k nejstarším vánočním zvykům, daleko starším, než je zdobení vánočního stromku. Není rozdíl mezi betlémy historickými a současnými. Všechny vznikaly z lásky a pro radost tvůrců i diváků. Ve dnech 3., 10. a 17. 12. 2021 budou také probíhat komentované prohlídky, vždy v 16:00 hodin od kapličky v Národním sadu.

 

Již druhá komentovaná adventní prohlídka se tentokrát bude konat v areálu piaristických zahrad se svařákem a čajem. Sraz je v sobotu 4. 12. v 10:00 hodin u Turistického informačního centra Příbor.

 

Spolek Vlčovjané chystá v prostorách zahrady Komunitního centra Vlčovjan ve Vlčovicích pro děti Mikuláše a to od 16:00 hodin. Občerstvení bude zajištěno.

 

Pro zpestření druhé adventní neděle je pro nejmenší diváky připravena divadelní pohádka v kinosále Kulturního domu Kopřivnice s názvem „Vánoce se zajíčky“. Začíná v 10:00 hodin a vstup je zdarma. Divadlo Křesadlo.

 

Ve Vlčovicích se na 5. 12. 2021 chystá rukodělný jarmark, tentokrát ve vánočním ladění. Jarmark je zaměřený na převážně originální rukodělné výrobky našich spoluobčanů. Můžete zakoupit vánoční dárky – svícny, bižuterii, mýdla, oleje, ručně vyráběná mýdla, svíčky, cukroví, čaje, šité originální oděvy, kabelky a spoustu dalšího zboží. Občerstvení zajištěno, stejně jako minule se můžete těšit na přátelskou atmosféru a výbornou kávu Strakafe. Jarmark se koná ve vnitřních prostorách komunitního centra Vlčovjan od 10:00 do 15:00 hodin. Budou připraveny workshopy – tvořivá dílna nejen pro děti.

 

Mikuláš se svou družinou projede městem Kopřivnice. Děti si mohou připravit zvonečky, kterými Mikuláše pozdraví z okna nebo z chodníku. Kočár s Mikulášem nikde nezastavuje. Startuje v 16:00 hodin na ulici Zdeňka Buriana a pokračuje dále ulicí Pod Bílou horou, Školní, Obránců míru, Záhumenní, ZŠ Alšova, ulicí Štefánikova, Československé armády, Francouzská, Česká a končí u ZŠ 17. listopadu. Mikuláš doveze schránku na Ježíškovu poštu, kterou pak naleznete v parku a v knihovně v období 5. až 12. 12. 2021. Pohlednice budou k dispozici ve školách a školkách nebo v Městské knihovně Kopřivnice. Všechny pohlednice ze schránky Ježíškovy pošty budou bezplatně předány na Boží Dar. Pokud budete chtít potvrdit přání razítkem z Božího Daru, musíte na pohlednici přilepit poštovní známku v hodnotě 19 Kč a uvést adresu, na kterou má být doručena. Pohlednici můžete použít i svou vlastní, ale musí být opatřena poštovní známkou v hodnotě 19 Kč (typ B). Pohlednici si můžete i ponechat a napsat vzkaz Ježíškovi doma a nechat mu jej za oknem.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice