6. 9. 2017
Franc s bronzem, Kůs ve formě, Suchánek v sádře. Rozdílné osudy mají favorité sobotní motocyklové ploché dráhy v Kopřivnici (začátek v 15 hodin). Josef Franc, který zde na jaře poznal hořkost porážky až v závěrečné jízdě, zazářil v mistrovství světa n dlouhé dráze. Na přelomu srpna a září zajel skvěle závody v holandském Eenrumu a francouzském Morizes – 2x byl druhý a to jej katapultovalo ze 7. místa až ke konečnému bronzu! Úspěch zopakoval po dlouhých čtyřech letech. Ve formě je i Matěj Kůs. Na jaře po kolizi mířil se zlomeným nártem dokonce na operační stůl, ale nyní je zpět a „tahá“. Na prestižní Zlaté přilbě SNP ve slovenské Žarnovici ve finále vedl dlouhých 5 kol, než na něj v tom závěrečném vyzrál domácí jezdec Grand prix (mj. 2 vyhrané velké ceny) Martin Vaculík. Závod byl smolný pro dalšího favorita Tomáše Suchánka. Nestihl se vyhnout ležícímu stroji soupeře po jeho pádu a výsledkem je roztříštěná holenní kost. V Kopřivnici jej tedy neuvidíme. Přijede ale jeho pardubický kolega Hynek Štichauer (mj. také účastník GP na dlouhé dráze), jarní Francův pokořitel Martin Málek (ten se vrací z marodky po zlomenině palce na noze), špičkový Maďar Norbert Magosi (na jaře také na stupních vítězů) a hlavně čtveřice atraktivních Poláků. Ostřílení Marcin a Tomasz Rempalové pocházejí ze slavného plochodrážního rodu (závodili 4 bratři a syn jednoho z nich), Hubert Legowik, který v barvách Gdańsku usiluje o postup do nejvyšší ligy a mladičký Lars Skupień z nedalekého Rybniku – v barvách Kopřivnice před pětadvaceti let bojovali jeho strejdové Antek a Eugeniusz zvaný Egon, který je nyní synovcovým mentorem.
Pionýr Kopřivnice zve všechny na Den otevřených dveří, ve středu 6. 9. 2017 od 15 do 17 hod.
Nové akce v Balsamině: Proč děláme věci, které dělat nechceme? základní přednáška Ing. Dany Julínkové, ve které nám ukáže, jak si lépe porozumět a jak ustát náročné životní situace, proběhne 6. září. Hned 7. září pokračuje praktickým seminářem Jak dělat svobodně a vědomě věci, které dělat chceme a potřebujeme.
Obce zřizují mobilní rozhlas. Informuje o odstávkách, poplatcích i akcích. Města a obce si kromě webů a veřejných sociálních sítí pořizují i jiné informační kanály. V Moravskoslezském kraji se šíří aplikace nazvaná Mobilní rozhlas. Jako první ji už loni spustily Komorní Lhotka a Dobratice. Postupně se k nim přidalo dalších jedenáct radnic: Orlová, Baška, Vítkov, Pržno, Písek, Návsí, Odry, Frenštát pod Radhoštěm, Hrádek, Příbor a Vyšní Lhoty. Podobný informační kanál plánují i další města. Mobilní rozhlas je nová forma komunikace radnice s občany. Lidé, kteří se zaregistrují, dostávají informace o aktuálním dění ve městě pomocí několika komunikačních kanálů: SMS zpráv, hlasových zpráv, e-mailů nebo zpráv do stejnojmenné mobilní aplikace. Mohou se tak dozvídat například o odstávkách energií, uzavírkách silnic, splatnosti poplatků, ale také o pozvánkách na kulturní a sportovní akce nebo veřejná jednání. Každý si sám vybírá, které z osmi skupin informací a zpráv chce dostávat. Novinka ve městech funguje teprve dva měsíce. Pro občany je služba bezplatná.
Festival medu a písničky se bude konat na Fojtství od 7. do 9. září již počtvrté. Festival, který se specializuje na včely a vše co je s nimi spojené, již má v Kopřivnici a okolí řadu příznivců. I pro letošní rok slibuje pestrý program, v kterém nechybí naučné přednášky, ukázky včelaření v živých včelách, zajímavé dovednosti a hry, soutěže a bohatý doprovodný program. Každý ze dnů má svoje téma. Čtvrtek -sedmé září je dnem medoviny, vína a burčáku, pátek 8. 9. 2017 Den perníku a guláše, a sobota 9. 9. – je dnem medu s farmářským trhem. Uslyšíte také spoustu muziky – mimo jiné Mnágu a Žďorp, limetal a další. Letos bude mít festival dokonce i svou vlastní hymnu, z dílny kapely Sunar.
Zebra se za Tebe nerozhlédne. V prvních všedních dnech měsíce září opět probíhá v Moravskoslezském kraji celorepubliková dopravně preventivní akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne“, během které policisté na přechodech pro chodce, zejména u základních a mateřských škol, dohlíží na dodržování pravidel pro přecházení pozemních komunikací. V průběhu této akce policisté dětem předávají informace o bezpečném chování v silničním provozu. Přítomnost policejních hlídek na přechodech pro chodce v ranních hodinách v blízkosti školských zařízení má mimo jiné také upozornit řidiče, že začal nový školní rok a dochází tak k většímu pohybu dětí na pozemních komunikacích, čemuž by měli přizpůsobit svou jízdu a měli by být zvlášť obezřetní.
V září pokračuje projekt Aktivní senior. Mezi připravované akce pro seniory patří Outdoorové dopoledne na skautské základně Vanaivan ve středu 6. 9. od 8:30, a ve středu 20. 9. Město Kopřivnice zve všechny aktivní seniory na poznávací zájezd do Bojnic. A aby měli senioři pohromadě informace o plánovaných akcích, vytvořili pro ně stránky Aktivního seniora. Zde jsou k nahlédnutí plakáty připravovaných akcí, odkaz na fotogalerii, ale také informace, články a reportáže z akcí, které již proběhly. Na www.koprivnice.cz v modré liště nahoře „Sociální oblast“ a poté pod modrou lištou „Aktivní senior“ přímý odkaz zde https://www.koprivnice.cz/index.php?id=aktivni-senior
Do kostelů se na měsíc vrátí duchovní hudba. Začíná Svatováclavský hudební festival. V ostravské katedrále Božského spasitele začal největší festival duchovní hudby v Česku. Svatováclavský hudební festival se stal jedním z nejuznávanějších českých festivalů orientujících se na provoz tzv. staré a duchovní hudby. Do nynějška zrealizoval obdivuhodných 623 koncertů a letos bude opět rekordní. Od 4. do 28. září totiž nabídne v kostelích Moravskoslezského kraje 35 špičkových koncertů! Svatováclavský hudební festival přinese až do 28. září koncerty především barokní a klasicistní hudby. Odehrají se ve 29 kostelích moravskoslezského kraje. Organizátoři na ně pozvali více než tisíc hudebníků a zpěváků z tuzemska i zahraničí.
Neděle 24. 9. 2017, 17:00 Kopřivnice – kostel sv. Bartoloměje, Schola Gregoriana Pragensis: David Eben, umělecký vedoucí, Hana Blažíková – soprán. Program: Duchovní i světská hudba doby Karla IV.
Pád mostu ve Studénce: nepodmíněné tresty v rozmezí od tří do šesti let požaduje pro všech deset obžalovaných v kauze železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku státní zástupce Aleš Kopal. Navrhuje všechny uznat vinnými z obecného ohrožení a udělit jim i tresty zákazu činnosti. Nehoda se stala v roce 2008. Osm lidí ji nepřežilo, desítky dalších utrpěly zranění a vznikla škoda okolo 180 milionů korun. Vina obžalovaných je podle Kopala prokázána především díky řadě znaleckých posudků, které odhalily a poukázaly na celou řadu pochybení. Dodal, že nepodmíněné tresty jsou nutné. Obžalovaní měli povinnosti. Kdyby je plnili a poukázali na nedostatky, které museli vidět, a přijali opatření, tak by k takové tragédii nedošlo. Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuly čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky. Obžalováni jsou tři pracovníci generálního dodavatele stavby, společnosti ODS – Dopravní stavby Ostrava (dnes Eurovia), pět zaměstnanců subdodavatele – firmy Bögl & Krýsl, pracovník Správy silnic Moravskoslezského kraje, který měl na stavbu dohlížet, a osoba samostatně výdělečně činná, která pro subdodavatele pracovala.
Moravskoslezský kraj 1. září 2017 spustil projekt Zaměstnanecká mobilita, který má zastavit odliv lidí z regionu, podpořit dojíždění zaměstnanců za prací tak, aby firmy měly dostatek kvalifikovaných pracovníků. Projekt, na kterém spolupracují města Karviná, Havířov a Orlová, zapojila se do něj i společnost Residomo, umožní lidem žijícím v oblastech s nejvyšší nezaměstnaností dojíždět do práce mimo bydliště zadarmo. V jeho rámci zaplatí Moravskoslezský kraj 300 ročních karet ODIS, které stejným dílem rozdělí mezi Karvinou, Havířov a Orlovou. Náklady překročí 1,5 milionu korun. Účastníci projektu přidají další benefity. Podrobné informace zájemci najdou na adrese: www.mobilita.msk.cz.