8. 9. 2017

 

V Kopřivnici by mohl na podzim začít fungovat Senior Point, místo, kde budou poskytovány seniorům různé služby.

 

Stavební činnost na úpravě ulice Husovy omezí dopravu, dojde k zúžení vozovky i úpravě přechodu u potravin U Laciny.

 

Víc než stovku nejrůznějších aktivit nabízí ve startujícím školním roce kopřivnický dům dětí a mládeže.

 

Letečtí záchranáři i pozemní posádky ZZS MSK zasahovali v úterý 5. září večer, u vážné dopravní nehody v Kopřivnici, v průmyslové zóně. V devatenáct hodin bylo prostřednictvím národní linky tísňového volání 155 operační středisko záchranné služby vyrozuměno o havárii automobilu. Na místo vyjely týmy rendez-vous a rychlé zdravotnické pomoci z Frenštátu a k misi byl vyslán také vrtulník z Ostravy. Vozidlo narazilo ve vysoké rychlosti do betonového hrazení kruhového objezdu a značně deformované skončilo o několik desítek metrů dále. Čtyřiadvacetiletý muž byl v okamžiku příjezdu záchranářů mimo automobil, podle všeho z něj při havárii vypadl. Lékaři ZZS u něj zjistili poruchu vědomí a mnohočetná poranění v oblasti končetin, také poranění páteře. Pacient byl zajištěn krčním límcem a uložen do vakuové matrace, po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče jej záchranáři letecky transportovali do traumatologického centra Fakultní nemocnice Ostrava.

 

Prezident Zeman oznámil, že 28. října předá státní vyznamenání písničkáři Nohavicovi. Zeman to oznámil na setkání s občany v Českém Těšíně, kde Nohavica v letech 1978 až 99 žil. „Vím, že někteří lidé mu nepřejí, ale jsou to ti lidé, kteří sami nic neumí,“ řekl Zeman na českotěšínském náměstí ČSA. Narážel nejspíš na to, že kritici Nohavicovi vyčítají spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Například písničkář Jaroslav Hutka o Nohavicovi v roce 2006 složil píseň Udavač z Těšína. Poslanecká sněmovna Zemanovi navrhla k vyznamenání celkem 36 lidí. Je mezi nimi například zpěvačka lidových písní Jarmila Šuláková či kardinál Miloslav Vlk. Zeman již řekl, že o Vlkově vyznamenání neuvažuje.Senát Zemanovi navrhli 26 osobností, mezi nimi pěvkyni Evu Urbanovou, cestovatele Miloslava Stingla, ekonoma Milana Zeleného či folklorního zpěváka Jožku Černého. Dosud Zeman oznámil jen ocenění rychlobruslařky Martiny Sáblíkové.

 

 

V sobotu 9. 9. 2017 se v areálu NAPILE v Ostravici uskuteční prezentační a prodejní akce vyhrazená pouze pro držitele regionálních značek, první svého druhu v Moravskoslezském kraji. Na jarmarku s doprovodným programem se pod 10 do 17 hodin představí výrobci z Beskyd, Górolské Swobody, Moravského Kravařska a Opavského Slezska. Hudební doprovod zajistí skupina Klapeto, pro odvážné cyklisty bude k dispozici cyklopark s pumptrackovou dráhou a pro zájemce o historii i současnost dřevařské výroby prohlídka pilnice. Parkování je zdarma, vlakové nádraží hned vedle – vlaky z Ostravy jezdí každou hodinu. Místo je navíc východiskem pro výstup na Lysou horu a křižovatkou cyklotras.

 

Již ve čtvrtek 7. 9. startuje 4. ročník multižánrového festivalu pro všechny věkové kategorie se zaměřením na včelaření, přírodu, řemesla a dobrou náladu. Festival potrvá do soboty 9. 9. V areálu Muzea Fojtství ve čtvrtek 7. 9. se můžete těšit na Den medoviny, vína a burčáku, akce začne v 8.30 hod. a pro děti z mateřských školek je připraveno několik tematických soutěži. Dále pak jsou připraveny ukázky práce a dovednosti jednotlivých řemeslníků, zábavné hry s klaunem, dětská diskotéka s DJ Stoupem dále pak je připravena degustace Moravských vín, dámská cimbálová muzika Radhošť z Beskyd. Na večer si divadelní soubor Kotouč přichystal situační komedii p. Nušice Truchlící pozůstalí. Druhý festivalový den s názvem Den perníku a guláše, který se koná v pátek 8. 9., už v 8.30 hod. je pro děti ZŠ přichystaná soutěž ve včelařských znalostech. Po celý den je pro návštěvníky přichystané ukázky práce jednotlivých řemeslníků, kurzy chovu matek, degustace gulášů, vystoupí i dívčí skupina z Fulneka Young Lighters, pro děti zahraje DJ Stoupa a divadlo dětského diváka Přerov s pohádkou Boty dělají kocoura. Večer zahraje skupina Limetal, Sunar Rock. Připravená je i bohatá včelařská tombola. V sobotu 9. 9., jehož název nese Včelařský den – bez medu to nejde, v 10.00 hod. program započne přednáškou o kurzu racionalizace včelaření, následují výstupy folklórního souboru Drienovec a Drienovček. Vyzkoušet si můžete i výrobu svíček. Pro děti je připravená pohádka z pohádky do pohádky s Budulínkem. Hlavním hudebním hostem je skupina Mňaga a Žďorp. Večer zahraje skupina Cizinci. V pátek a sobotu se uskuteční soutěže o nejlepší medovinu a nejlepší med. Na Festivalu medu a písničky bude vybíráno vstupné od návštěvníků starších 15 let a to na jeho část v pátek a sobotu ve výši 29,-Kč.

 

Tuning Drift show 2017. Na polygonu Tatra v sobotu 9. 9. od 7.00 hod. se tradičně sejdou všichni příznivci tuningu, drifterů a nadupaných bouráků. Od 10.00 hod. registrace na soutěže Show Shine a dB Drag. Následují volné sprinty, kaskadérské vystoupení Adama Peschela, měřené sprinty SMS Mistroství ČR ve sprintech. V 16.30 bude vyhlášení výsledků a předávání pohárů.

 

Netradiční stezka. Pionýrská skupina pořádá v sobotu 9. 9. od 15.00 v parku Eduarda Beneše netradiční akci pro děti. Jednoduché soutěže, které jen tak doma nevymyslíte v kostýmech z letošních táborů na Olbramu. Navíc pro všechny zúčastněné čeká sladká odměna..

 

Mezinárodní závod jednotlivců. Autoklub plochá dráha Kopřivnice pořádá v sobotu 9. 9. od 15.00 hod. další plochodrážní závod. Letní stadion se rozburácí plochodrážními motocykly. Svou účast přislíbila téměř kompletní česká plochodrážní špička (H. Štichauler, O. Smetana, M. Málek, M. Kůs, P. Mikel, M. Gavenda aj. Franc) a ta bude doplněna o mnoho špičkových zahraničních jezdců z Polska, Maďarska, Ukrajiny, Nizozemí, Austrálie a Slovenska.

 

Sbor dobrovolných hasičů Hájov si v sobotu 9. 9. od 19.30 přichystal soutěž O Hájovský pohár v disciplíně: požární útok. Rezervace pořadí telefonicky u pana Davida Poláška 722 952 024.

 

Předpouťová zábava. V městském parku na Lidické ulici v sobotu 9. 9. od 20.00 se uskuteční tradiční předpouťová zábava, kdy k poslechu a tanci zahraje skupina DAZZER. Rocková kapela z frýdecko-místecka, jejíž repertoár je složen z největších hitů domácích i zahraničních interpretů. V případě deště se akce přesouvá do Kulturního domu Příbor.

 

V sobotu 9. září se již podevatenácté stane město Štramberk dějištěm velkolepých šermířských klání, soubojů a krvavých bitek. Rytíři ve zbrojích, s erby na štítech a v doprovodu krásných dam, budou po celý den předvádět drsnou, ale současně i romantickou krásu středověku. V programu, který odstartuje na štramberském náměstí v 10.00 hodin dobovým průvodem, se představí nejen skupiny scénického šermu Allegros ze Štramberku a Cordiallo z Přerova, ale i skupiny historického šermu Kondukt z Valašského Meziříčí a Valmont ze Vsetína. Po celý den tak budou návštěvníci vtahováni do zábavných programů pro děti i dospělé, na vlastní kůži si vyzkouší oblékání do rytířských zbrojí, okusí pocity v šermířských soubojích na život a na smrt s pravými rytíři, prohlédnou si staré zbraně, seznámí se s dobovými mučicími nástroji a jejich používáním. V bohatém programu vystoupí i skupiny historických dobových tanců a dobové hudby, chybět nebudou ani ukázky sokolníků, focení s dravými ptáky, šermířská pohádka, pověst o Templářích, šermířské taškařice a mnoho dalšího. Atmosféru dokreslí dobový jarmark a ochutnávka burčáku. Společné vystoupení všech účinkujících v programu Hrůzy válek je naplánované na 17.00 hodin. Celodenní rytířská zápolení pak ukončí ve 20.00 hodin Ohňová a LED UV show.

 

Radvanické štoly. Ukázky výbušnosti některých látek – např. cukru, mouky, uhelného a dřevného prachu proběhnou v sobotu 9. 9. od 9.00 hod. s místní části Horečky. Celkem tři pokusné štoly jsou vyraženy v dobývacím prostoru lomu Kotouč. Výbuchy budou probíhat každou lichou hodinu, tzn. v 9.00, 11.00, 13.00 a v 15.00 hod. Návštěvníci budou moci nahlédnout dovnitř tří zkušebních štol, seznámit se se zkouškami a výzkumem, jenž se zde provádí, a na vlastní oči uvidí i to, že nejen metan, uhelný prach, hliník, ale třeba i mouka nebo cukr mohou za určitých podmínek vybuchnout. Areál pokusných štol se nachází na okraji katastru města Štramberka – v prostoru bývalého vápencového lomu (místní část Na Horečkách) a od zástavby města je oddělen terénními překážkami, které nejen zvyšují bezpečnost, ale částečně plní také úlohu protihlukové bariéry.

 

Ať žijí duchové – muzikál. Hrad Hukvaldy v sobotu 9. 9. od 14.00 hod. pořádá výpravný muzikálový koncert hvězd v kostýmech z muzikálu. Předprodej probíhá na Ticket Pro nebo na pokladně hradu Hukvaldy. Od 10.00 hod. do 14.00 hod. je připraven doprovodný program pro rodiny s dětmi. Těšit se můžete na komentované prohlídky hradu, nově zprovozněný „oživlý“ drak, skákací hrad a zábavný fotokoutek.

 

Mystické housle. Koncertní sál Základní školy Leoše Janáčka se rozezní v sobotu 9. 9. od 20.00 hod. v duchu harmonizující hudby v podání Ivo Sedláčka, který zahraje na housle a Pavla Sedláčka, kytara.

 

Divadlo Loutkový svět: Strašfuňákovo cestování. Zábavné a veselé cestování se Strašfuňákem v neděli 10. 9. od 15.30 hod. Myslíte, že cestování je jen pro lidi? Kdepak! I skřítkové mají své cestovatelské zážitky a Strašfuňák si o nich dokonce vede deník! Když má dobrou náladu, vypráví pak dětem své zážitky z Číny, Mexika, Afriky, Grónska či Paříže. A těch písniček, které si z cizích krajů přivezl! Nikomu se ani nechce věřit, že za jeho putování kolem světa může vlastně Funilka! Loutkové divadlo je svět, jehož kouzlo určitě zasáhlo každého z nás, a nyní se opět do lidských příbytků pomalinku vrací. Mnoho rodičů a mladých se nyní rádo vrací zpět k tomuto krásnému, pestrému a pohádkovému světu, a snaží se v něm nalézat tajemství, která jsou ukryta mezi nitkami.

 

Den sportu. V neděli 10. 9. od 13.00 hod. v tělocvičně u ZŠ Štramberk se můžete těšit na představení sportovních spolků a besedu se známými sportovci jako je Petra Klosová, Jakub Janda a Jiří Bříza. Sportovní obuv s sebou.

 

Moderní odpoledne s křesťanskou hudbou. V Národním sadě u zastavení č. v neděli 10. 9. od 15.30 zahrají Luba a Pavla Halamíkovi. V případě nepříznivého počasí se akce nekoná.

 

Příborská pouť. V městském parku na Lidické ulici se již každoročně pořádá příborská pouť. Během dne proběhne mše svatá v kostele Narození Panny Marie. Muzeum Příbor u příležitosti příborské Mariánské pouti má mimořádně otevřeno od 9.00 do 17.00 hod. V rámci příborské pouti jsou připraveny dva koncerty. Tradiční dopolední koncert swingového orchestru Bedřicha Pukovce pod vedením Zdeňka Pukovce začne v 10.30 hod. v městském parku. Od 16.00 hod. se pak můžete těšit na vystoupení hudebního tělesa Hradišťan. Těšit se můžete také na kolotoče a stánky s dobrým jídlem a pitím.

 

Náda jóga. Seminář proběhne v koncertním sále ZŠ Leoše Janáčka od 9.30 hod. Náda jóga je jóga zvuku. Vychází z faktu, že hudba, zvuky a vibrace jsou jedny z nejúčinnějších prostředků k harmonizaci a poznávání naších vnitřních energií. Akcí provede Ivo Sedláček a Pavel Sedláček.

 

Osmého a 9. září bude Nový Jičín již po čtyřiadvacáté pořádat svou městskou slavnost. Letošní ročník je věnován 300. výročí narození Ernsta Gideona von Laudona. Jeho dobu nastíní ukázka historické bitvy na Bochetě, výstava v Radničním sklípku, ale také přehlídka historických vojsk na Masarykově náměstí. V rámci slavnosti se bude konat řada koncertů. V pátek vystoupí na náměstí například Václav Neckář se skupinou Bacily, v sobotu bude hlavní čas programu patřit Vojtěchu Dykovi s kapelou B-Side Band. Slavnost také připomene dobu baroka a zdejší cechy. Expozice na radnici zmapuje 50 let od vyhlášení městské památkové rezervace a výstava v galerii návštěvnického centra 10 let partnerství s francouzským městem Epinal. Hlavní postavou však bude slavný vojevůdce císařovny Marie Terezie. Na oficiální pozvání radnice přijede do Nového Jičína 51 členů rakouské šlechtické rodiny Loudonů, potomků slavného vojevůdce. „Laudon není jen vojevůdce, je to i osoba lidově známá a při vší úctě k novojičínským rodákům, nikdo jeho věhlasu nedosahuje,” řekl Petr Orság, ředitel Městského kulturního střediska Nový Jičín a hlavní organizátor slavnosti. Program slavnosti se bude odehrávat opět nejen na Masarykově náměstí, kterým budou v 10:00 hodin dopoledne a v 15:30 odpoledne procházet kostýmované průvody, ale také v Žerotínském zámku, na baště, na Bochetě, v parku u zámku.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice