3. 5. 2022

Kriminalisté obvinili ženy také z obchodování s lidmi a kuplířství.

Ziskuchtivé jednání s motivací bezpracného získání prostředků na úkor osoby mladší 18 let. Krajští kriminalisté zabývající se závažnou mravnostní trestnou činností obvinili dvě ženy z Karvinska ze zvlášť závažného zločinu obchodování s lidmi a obě dále i z jiných trestných činů, například z kuplířství. Obdobné případy, jako je níže popsán, jsou bezesporu latentní a současně velmi citlivé. I zkušení kriminalisté k nim, respektive obětem, přistupují kromě samozřejmé profesionality s maximální citlivostí, vnímají závažnost jednání, potřeby a specifika dětských obětí (nebo obětí ve věku blízkému dítěti). Dítětem se v těchto případech rozumí osoba mladší 18 let.

Obětí, respektive poškozenou, je v našem případu plnoletá dívka, avšak věkem blízkému dítěti. Před pár lety, když jí bylo kolem 16 let, měla dostat od své matky na výběr – buď si na živobytí vydělat sama a současně již nevidět více své sourozence nebo začít poskytovat sexuální služby za úplatu a „zůstat doma“. Dcera zvolila druhou variantu. Společně s další ženou, časem i samostatně, měla matka zrealizovat na internetu nabídku a po dobu zhruba dvou let jim dívka měla odvádět téměř veškerý zisk od klientů, které jí ženy do předem vytipovaných českotěšínských bytů domlouvaly. Mohlo se jednat o sto i více klientů měsíčně a tedy poměrně „slušný zisk“. Matka měla peníze používat pro svou potřebu, například na konání různých večírků nebo nákup alkoholu či drog. Dcera obdržela jen zlomek výdělku, ze kterého však měla údajně pořizovat potřebné věci pro sourozence. Matka měla navíc podávat dceři alkohol a drogy.

Co se týká druhé ženy, ta měla dále nejméně od roku 2005 po dobu zhruba šesti let inzerovat nabídku sexuálních služeb za úplatu také několika dalších (dospělých) žen. Rovněž jejich klienti navštěvovali českotěšínský byt a žena tak měla mít zajištěn pravidelný příjem peněz. Celková finanční částka není dosud upřesněna, mohlo se jednat o více než milion korun. Každopádně dle zjištěných skutečností si měla „nezaměstnaná“ žena žít na vysoké úrovni, včetně opakovaných pobytů v zahraničí.

Matka (středního věku) dívky a žena (přes 60 let) se měly tedy společně dopustit ziskuchtivého jednání s motivací bezpracného získání prostředků pro sebe na úkor osoby mladší 18 let. Hrozí tak nebezpečí negativního vlivu jejich chování na další vývoj dívky, zejména možného dalšího promiskuitního chování. Matka měla navíc opakovaně podat dítěti alkohol a opatřit psychotropní látku. Starší z žen pak měla jiného zjednat k provozování prostituce a kořistit z uvedeného.

Kriminalisté postupně kompletovali související zjištěné a získané informace a skutečnosti. S ohledem na charakter věci „přišla na řadu“ také speciální výslechová místnost a samozřejmostí byla spolupráce s různými odborníky a příslušnými institucemi, například orgánem sociálně právní ochrany dětí. Jak je v úvodu napsáno, případu se věnovali kriminalisté, respektive kriminalistky znalé problematiky dětských obětí, tedy zvlášť zranitelných obětí.

Krajští kriminalisté obvinili na základě zadokumentovaných skutečností obě ženy ze zvlášť závažného zločinu obchodování s lidmi a přečinu ohrožování výchovy dítěte. Matku dále z přečinů podávání alkoholu dítěti a nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Starší žena je trestně stíhána pro přečin kuplířství.

Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody v rozmezí od pěti do dvanácti let. Soud rozhodl o vzetí obou obviněných žen do vazby. Byla provedena také domovní prohlídka, při které kriminalisté u starší ženy zajistili kromě jiného (v přepočtu) několik desítek tisíc korun. Krajští kriminalisté ve vyšetřování i nadále pokračují.

 

Kopřivničtí policisté hledají nálezce peněženky s doklady a s financemi

Policisté z kopřivnického Obvodního oddělení žádají případné svědky či přímo nálezce vytracené peněženky, aby se kdykoli ozvali na telefonní číslo 974 735 731 nebo se přímo zastavili na jejich policejní služebně. Do budovy Obvodního oddělení Policie České republiky v Kopřivnici se totiž v uplynulých dnech osobně dostavil 46letý místní muž a oznámil, že chvíli po třiadvacáté hodině večerní 29. dubna tohoto roku s největší pravděpodobností poblíže volejbalových kurtů na ulici Husové v Kopřivnici vytratil ze svého svrchního ošacení pánskou peněženku, ve které měl své osobní doklady, zákaznické karty k nákupům různého materiálu a také finanční prostředky na hotovosti ve výši okolo 39 tisíc korun. V této souvislosti tak policisté žádají případného nálezce, aby peněženku, doklady i finance odevzdal nebo aby se případní svědci ozvali se svými pozitivními informacemi a poznatky na výše uvedené telefonní číslo. V opačném případě může být nálezce důvodně podezřelý z naplnění skutkové podstaty přečinu zatajení věci (zatajení nálezu).

 

Případ krádeže zboží v novojičínské prodejně s drogistickým zbožím

V této chvíli policisté z novojičínského Obvodního oddělení intenzivně prověřují případ přečinu krádeže spáchaného ve formě spolupachatelství, ke kterému došlo několik minut po osmnácté hodině podvečerní 30. dubna letošního roku v prodejně s drogistickým zbožím v Obchodním centru na ulici Přemyslovců v Novém Jičíně. Jak bylo doposud zjištěno, tak trojice doposud neznámých žen z prodejních regálů postupně odcizily volně vystavené zboží (různé druhy parfémů, řasenek, make-upů, pudrů a dalších kosmetických krémů) v celkové hodnotě přes 13 tisíc korun, přičemž toto si uschovaly do kapes svých svrchních oděvů a také do kabelek a následně z dané provozovny odešly bez úhrady neznámo kam. Jakékoli informace k tomuto protiprávnímu jednání majetkového charakteru, převážně však k ustanovení osob pachatelů či k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínské policejní číslo 974 735 651 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice