7. 1. 2019

SmVak Ostrava, a.s. oznamuje, že bude přerušena dodávka pitné vody na ulici Kadláčkova č.p. 1019, 1020, 1021 a 894 ve středu
9. ledna od 8 – 14 hodin.

 

Startuje 41. ročník slavné Rallye Dakar. Na trať dlouhou 5500 km se 7. 1. 2019 v rámci dalšího ročníku motoristické Rallye Dakar vydalo více než 500 účastníků, včetně čtrnácti českých posádek. Letošní ročník bude netradiční v tom, že se uskuteční jen v jedné zemi, v Peru. Nejvíce zástupců máme v kategorii kamionů a motocyklů. Nejméně loňské páté místo se pokusí obhájit Martin Macík společně s Františkem Tomáškem a Lukášem Kalankou. S ambicemi odjel do této jihoamerické země i tradiční účastník Aleš Loprais. Ten narozdíl od Macíkova Liazu „osedlá“ Tatru, stejně jako další zkušený řidič Martin Kolomý.

 

Pronájem nebytových prostor v centru Kopřivnice v budově Kabelové televize Kopřivnice o rozloze 41,6 m2 v centru města Kopřivnice, vhodné jako prodejna nebo kancelář. Volné od února 2019. Pokud máte zájem, nabídněte cenu, kterou jste ochotni platit za m2 a rok. Minimální cena pronájmu je 1.600 Kč/m2/rok. Cena nezahrnuje služby. Nabídky zašlete e-mailem na pronajem@ktk.cz nejpozději do 31. ledna 2019. Více informací na www.ktk.cz/pronajem

 

Ve dnech 1. až 14. ledna 2019 bude probíhat v Kopřivnici Tříkrálová sbírka. V této době u Vašich dveří zaklepou za zpěvu koledy tři králové, jež se Vám prokážou platnou průkazkou. Peněžité dary, které věnujete do sbírky, budou použity k podpoře zdravotních a sociálních projektů.

 

Společně, o.p.s. a Seniorpoint kontaktní místo Kopřivnice zvou zejména naše seniory na besedu Síla úsměvu a pozitivního myšlení v každém věku. Kde: Klub seniorů města Kopřivnice, Sokolovská 398 1. poschodí. Kdy: 7. ledna 2019 v 15:00. Nepříznivé i kritické životní situace nás provázejí celý život, častěji se s nimi setkáváme v seniorském věku. Jak se s nimi vyrovnávat, jak přistupovat k jejich řešení či přijetí – to je obsahem této besedy. Besedou provází lektorka Blažena Mačáková. Vstup je volný.

 

Termín ukončení rekonstrukce komunitního centra na sídlišti Sever byl aktuálně posunut na 4. ledna 2019. Už jednou se termín odkládal o měsíc a to na 10. listopadu. V druhém týdnu nového roku by měla radnice přebírat dílo a nechat firmu odstranit případné vady a nedodělky, aby mohla být zahájena kolaudace stavby. Termín dodání nového vybavení je stanoven na konec března příštího roku.  Centrum celkově sdružuje 5 služeb, proto rekonstruovaný objekt nedávno získal nový název pětka a již má funkční jak internetové stránky centrumpetka.cz, tak i pod stejným názvem facebookový profil. Přestěhování a zahájení provozu nízkoprahového centra pro děti a mládež Kamarád, pobočky místní knihovny, Denního stacionáře Kopretina i Mateřského centra Klokan by mělo proběhnout začátkem druhého čtvrtletí roku 2019.

 

Spuštění takzvaného first responder systému na území Moravskoslezského kraje připravuje Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje (ZZS). Jde o zapojení školených zachránců do poskytování první pomoci pacientům v ohrožení života, a to ještě před příjezdem posádky ZZS. Systém je už využíván úspěšně nejen v zahraničí, ale i v několika prvních krajích ČR. Jedinečnost myšlenky spočívá v propojení záchranné služby s vyškolenými zachránci, kteří jsou v dosahu místa události, na němž se nachází pacient ve stavu ohrožujícím život. Sppuštění systému first responderů je plánováno v několika fázích. ZZS už vyškolila vybrané dobrovolníky z vlastních řad. Prošli celým testovacím provozem a následně budou využiti v rámci spuštění systému. Od 1. ledna 2019 se mohou do first responder systému hlásit zájemci z řad základních složek IZS (pracovníci ZZS, PČR, HZS a Městské policie). „Případné dotazy lze směrovat na e-mail: fr@zzsmsk.cz. Se zapojením široké laické veřejnosti se aktuálně nepočítá,“ doplnil Lukáš Humpl.

 

Stejně jako v předchozích letech přinese i rok 2019 v oblasti práce a sociálních věcí řadu změn. Od ledna dojde k historicky druhému nejvyššímu navýšení minimální mzdy od roku 1991, kdy byla zavedena. Velkým úspěchem je navýšení příspěvku na péči pro osoby ve III. a IV. stupni závislosti na pomoci jiné osoby. Schválené změny se pozitivně odrazí mimo jiné také na výši důchodů nebo na náhradách zaměstnancům za pracovní úrazy a nemoci z povolání.

Zatímco Jurkovičova rozhledna láká rok od roku víc lidí, vyhlídková stezka na Pustevnách se na otevření teprve připravuje. Jurkovičovu rozhlednu v Rožnově pod Radhoštěm, která vznikla v roce 2012 podle návrhů slovenského architekta Dušana Jurkoviče, loni navštívilo rekordních 47 975 lidí. Stavba na kopci nad skanzenem vznikla podle návrhů výrazného představitele secesní architektury Jurkoviče, který je také autorem staveb na nedalekých Pustevnách či v Luhačovicích.

Vyhlídková stezka na Pustevnách je už dokončená a čeká na kolaudaci, Je asi cca 250 metrů od horní stanice lanovky směrem k vrcholu Tanečnica. Vrcholem stezky je 22 metrů vysoká věž se skleněnou vyhlídku. Na věž samotnou vede 600 metrů dlouhý chodník, vedoucí ve výšce mezi stromy. Pro výstup mohou lidé zvolit také unikátní 150 metrů dlouhý lanový chodník, který nenajdete nikde jinde v republice. Předpokládaný termín otevření je druhá polovina ledna. Podle stavebního povolení se jedná o dočasnou stavbu s trváním na dobu 20 let.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice