7. 1. 2022

Na jediný den se každoročně v zimních měsících otevírají brány hradu Helfštýna, který přivítá v sobotu 8. ledna účastníky již 44. ročníku zimního výstupu. Loni se tato akce nekonala a letos nabídne i něco navíc – v případě slušného počasí bude zpřístupněn zrekonstruovaný renesanční palác na čtvrtém nádvoří.

 

Svoz bioodpadu v zimních měsících

Svoz kompostejnerů od rodinných domů bude zajištěn i v zimních měsících. Od ledna do března bude probíhat jednou měsíčně, od dubna opět jednou za čtrnáct dní. První letošní svozy budou provedeny 12., 14., 19. a 21. ledna.

 

Nemocnici Nový Jičín proběhl první letošní porod ve 2 hodiny 27 minut. Dívenka Laura je první miminko maminky z Nového Jičína s krásnými mírami 3410 gramů a 49 centimetrů. Shodou okolností i poslední miminko roku 2021 z novojičínské porodnice má trvalé bydliště ve stejné ulici v Novém Jičíně, jako první letošní.

V novojičínské porodnici se narodilo v roce 2021 celkem 646 dětí. Rok 2021 byl naprosto vyrovnaný z pohledu pohlaví, chlapců i dívek se nakonec narodilo stejně, tedy 323. I nadále rodiče preferují tradiční česká jména jako jsou Jakub, Matyáš, Jan a u děvčat je pak oblínená Viktorka, Julie či Eliška. Rodné listy ovšem zaplnila také netradiční jména. jako například Abigail Ela, Sedrik, Florentina, Maxmilián, Elioth a Ryan.

Specifikem loňského roku pak byly porody covid pozitivních rodiček. Tyto porody si vyžádaly speciální přístup a izolační režim. Ve všech případech proběhly bez závažných komplikací jak pro maminky, tak pro novorozence. U řady rodiček roste zájem o ambulantní porody, kdy se ženy vrací do domácího prostředí jen několik hodin po samotném porodu.

 

Ve věku nedožitých 73 let nás po krátké nemoci opustil Karel Loprais, muž, který obecně šetřil slovy, a ještě méně mluvil sám o sobě. Přesto si svými činy, úspěchy, chováním, jednáním, vystupováním, přístupem k životu, ale i typickým plaše vypadajícím úsměvem získal úctu, respekt a srdce několika generací svých kolegů, soupeřů, fanoušků motoristického sportu i široké veřejnosti.

Jméno Karla Lopraise bude navždy spojeno s úspěchy kamionů Tatra na Rally Dakar. Na slavné pouštní soutěži debutoval v roce 1986 a o dva roky později slavil na březích Růžového jezera první ze šesti triumfů. S africkou soutěží se rozloučil v roce 2006. Během dvou dekád absolvoval devatenáct dakarských ročníků, při nichž se celkem jedenáctkrát probojoval na stupně vítězů. V roce 2017 převzal z rukou prezidenta republiky státní vyznamenání, medaili za Zásluhy.

Poslední rozloučení s Karlem Lopraisem proběhne 22. ledna ve Frenštátě pod Radhoštěm.

 

Na kus řeči s Miroslavem Donutilem. V pátek 7. ledna 2022 vystoupí ve své one man show Miroslav Donutil. Představení se bude konat v 19:00 hod. ve velkém sále Kulturního domu Kopřivnice. Vstupné I. sektor 420 Kč, II. sektor 370 Kč. Vstupenky zakoupíte na pokladně kulturního domu nebo online na Kulturní dům Kopřivnice.

 

Mimořádné vystoupení – náhrada za přesunuté Štramberské pyré: Di Hayntige klezmer kompanye. Koncert se uskuteční v 15:00 hod. na náměstí ve
Štramberku.Společný projekt muzikantů z kapel Der Šenster Gob a Vousy, který propojuje estetiku a hudební pojetí obou těles a zároveň umožňuje některým účastníkům chopit se jiných nástrojů, než běžně. Židovská i jiná východoevropská hudba z počátku minulého století, housle, klarinet, kontra, cimbál a basa, zpěv a ejchuchu. A možná ještě něco dalšího.

 

 

 

Novoroční koncert 2022. V neděli 9. ledna 2022 od 18:00 hod. se uskuteční tradiční novoroční koncert v Kulturním domě Příbor. Vystoupí Velký symfonický orchestr Spolku hudebníků Příbor s významným hostem Ivo Kahánkem – světoznámým klavírním virtuosem. Vstupenky zakoupíte online na Kulturní dům Příbor.

 

VÝSTAVA: Dřevěný svět – Centrum tradičních technologií Příbor

  1. června 2021 – 29. ledna 2022

Výstava ze sbírek Muzea Novojičínska zaměřená na prezentaci dřevěných artefaktů pocházejících z tradičního prostředí.

 

VÝSTAVA: Retrospektiva – Galerie rodného domu Leoše Janáčka

  1. listopadu 2021 – 9. ledna 2022

Výstava obrazů a plastik Lumíra Krause.

 

Štramberkem za Betlémy – Město Štramberk

  1. prosince 2021 – 2. února 2022

Vydejte se na příjemnou procházku Štramberkem za líbeznými betlémy.

 

Prostor mezi minulostí a budoucností – Chodba u městské knihovny, 1. patro piaristického kláštera Příbor

  1. ledna 2022 – 28. února 2022

Výstava fotografií Vladislava Jasioka.

 

Sbor dobrovolných hasičů Štramberk – Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku, 1. patro

  1. ledna 2022 – 29. května 2022

Výstava k 145. výročí sboru dobrovolných hasičů ve Štramberku

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice