7. 4. 2021

Překop silnice I/58 poblíž kulturního domu ve Vlčovicích proběhne od 9. 4. do 12. 4. 2021, po dobu prací bude místo průjezdné jen jedním pruhem a provoz bude řízen semafory. Řidiči by tak mělo počítat se zdržením.

 

Kopřivnice chystá oslavy výročí Emila Zátopka

Na příští rok připadá 100. výročí narození legendárního běžce, čtyřnásobného olympijského vítěze a českého Olympionika století Emila Zátopka. U této příležitosti plánuje jeho rodná Kopřivnice několik akcí, včetně vybudování nové muzejní expozice manželů Zátopkových či instalace běžcovy bronzové sochy v centru města. O těchto i dalších aktivitách informuje nový web Zátopek100.

Emil Zátopek je držitelem osmnácti světových rekordů, pěti olympijských medailí a jediným atletem v historii, kterému se podařilo vyhrát na olympijských hrách v jednom roce běhy od 5 kilometrů až po maratón. Narodil se 19. září 1922, ve stejný den jeho žena Dana, rovněž olympionička a čestná občanka města Kopřivnice. Slavným manželům je věnována jedna z expozic Regionálního muzea v Kopřivnici: „Výstavní síň, která je součástí Technického muzea Tatra, vznikla v roce 2005. Dnes už neodpovídá aktuálním trendům, a proto jsme se rozhodli vytvořit novou, moderní expozici v Lašském muzeu. Ta bude obsahovat více a lépe uspořádaných informací o Zátopkově životě a osudech, nejen o jeho sportovních úspěších. Představí Zátopka jako člověka, ne pouze jako sportovního boha. Seznámí veřejnost i s příběhy, které nejsou až tak známé,“ uvedla Lenka Heráková z odboru školství, kultury a sportu s tím, že tato aktivita probíhá ve spolupráci s Regionálním muzeem v Kopřivnici. V současné době se dokončuje studie, poté bude vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele. První návštěvníky by měla expozice přivítat v polovině roku 2022.

Dalším důstojným připomenutím slavného rodáka bude odhalení jeho bronzové sochy v  centru města. Tu pro město vytvoří akademický sochař Jaroslav Brož, který je rovněž autorem známé Zátopkovy sochy v olympijském muzeu v Lausanne. Odlitek v životní velikosti bude umístěn na zhruba čtyřmetrové, mírně vyvýšené trati na pěší zóně v centru města, která už tou dobou bude zrekonstruována. „Bronzová skulptura bude stát 1,5 milionu korun a na financování její realizace a instalace se mohou podílet všichni Zátopkovi fanoušci. Prvním přispěvatelem se stal pan Jiří Harašta, předseda místního Atletického klubu Emila Zátopka a autor myšlenky na instalaci atletovy sochy v jeho rodném městě. Aby takto mohli Zátopkův odkaz podpořit i jiní, pořádáme dvouletou finanční sbírku. Lidé mohou peníze zaslat na účet nebo je vhodit do zapečetěných pokladniček ve vestibulu radnice a v městském infocentru. Třetí pokladnička je mobilní a počítali jsme s jejím využitím na různých městských akcích. Ty se bohužel z důvodu epidemické situace nyní nekonají, ale to snad již brzy změní a my budeme moci sbírku lépe propagovat mezi lidmi,“ doplnila Lenka Heráková.

Finanční příspěvky na sochu legendárního běžce je možné zasílat na bankovní účet vedený u České spořitelny 30031-1767241349/0800. Stav veřejné sbírky i informace o všech plánovaných aktivitách lze sledovat na webu www.zatopek100.cz.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice