8. 12. 2023

Meteorologové vyhlásili na Moravě a ve Slezsku smogovou situaci. Už během středečního večera a v noci se v některých částech Moravskoslezského kraje, konkrétně na Třinecku a v aglomeraci Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek, postupně zhoršilo ovzduší. Meteorologové proto ve čtvrtek vyhlásili do odvolání smogovou situaci. Co to znamená? Smogová situace je stav mimořádně znečištěného ovzduší, kdy úroveň znečištění oxidem siřičitým, oxidem dusičitým, částicemi PM10 nebo troposférickým ozonem překročí některou z prahových hodnot daných zákonem o ochraně ovzduší. Příčinou smogových situací jsou nejčastěji špatné rozptylové podmínky, což způsobuje kumulaci znečištění v ovzduší. Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

 

PÁTEK  8. prosince 2023

BESEDA: Od biblických pastýřů po beskydské pastevce  Příbor. Poetický pořad z cyklu muzejních adventních podvečerů pořádaný Muzeem Novojičínska a městem Příbor. Centrum tradičních technologií 18:00. Vstupné: Zdarma.

 

Kapela Švestka a Od podzimu do Vánoc, pátek 8. prosince až neděle 10. prosince-Masarykovo náměstí, Nový Jičín. ZA KOLIK: zdarma. Další vystoupení v rámci tradičního adventního jarmarku na Masarykově náměstí v Novém Jičíně. V pátek od 17 hodin vystoupí novojičínská kapela Švestka, která provede návštěvníky jarmarku napříč žánry soudobé muziky. V sobotu od 11 hodin v pořadu Od podzimu do Vánoc účinkuje krůžek ze Skoronic u Kyjova, v neděli zahraje od 10 hodin David Vysloužil a Acoustic Irish. Ve stejnou dobu v neděli ve vestibulu radnice zahraje Divadlo Plyšového Medvídka hru Hanácké Betlémek.

 

Koncert: Přátelské hudební naladění s ČVČ, pátek 8. prosince od 19 hodin, kinosál KDK, Kopřivnice. Na strunu pohody vám zahraje vokálně instrumentální kvartet ČVČ, Vystupují Eva a Tereza Nedjalkovy, Kateřina Bortlová, Barbora Zahradníčková.

 

SOBOTA – NEDĚLE  9. prosince 2023 – 10. prosince 2023

ZÁVOD: O tatrováckou brusli Kopřivnice. Velká cena Města Kopřivnice v krasobruslení.  Propozice akce zde. Zimní stadion 7:15.

 

SOBOTA  9. prosince 2023

 

Řízená degustace rumů se připravuje ve Fejkovně. 9.12.2023 18:30 hodin.

 

Představení v rámci Divadelního předplatného 2023/2024- S prezidentem v divočině si nenechte ujít v sobotu 9.12.2023 19:00, Velký sál KDK.

 

Music bar drago dává  v sobotu 9.12. koncert legendární punkrockové kapely SPS , sapport Hobití noha. Od 20:30 hodin.

 

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA: Farní kostel Příbor.  Město Příbor pořádá třetí adventní komentovanou prohlídku. Sraz u Farního kostela Narození Panny Marie. Na místě bude malé občerstvení.

Farní kostel Narození Panny Marie 9:00.

 

Setkání betlemářů v Příboře . Tradiční setkání řezbářů a betlemářů v Centru tradičních technologií v Příboře. Expozice muzea oživí tento den 11 řezbářů předvádějících své umění při výrobě betlémů. V rámci setkání bude možné zakoupit některé jejich výrobky. Centrum tradičních technologií 9:00

 

Enkaustika na Fojtství Kopřivnice. Blíží se nám nejkrásnější sváteční období roku a Muzeum Fojtství v Kopřivnici opět pořádá pro rodiče a děti vánoční setkání s enkaustikou. Jestli rádi tvoříte, nebo si jen chcete zpříjemnit adventní čas, navštivte kopřivnické Fojtství. Budeme malovat enkaustickou technikou na plastové baňky nebo dřevěné ozdoby s vánoční tématikou. Malování bude probíhat pod vedením akreditované lektorky Jany Povalové. Muzeum Fojtství 10:00 – 16:00

 

Adventní jarmark s vánočními melodiemi-sobota 9. prosince od 13.00 hodin,Náměstí, Štramberk. Jarmark zdarma. Adventní jarmark s vánočními melodiemi určený především pro lokální trhovce zakončí koncert pěveckého sdružení ECHO k příležitosti 20 výročí založení tohoto sboru. Koncert začne v 18 hodin v kulturním domě, hostem bude známí česká operní pěvkyně Eva Dřízgová – Jurišová.

 

Vánoční koncert tamburašů, sobota 9. prosince od 17 hodin, Dělnický dům Studénka. Vánoční koncert tamburašského souboru Brač Studénka, který v letošním roce oslavil výročí 110 let od založení.

 

Druhý prosincový víkend v centrum Ostravy opět nabídne vánočně laděný program hned na několika místech ve městě. Páteční podvečer bude znovu patřit sborovému zpěvu, tentokrát od půl šesté večer zde zazpívá Ostravský smíšený sbor. Hned po něm si budou moci návštěvníci znovu pořídit fotku ve speciálním fotokoutku přímo na stage. Fotokoutek je letošní novinkou. V sobotu 9. prosince vystoupí na hlavní scéně se svým divadlem pro děti oblíbený Klaun Nešika, jehož mohou rodiče s dětmi potkávat každou neděli také ve stanu na Dětské scéně. Po něm pak vystoupí Gangsters Orchestra. Závěr týdne bude patřit nejprve alternativnímu písničkáři s rockovým srdcem Janu Šuškovi (od půl páté večer) a následně zpěvačce Pam Rabbit, která zahraje od 18 hodin.

 

Adventní i sváteční tradice připomene už tuto sobotu na Slezskoostravském hradě vánoční program. Chcete zavzpomínat na vánoční zvyky, ochutnat pečené kaštany, napsat a poslat dopis Ježíškovi skrze Ježíškovu poštu, nebo se jen tak pobavit hudbou a divadlem? Pak doražte taky. Organizátoři lákají na možnost vyzkoušet si lití olova, nahlédnout pod ruku mistru pregéřovi, který ukáže ražbu (a symbolické historické mince si pak můžete zakoupit i „pod polštář“) i na betlém s živými ovečkami a kozami. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením a punč, svařák, medovina, ovocná vína, horké džusy, káva, čokoláda… Ochutnat budete moci nejen sýrové speciality, ale i zvěřinové klobásy, čabajky, zabijačkové speciality, bramboráky, langoše, halušky, placky bez lepku a další pochutiny.

 

Oktagon se vrací do Ostravy-sobota 9. prosince od 18 hodin, Ostravar Aréna, Ostrava. Oktagon a jeho elitní fighteři se po 9 měsících představí opět v Ostravě, kde bojová krev místním koluje v žilách. Ti nejlepší a nejhlasitější fanoušci na světě dostanou v Ostravar Aréně už tuto sobotu totální nářez toho nejlepšího z MMA! V nejtvrdším městě republiky se vždy odehrávají ty nejlepší turnaje s tou nejúžasnější atmosférou. To je Ostrava. Těšit se můžete na adrenalinové souboje a emotivní příběhy elitních bojovníků, kteří v kleci podávají heroické výkony, z nichž se tají dech a vyvolávají úžas. To vše za doprovodu bohaté audiovizuální a světelné show umocňující turnajovou atmosféru, která tě přenese do světa respektu, síly, cti, rivality a pokory.

 

NEDĚLE  10. prosince 2023

Festival Souznění 2023 Hukvaldy. Festival Souznění letos nabídne hvězdný program Jubilejní 25. ročník Mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. Společenský sál ZŠ Hukvaldy 19:30.

 

PRO DĚTI je připraveno Smyslové hraní – v neděli 10.12.2023 9:00, Kavárna Harmonie, Kopřivnice.

 

PRO DĚTI: Vánoce s Taktíkem a Brebtíkem  Kopřivnice-Vlčovice. Vánoční pohádka s písničkami a koledami. I skřítkové slaví Vánoce. Jistě se na nejkrásnější svátky v roce těší stejně jako děti. Ale připravit se na ně dá oběma pořádně zabrat. Ale jsou tady přece děti a s přípravou jim určitě pomůžou. Komunitní centrum Vlčovjan 15:30

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice