8. 2. 2017

 

TATRA TRUCKS a.s. vás zve na besedu s týmem TATRA BUGGYRA Racing o Rallye DAKAR 2017. Beseda se bude konat 8. 2. od 17.00 v kinosále KD Kopřivnice. Závodní tým bude zastoupen Martinem Kolomým, René a Davidem Kiliánovými a besedu bude moderovat Josef Kalina. Vstup na besedu je zdarma.

 

Dlouho očekávaná kniha Ivančena – 70 let ve vzpomínkách a obrazech je na světě. První seznámení veřejnosti s touto knihou proběhne ve čtvrtek 9. 2. 2017 od 17:00 hod. v Lašském muzeu v Kopřivnici. Součástí podvečera bude i krátký program na téma historie mohyly, prodloužena je také výstava na stejné téma. Samozřejmě bude možné si zde knihu také zakoupit. Všichni příznivci mohyly, knih, muzejnictví i autora jsou srdečně zváni.

 

Nemocnost dosáhla 1854 případy na 100 000 obyvatel, což je oproti minulému týdnu pokles o 20,6%. K poklesu onemocnění došlo ve všech věkových skupinách. Nejvyšší nemocnost byla zaznamenána v okresech Frýdek-Místek a Opava. I přes tento pokles se však stále nemocnost udržuje nad epidemickým prahem. Během tohoto týdne se počet sledovaných osob ošetřených pro ARI na LSPP v kraji pohyboval v průměru kolem 36 % s navýšením ve dnech pracovního volna na 38%. V Moravskoslezském kraji evidujeme v tomto týdnu 6 klinicky závažných případů chřipky, z toho 2 úmrtí v okrese Opava, ve věkové skupině nad 60 let věku. Všechny osoby mají v anamnéze závažné chronické onemocnění. Laboratorně byla u nemocných potvrzena chřipka typu A/H3N2. Celkem v sezóně ARI 2016/2017 evidujeme 52 závažných případů chřipky, z toho 12 úmrtí. Na chřipkových onemocněních se v Moravskoslezském kraji, obdobně jako v ČR, uplatňuje především virus chřipky A(H3N2), zcela ojediněle virus chřipky B.

 

Karkulka příští neděli zahájí novou sezonu Rolničky. První představení na domovské scéně v malém sále kulturního domu chystají loutkáři na 12. Února a bude to pohádka O Červené karkulce. V závěru února se pak dětské publikum může těšit na znovu nastudovanou inscenaci O opičce Itě.

 

Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko k vlivu stavby obchvatu Frýdku-Místku na životní prostředí (EIA). Na plánované stavbě téměř devítikilometrového úseku tak už nic nebrání ve vydání stavebního povolení. Obchvat Frýdku-Místku, na který město čeká dlouhá desetiletí, má být součástí trasy transevropské dopravní sítě Brno – Olomouc – Český Těšín – Krakov. Naváže na už hotové úseky dálnice D48 a rovněž na dálnici D56 vedoucí z Ostravy. Přinese Frýdku-Místku velkou úlevu v podobě odklonění tranzitní dopravy z centra. Kromě významného zrychlení dopravy se zvýší plynulost a bezpečnost místní dopravy. Díky stavbě se podle něj také sníží imisní a hluková zátěž tisíců obyvatel centra Frýdku-Místku. Vydané závazné stanovisko ministerstva obsahuje 24 závazných opatření, která mají přispět ke snížení vlivů nové silnice na životní prostředí. Mají například zajistit náležitou ochranu přírodních památek Profil Morávky a Kamenec, stejně jako evropsky významných lokalit Niva Morávky a Řeka Ostravice během výstavby i následného provozu obchvatu.

 

Nový letní stadion nepočítá s oválem pro plochou dráhu. Po pěti letech příznivé zimní počasí dovolilo, aby se v Kopřivnici jela ledová plochá dráha. Zamrzlá Větřkovická přehrada se změnila na plochodrážní ovál. Ten klasický, v posledních letech minimálně využívaný, bude muset v rámci plánované rekonstrukce letního stadionu ustoupit ostatním sportům. Zastupitelé města Kopřivnice v závěru loňského roku odhlasovali záměr rekonstrukce letního stadionu. Během první etapy by mělo vzniknout víceúčelové sportoviště, které by mělo využívat stovky místních sportovců. „Nový stadion bude sloužit nejen pro místní atletický klub, ale také dobrovolným hasičům, fotbalistům, házenkářům, plaveckému klubu a dalším pro jejich kondiční tréninky,“ vysvětlila vedoucí odboru školství, kultury a sportu Michaela Rašková. „Vzniknout by mělo také nové fotbalové hřiště, kterému kvůli přemístění blíže k divácké tribuně, bude muset ustoupit zmiňovaný ovál určený pro plochou dráhu,“ uvedla Michaela Rašková s tím, že současná vzdálenost travnaté plochy je naprosto nevyhovující zejména pro diváky. Zpracovaný projekt, který počítá i s tím, že nový letní stadion by mohl nést jméno manželů Zátopkových, byl v řádném termínu odevzdán na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Nyní radnice čeká na vyjádření, zda bude podpořen. „Jasno by mělo být do konce února letošního roku. Realizační náklady projektu činí zhruba pětatřicet milionů korun, přičemž spoluúčast města by v případě uspění žádosti měla činit cca patnáct milionů korun. Samotné práce na rekonstrukci by mohly začít letos v létě,“ uvedl místostarosta Lumír Pospěch, v jehož gesci je mimo jiné také sport. Proti zrušení ploché dráhy v Kopřivnici se zvedla v posledních dnech nemalá vlna odporu. „Od podzimu vedeme se zástupci autoklubu jednání, která se týkají rekonstrukce letního stadionu a zániku oválu pro plochou dráhu. Radnice v současné době nepočítá s výstavbou nějakého nového oválu. Autoklub nemá žádného aktivního jezdce,“ okomentoval situaci místostarosta Pospěch a pokračoval: „Město se však nijak nebrání dalším oficiálním jednání a v případě příznivých klimatických podmínek je připraveno podpořit pokračování lední ploché dráhy.“ Zda opravdu vznikne v Kopřivnici nový letní stadion by mělo být jasnější během několika následujících týdnů. Vše se bude odvíjet od rozhodnutí komise Ministerstva pro školství, mládež a tělovýchovu, zda dotaci město Kopřivnice získá. Pokud ano, budou o přijetí dotace jednat zastupitelé, a to nejspíš v březnu letošního roku.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice