8. 2 . 2023

PŘED HEJTMANSTVÍM MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE BUDE OPĚT VLÁT VLAJKA TIBETU

Moravskoslezský kraj se už pošesté v řadě připojí k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet. Krajští radní vyhověli žádosti spolku Lungta, který kampaň koordinuje v České republice. Tibetská vlajka bude vlát před budovou krajského úřadu v Ostravě dne 10. března, na 64. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci.

„Tibetskou vlajku vnímám jako symbol svobody a spravedlnosti. Její vyvěšení není podporou jen jednoho jediného národa. Má povzbudit a vyjádřit sounáležitost národům, ale i jedincům, kteří musí čelit nátlaku moci. Svoboda slova a názoru je vzácný klenot, který musíme chránit a bojovat za něj,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že počet zapojených subjektů rok od roku roste. V minulém roce tibetskou vlajku vyvěsilo 853 měst, obcí, městských částí nebo krajů a další desítky škol, nemocnic a dalších institucí. Stovky vlajek vlají každoročně například v Německu, Francii, Belgii, Itálii a dalších zemích.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv. Tibetské vlajky jsou vyvěšovány 10. března, v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci, které bylo násilně potlačeno armádou Čínské lidové republiky, a v jehož důsledku zemřel téměř milion Tibeťanů.

 

Rušná noc v Beskydech, pátrání po turistovi a transport dvou místních do lékařské péče

Během noci na 7. února zasahovali beskydští záchranáři hned třikrát. Poprvé byli přivoláni k pátrání po turistovi v okolí hřebene Vsetínských Beskyd a pak následovaly ještě dva noční transporty místních obyvatel z horských samot do lékařské péče. „Byla to rušná noc, transporty místních jsou vzhledem k nedostupnosti terénu občasnou součástí naší práce, vždy spolupracujeme s posádkou sanitky ZZS, tam není co řešit a pátrání mělo naštěstí také dobrý konec,“ shodují se Roman Kalabus a Pavel Masopust z Horské služby Beskydy.

V noci na úterý 7. února ve 3:34 hodin přijala Horská služba na Soláni volání na pevnou linku, kdy návštěvníci Velkých Karlovic oznámili, že jeden člen skupiny se před více než čtyřmi hodinami vydal autem na nákup do Rožnova pod Radhoštěm, dosud se nevrátil a nebere telefon. Dalšímu ze skupiny se v telefonu v Apple aplikaci zobrazovala poloha auta, zaslali ji tedy záchranářům a ti se podle ní vydali pohřešovaného hledat. „Prohledával jsem oblast hřebene Vsetínských Beskyd, kde hřebenovku upravuje pouze rolba. V té době už na cestě ležela vrstva hlubokého prachového sněhu. Hledání bylo bezvýsledné, a tak jsem zavolal na pomoc Policii ČR, kteří se mi vydali pomoct,“ popisuje náročnou situaci Roman Kalabus z Horské služby Beskydy. Policisté našli pohřešovaného na opačné straně hřebene směrem na Vsacký Cáb. „Navigace v autě zavedla muže mimo cestu a se svým vozem Škoda Superb zapadl v hlubokém sněhu. Bohužel měl vybitý telefon, takže si nemohl sám zavolat pomoc, byl ale naštěstí v dobré zdravotní kondici,“ komentuje průběh akce zasahující záchranář Roman Kalabus.

V zápětí po nalezení turisty se záchranáři vydali s kompletní technikou terénním autem, s vozíkem se čtyřkolkou a saněmi k horské usedlosti v blízkosti Pulčínských skal, kde měli nahlášenou prosbu o transport 73leté ženy, která v minulých dnech upadla na levé koleno. Večer se její zdravotní stav zhoršil, nebyla schopna pohybu a bylo nutné ji dopravit k lékařskému ošetření. „Terén k horské samotě je velmi náročný, sanitka se nedostala až na místo, nám se podařilo dostat téměř až k domu. Po prvotním ošetření jsme ženu s jejím synem transportovali k mému autu na kanadských saních s vakuovou matrací,“ popisuje Roman Kalabus. Pak už ji záchranáři transportovali k lépe dostupné pozemní komunikaci, kde už čekala posádka sanitky ZZS Vsetín a ženu převzala do další péče.

Do třetice zasahovala Horská služba nad ránem na horské samotě v obci Staré Hamry, kdy od ZZS přijala výzvu o součinnost s transportem místního obyvatele s náhle zhoršeným zdravotním stavem. „Vzhledem k nedostupnosti terénu, kdy se sanitka nemohla dostat přímo na místo, jsme se na samotu vydali my terénním autem. Dostali jsme se zhruba kilometr od místa určení, tam jsme se sešli se zdravotníky a zbytek jsme společně a se speciálními nosítky došli pěšky, popisuje zasahující záchranář Pavel Masopust. Zdravotníci postiženého akutně ošetřili a společnými silami ho donesli zpět do auta Horské služby a ta ho transportovala na místo odstavení sanitky ZZS. „Byla to poměrně náročná noc, naštěstí všechno dobře dopadlo. Jménem Horské služby prosím touto cestou všechny návštěvníky hor, dbejte na to, abyste měli nabitý mobil a nevydávejte se ukvapeně neznámým horským terénem. Ideální je mít v mobilu instalovanou aplikaci Záchranka, mnohé se tím v případě potíží usnadní. Mnohdy jde o minuty,“ uzavírá Roman Kalabus.

Bližší informace: Radan Jaškovský, +420 1210, jaskovsky.radan@hscr.cz, nebo tiskový servis HSCR Marek Fryš, 602 163 444, tisk@hscr.cz.  

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice