9. 1. 2019

Těžký začátek, shodli se oba piloti TATRA Buggyra Racing. První náročnou zkoušku mají za sebou posádky na rally Dakar 2019. Martin Šoltys se v úvodním speciálu měřícím 84 kilometrů vešel do Top 10, Martin Kolomý jen v těsném závěsu za ním a dokončil úvodní etapu letošní rally Dakar jen těsně za nejlepší desítkou. Martin Kolomý dokončil úvodní etapu letošní rally Dakar jen těsně za nejlepší desítkou. Druhý pilot Buggyry Martin Šoltys byl po většinu speciálu nejlepším Čechem na osmé pozici, nakonec ale po malém zaváhání v závěru etapy dojel desátý. Druhá etapa z Pisca do San Juan de Marcona obsahuje již přes 300 kilometrů dlouhý měřený úsek. V této rychlostní zkoušce vloni Martin Kolomý ztratil šanci bojovat o nejvyšší příčky. Věřme, že se letos podobný scénář nebude opakovat.

 

Městská knihovna Kopřivnice pořádá pro zájemce přednášku o numerologii. Za pomoci paní Dagmar Halotové si můžete zjistit, co vám letošní rok chystá a s jakou vibrací se máte naučit žít. Doporučujeme všem návštěvníkům vzít si tužku a papír. Akce se uskuteční ve čtvrtek 10. ledna od 18.00 hod. v Akademické posluchárně Kulturního domu.

 

Vila Machů pořádá ve čtvrtek 10. ledna od 18.00 hod. přednášku Hany Machalové na téma: Cestujeme chytře, levně a často. Hana Machalová boří mýty o tom, že cestování je drahé, časově náročné a nebezpečné. Vede populární přednášky zaměřené na levné cestování lidí s běžným zaměstnáním a příjmem. Dodává kuráž všem, kterým brání různé životní překážky v plnění jejich cestovatelských snů. Inspiruje svými cestami tisíce sledujících. Přesvědčí vás, že svět je tu pro všechny bez rozdílu. Bude Vám optimistickým rádcem a ohromnou motivací své cesty už dál neodkládat a vyrazit. Doporučují se rezervace na tel. čísle 702 016 444.

 

Novoroční operní koncert v Příboře. Ve čtvrtek 10. ledna od 18.30 hod. v refektáři Piaristického kláštera vstoupí korejští operní sólisté a Ostravský komorní orchestr. Zazní skladby Y. Frenkela, P. Anky, W. A. Mozarta, A. L. Webbera a jiných. Vstupné dobrovolné.

 

Společnost TATRA TRUCKS uvádí kalendář 2019 na téma „Zachraňuje životy a majetek“, novou knihu „TATRA znovu doma“ a anglickou verzi knihy „TATRA Immortal“.

Tatrovácký kalendář na rok 2019 je třetím v řadě sběratelské edice představující hlavní tatrovácké celoroční téma. Tentokráte reaguje na 110 leté výročí výroby kopřivnických vozidel NW a TATRA určených pro hasičské a záchranné složky. V roce 1909 byl poprvé postaven na podvozku vozu NW Typ K hasičský speciál, který předznamenal celou řadu nejen velmi zajímavých, ale především úspěšných vozidel různých modelových řad, která podstatně přispívají k záchraně životů a majetku doslova po celém světě.

Nová kniha „TATRA znovu doma“ vypráví příběh jednoho ze dvou prvních dakarských speciálů T 815 VE 6×6 „Ostrý-II“. Byl postaven v roce 1985, aby představil a reprezentoval kopřivnickou automobilovou konstruktérskou školu v nejtěžším závodě světa, v Rallye Dakar 1986. Poté třicet let sloužil různým majitelům, až se vrátil zpět do továrny z níž vzešel. Byl zrekonstruován a stal se jedním ze „základních kamenů“ nové sbírky nákladních a užitkových vozidel TATRA. Kniha vzdává hold nejen vozům modelové řady T 815 a dakarskému vozu „Ostrý-II“, ale rovněž všem lidem, kteří speciál vymysleli, vyvinuli, používali ho, zrekonstruovali a přivedli ho zpět „domů“.

Kniha „TATRA Immortal“ je anglickou verzí původní knihy „TATRA nesmrtelná“ s podtitulem 120 let výroby automobilů v Kopřivnici. Primárně je určena pro zahraniční čitatele nicméně i čeští a slovenští „fajnšmekři“ jistě ocení, že nejde jen o běžný překlad. „TATRA Immortal“ nabízí o 40 stránek více než její česká předloha, na kterých přináší čtyři nové kapitoly historie závodění a soutěžení s nákladními vozidly TATRA. Významným odlišovacím znakem obou variant knihy je též zcela nová obálka s vozy TATRA PHOENIX Euro 6 modelový rok 2018.

 

Ostravští zastupitelé schválili prodej pozemku ve strategické průmyslové zóně v Mošnově. Dvacet tisíc metrů čtverečních koupila za více než sedm milionů korun čínská firma XZB, která vyrábí součástky do motorů. Investor plánuje v Mošnově postavit nový závod, kde v automatizovaných provozech nabídne nejméně padesát pracovních míst. Ve strategické průmyslové zóně už působí sedm firem. Nový závod by měl stát do dvou let.

 

Moravskoslezský rok 2019: opravy silnic, nové atrakce i dotace. I letos se bude slavit. Po stém výročí republiky přišel rok, kdy si jednotlivá města i instituce v Moravskoslezském kraji připomenou třicet let od sametové revoluce. Přibudou také nové turistické atrakce, lidé v další výzvě kotlíkové dotace získají peníze na nová topeniště a chystá se řada staveb i oprav. Novinky přivítají v roce 2019 například návštěvníky ostravské zoo. Rok 2019 je také příležitostí k výměně kotle. V půlce roku se počítá se spuštěním další výzvy kotlíkových dotací. Dělit se bude 500 milionů a lidé poprvé využijí státem garantované bezúročné půjčky.

Ostrava promění okolí řeky Ostravice, kde se objeví stupňovité terasy s posezením a vyhlídkou na řeku. Přibudou i nové kilometry cyklotras. Nový Jičín mimo jiné upraví rekreační areál u nádrže Čerťák a jedním z jeho hlavních cílů pro nový rok je doprava. Začne stavba Muzea automobilů Tatra v Kopřivnici.

 

Novinky a události v Moravskoslezském kraji 2019

LEDEN

Prvního až 14. ledna už podevatenácté vyjdou do ulic tříkráloví koledníci.

Mění se organizace městské hromadné dopravy v Českém Těšíně. Prodlouží se dvě linky, vzniknou nové zastávky a několik dalších změní název, vyjedou nové vozy.

Opava vyhlásí 3. ročník Nápadů pro Opavu. Na projekty občanů, jež uspějí ve veřejném hlasování, město vyčlenilo 1,2 milionu.

 

ÚNOR

V Ostravě se bude hrát týmový tenis, muži nastoupí v Davis Cupu 1. a 2. února proti Nizozemsku, dámy 9. a 10. února ve FED Cupu proti Rumunsku

V pondělí 18. února Okresní soud v Novém Jičíně začne projednávat nehodu vlaku ve Studénce ze srpna 2008.

 

BŘEZEN

  1. března Zoo Ostrava opět zahájí komentovaná setkání u vybraných druhů zvířat.

Ředitelství silnic a dálnic během března počítá se zahájením přestavby úseku Bělotín–Rybí na silnici dálničního typu.

 

DUBEN

Od 4. do 18. dubna ovládnou centrum Opavy Velikonoční trhy. Ty nově obohatí Jarní tržiště s nabídkou sazeniček a bylinek.

  1. dubna v Ostravě odstartuje mistrovství světa ve sledge hokeji.

Uskuteční se 23. ročník opavského festivalu Další břehy, tentokrát s tématem cesty ke štěstí.

Povodí Odry dokončí suchou nádrž Jelení.

 

KVĚTEN

  1. až 26. května se uskuteční volby do Evropského parlamentu.

Začne rekonstrukce výpravní budovy nádraží v Havířově.

 

ČERVEN

  1. června se na Městském stadionu v Ostravě uskuteční tradiční atletický mítink Zlatá tretra.

 

ČERVENEC

  1. až 27. července na festivalu Štěrkovna Open Music vystoupí Chinaski, Divokej Bill či Xindl X.

 

SRPEN

  1. a 17. srpna ožijí Mariánské louky pod zámkem v Hradci nad Moravicí festivalem Hrady.cz. Program slibuje Arakain a Lucii Bílou, kapely Kryštof, Mirai či Rybičky 48.

 

ZÁŘÍ

Desítky výstav, koncertů, divadlo, film, přednášky a besedy na téma svoboda přinese 62. ročník festivalu Bezručova Opava.

  1. září ve Starém Bohumíně vodáci zamknou meandry řeky Odry.

 

ŘÍJEN

Ředitelství silnic a dálnic počítá se zahájením výstavby jihozápadního obchvatu Karviné.

Kulturisté z celého světa se 26. října sjedou do Slezského divadla v Opavě na Grand Prix Pepa. Tradiční soutěž slaví už 41 let.

Bohumín zahájí výstavbu lesoparku Na Panském. Na ploše 14 hektarů vznikne 11 tůní a 2 terénní modelace a vysadí se tisíce dřevin.

 

LISTOPAD

  1. výročí sametové revoluce připomene Havířov výstavou dobových fotografií a přehlídkou filmů v kině Centrum.

Na 14. listopad chystá Vysoká škola báňská – Technická univerzita oslavy 170. výročí založení.

 

PROSINEC

Co se kdysi dělo v Klimkovicích, budou 15. prosince tamní senioři líčit na adventním badání. Vzpomínky se nahrají pro příští generace.

Železniční úseky Ostrava-Svinov – Petrovice u Karviné a Dětmarovice – Mosty u Jablunkova se napojí na systém dálkového ovládání zabezpečovacího zařízení.

Místní část Opavy Vlaštovičky a Jarkovice a zbylá část Kylešovic se napojí na hotovou kanalizaci.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice