9. 3. 2020

Mimořádné opatření ministra zdravotnictví, podle kterého musí každý, kdo se vrátí z jakéhokoli místa v Itálii, na dva týdny do domácí karantény.

Celé znění najdete zde: Mimořádné opatření po návratu z Itálie

Spolek Vlčovjané pořádá v sobotu 28. března akci k ukončení zimy „Vynášení Mařeny“, půjde se průvodem od 13:00  od mostu u Kutáčů až po most u Mnišího. Po průvodu bude následovat otevření komunitního centra Vlčovjan (bývalá Kopretina).

Než začne v budově Vlčovjana (Kopretiny) provoz fungovat, je potřeba v sobotu 14.3.2020 od 8.30 hodin pomoci s úklidem zahrady, budovy, pomoc při výrobě kytiček na Mařenu a úklid vnitřních prostor. Budou rádi s pomocí každé ruky. Vlčnovjan předem děkuje za potvrzení účasti (fb, telefonem, osobně).

 

Po dlouhém zimním období hrad Hukvaldy opět otevře své brány návštěvníkům v sobotu 28. března 2020 od 10.00 do 15.30 hod. V rámci celodenní akce se můžete těšit na historický průvod hradem, ukázky šermířských soubojů a dobové vojenské ležení. Hlavní program dne se uskuteční v 13.00 hod. v podobě slavnostního dobového průvodu hradem s rytířským soubojem. Tak si nenechte ujít první otevření hradu v letošním roce a buďte prvními návštěvníky tohoto roku. 

 

PŘEDNÁŠKA: Trénování paměti v Mniší, v úterý 10. 3. 2020, 13:30. Trénování paměti pro Klub seniorů v Mniší v rámci Národního týdne trénování paměti. Lektor Bc. Lucie Kazlepková.

 

PŘEDNÁŠKA: Trénování paměti v Lubině, v úterý 10. 3. 2020, 15:30. Trénování paměti pro Klub seniorů v Lubině v rámci Národního týdne trénování paměti. Lektor Bc. Lucie Kazlepková.

 

Výzva starosty Miroslava Kopečného: Vážení spoluobčané, v návaznosti na jednání Bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje dne 2. 3. 2020 a s vědomím blížícího se konce jarních prázdnin v okrese Nový Jičín Vás důrazně žádáme řídit se obecným doporučením Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje v Ostravě k aktuální epidemiologické situaci, jak postupovat při návratu z Itálie či jiných míst s vysokým počtem onemocnění vyvolaných novým koronavirem, jehož naplňování má za cíl snížit možnost přenosu nákazy mezi obyvateli. Apelujeme zejména na zletilé žáky a studenty a nezletilé děti a žáky s jejich zákonnými zástupci, kteří pobývali v oblastech se zvýšeným výskytem nákazy (aktuálně zejména Itálii), aby po dobu 14 dnů po návratu z těchto oblastí preventivně do školy či školského zařízení nedocházeli a zůstali v domácí karanténě, resp. aby zákonní zástupci nezletilé děti a žáky do školy (školky) neposílali. Děkujeme za respektování doporučení, jeho sdílení a spolupráci. Obezřetnost je na místě, panika nikoliv.

 

V úterý 10. března v 16:30 a v 19 hodin uvádí filmový klub dokument ČR V síti + beseda. Dokumentární film Barbory Chalupové a Víta Klusáka vypráví strhující drama tří hrdinek alias ‘dvanáctiletých dívek’, pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: z lovců se stávají lovení. (Filmový klub)

 

Moravskoslezský kraj pomůže včelařům. Moravskoslezští včelaři si rozdělí 2 miliony korun z krajského rozpočtu na obnovu včelích úlů, pořízení včelařského zařízení nebo na podporu vzdělávání, výchovy a osvěty. Rozhodli o tom krajští radní, kteří vyhlásili dotační program. Moravskoslezský kraj finančně podpoří i veletrh Včela, který se bude v půlce března konat na ostravské Černé louce. Záštitu nad druhým ročníkem tohoto jarního setkání včelařů, milovníků včel a odborníků opět má moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Na náklady spojené s realizací této akce, kterou pořádá Černá louka s.r.o. a Včelařský spolek Moravy a Slezska, z.s., přispěje kraj 100 tisíc korun.

Žádosti o dotaci bude možné podávat od 16. 3. 2020 do vyčerpání alokace, nejpozději však do 9. 4. 2020 prostřednictvím elektronického systému.

 

K akci Březen – měsíc čtenářů se svými aktivitami každoročně hlásí více než 400 aktivních veřejných knihoven z celého Česka! Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje v roce 2020 již jedenáctý ročník celostátní akce na podporu čtenářské gramotnosti. Letošní akce je věnována především 350. výročí Jana Ámose Komenského.

V letech 2020 až 2022 připomene osobnost Učitele národů řada unikátních akcí. Jádro oslav je tvořeno aktivitami paměťových institucí, které připravují výstavy, expozice a akce pro veřejnost. Výročí doprovází kampaň Komenský do třídy, která má za cíl zapojit do oslav žáky škol po celé republice. V roce 2020 bude na Pražském hradě otevřena mezinárodní výstava Comenius (1592-1642) – Jan Amos Komenský a jeho doba, která vedle množství unikátních exponátů představí též nové výsledky vědeckého bádání o životě a díle J. A. Komenského. Postupně budou otevřeny také nové expozice v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě a expozice Moravského zemského muzea v Památníku Bible kralické. Významným způsobem bude revitalizována expozice Národního pedagogického muzea J. A. Komenského. Na tyto stěžejní aktivity naváže řada aktivit regionálních muzeí, dnů otevřených dveří a série mezinárodních komeniologických konferencí. Naše knihovna pořádá u této příležitosti anketu Máš svého oblíbeného učitele a proč? Hlasování proběhne 2. – 31. března v dětském oddělení knihovny v kulturním domě.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice