10. 1. 2014

Mířil jim pistolí na hlavu

Nejprve si hosté restaurace mysleli, že je to legrace, ale když výhružně maskovaný lupič mířil zbraní jednomu a pak druhému na hlavu a požadoval jejich peníze, ztuhli. Ke smůle zloděje zachovali poškození chladnou hlavu, využili okamžiku, zbraň mu z ruky vytrhli, povalili jej na zem a počkali do příjezdu policistů. Vše se událo ve středu 8. ledna v Kopřivnici krátce po 18 hodině. Zadržený 23letý zloděj skončil po incidentu v policejní cele s podezřením ze spáchání zločinu loupeže, za který mu hrozí až deset let trestu odnětí svobody. Podle něj to bylo zkratové jednání, kterého se dopustil v opilosti s téměř dvěma promile alkoholu. Získané peníze chtěl použít na nakoupení vybavení do nově získaného bytu. Poškození muži zjevně usoudili, že mají navrch proti zloději, využili okamžiku, kdy zamířil zbraň do volného prostoru, vyhodnotili celou situaci a jednali. Jejich jednání bylo odvážné, nicméně vše dopadlo dobře. Nakonec nikdo nebyl zraněn. Samotná zbraň byla zbraní plynovou, kterou si pachatel zakoupil prostřednictvím bazaru přes internet.

 

Usvědčily ho zajištěné stopy

Z několika trestných činů je podezřelý 28letý muž z Nového Jičína. V průběhu závěru roku loňského a začátkem roku letošního se dopustil několika trestných činů. Po celou dobu vyšetřování těchto skutků měli na něj policisté podezření. Jistotu získali, až po vyhodnocení stop zajištěných na místě činů. Pod tíhou důkazů se vyšetřujícím policistům doznal. Uvedl také další skutky, kterých se dopustil na území města Nového Jičína. Podle dosavadního zjištění má na svědomí vloupání do dvou restaurací a rodinných domů, krádež příručního kufříku, vloupání s krádeží věcí z učňovského střediska a zdravotnického zařízení. Poškozeným majitelům svým jednáním způsobil škody v řádech desítek tisíc korun. Podezřelý je vyšetřován na svobodě, snad pochopí vážnost celé situace a s pácháním trestné činnosti přestane. V případě, že bude pokračovat, nastanou důvody k tomu, aby skončil ve vazební věznici.

 

Falešná bankovka

Minimálně ve čtyřech případech v Kopřivnici se pokusil během dne 6.1.2014 zaplatit doposud neznámý muž za zboží nepravou 1000 korunovou bankovkou. Ve třech případech byl obsluhou prodejen odmítnut s tím, že jde o jasný falzifikát, pouze ve čtvrté prodejně jí zaplatil. Prodavačka si až posléze všimla, že je falešná a proto přivolala policisty. Ti si falešnou bankovku převzali k dalšímu zkoumání.  Po podvodníkovi, který se tohoto jednání dopustil, policisté pátrají s podezřením ze spáchání zločinu padělání a pozměnění peněz, kdy mu za toto hrozí 12letý trest odnětí svobody.  

V průběhu loňského roku prověřovali policisté na území Novojičínska deset případů výskytu podezřelých bankovek v různých nominálních hodnotách. V několika případech se expertízou následně zjistilo, že se jedná o bankovky pravé. Většinou obchodníci na nepravost přišli až při samotném vyúčtovávání tržeb. Podezřelé bankovky pak policistům odevzdali k provedení kriminalistických expertíz k určení pravosti.V případě trestných činů proti měně a platebním prostředkům je trestné samotné opatření padělaných či pozměněných peněz, jejich přechovávání, ale také samotné následné udání do oběhu s vědomím, že se jedná o nepravé. Konkrétně v případě, že takovou bankovku příjmu a následně ji dám do oběhu jako pravou. Za takovéto jednání může pachatel dostat až 12let trestu odnětí svobody. Vyšetřování této kriminality spadá do gesce krajských kriminalistů, kteří se touto problematikou zaobírají.  

 

Zpronevěřila půl milionů korun

Novojičínští policisté oddělení hospodářské kriminality prověřují 38letou zaměstnankyni firmy, která měla zpronevěřit svěřené prostředky ve výše téměř půl milionů korun. Takto získané prostředky měla použít pro svou potřebu. V případě prokázání viny jí hrozí až 5let trestu odnětí svobody.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice