8. 1. 2014

 

Podvody na internetu.          

Prozatím 128 poškozených podvedených vlastníků profilů na komunikačních serverech Facebook a Badoo s finanční škodou přesahující ½ milionu korun. A to ještě není vše, další případy kriminalisté nadále rozplétají a vyšetřují. 
Podezřelým je 21letý muž z Petřvaldu, okr. Karviná, bez zaměstnání. Na svědomí má trestné činy poškozování cizích práv, porušení tajemství listin a jiných dokumentů uschovávaných v soukromí, přečin nebezpečného pronásledování, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, ale i podvod se vzniklou škodu přesahující půl milionu.

Podstatou jeho protiprávního jednání je počítačová kriminalita. Svou drzostí zneužil důvěřivosti a lehkovážnosti poškozených, v převážné míře mladistvých. S poškozenými komunikoval prostřednictvím Faebooku a Badoo, následně jim odčerpával finanční prostředky z telefonních účtů, které použil pro hru poker na internetových serverech.

Na začátku bylo získání hesla facebookového profilu bývalé přítelkyně. Prostřednictvím tohoto získal přístup ke kontaktům jejich „přátel“. Také od některých z nich vyzískal hesla k profilům. Následně získával další okruhy uživatelů profilů na sociálních sítích, které oslovoval pod falešnou identitou s různými záminkami a žádostmi s jediným cílem získat kódy k možnosti sázení a hraní pokeru. Mnozí mu ochotně a naivně požadované údaje zaslali a pak s hrůzou zjišťovali, že mají dluh u mobilních operátorů. V mnoha případech se jednalo o nezletilé osoby, kterým jejich telefonní účty platí jejich rodiče. Poškozenými jsou tedy také rodiče, ale i firmy, na které jsou mobilní telefony vedeny.

Mezi poškozenými jsou i tací, kteří mu neuvěřili, správně zapochybovali a tak mu nakonec kódy neposlali. Přesto i oni jsou ve věci vedeni jako svědci a poškození.

Podezřelý se tohoto jednání dopouštěl od roku 2012, již dříve se však na střední škole pokoušel se spolužáky „nabourat“ do profilů uživatelů. V témže roce dostal podmínečný trest za stejné jednání na šest měsíců. Pokračoval však dále. Nakonec závěrem roku skončil ve vazební věznici. Před samotným zatčením u něj policisté provedli domovní prohlídku, při které zajistili další důkazy k případu.

Jakmile bude celý případ řádně ukončen, bude o jeho vině, výši a druhu trestu rozhodovat soud.

Podobné případy se dějí každodenně. Informace o zneužívání osobních kódů a hesel vyšetřují policisté několik. Mnozí si svá hesla a kódy nechrání, vystavují je na obdiv veřejnosti, nechávají je volně přístupná na pracovních stolech, poznamenané na platebních kartách či je přímo důvěřivě sdělují ostatním osobám. Následné škody nejsou pouze finanční, ale mnohdy také morální. Ochrana je pouze jediná, být zodpovědný, příliš nedůvěřovat a o těchto věcech mluvit se svými dětmi. Právě oni jsou nejohroženější cílovou skupinou, která má finální dopad mnohdy na celou rodinu.

Odkazy : https://aplikace.policie.cz/hotline/   banner na stánkách www.policie.cz  Hlášení kriminality

 

„Loupež i krádež…“

Ostravští policisté pátrají po pachatelích krádeže i loupeže. K oběma skutkům došlo včera 7. 1. 2014 odpoledne a vpodvečer v Ostravě.

 

Koloběžka…

Dva dosud neznámí pachatelé se kolem 15 hodiny zmocnili koloběžky nezletilého. Jeden z podezřelých užil ke zmocnění se koloběžky vůči poškozenému násilí. Nezletilý upadl, načež se koloběžky neznámý zmocnil a i s druhým podezřelým se z místa vzdálili. Škoda na majetku byla předběžně stanovena ve výši zhruba 2 500 korun. Ke zranění chlapce nedošlo. K objasnění věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro zločin loupeže. Dospělému pachateli za uvedené protiprávní jednání hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

Lze dodat, že nejde o první nezvyklou loupež v Ostravě. V roce 2011 jsme rovněž informovali o poměrně nezvyklém předmětu zájmu podezřelých, stejně jako neobvyklých souvislostech zločinu. Konkrétněji se jednalo o loupež tzv. velikonoční výslužky (vajíček a  cukrovinek), poškozenými byli nezletilí „koledníci.“ Ke skutkům tehdy došlo v průběhu Velikonočního pondělí (25. 4. 2011) v Ostravě. 

 

Kabelka aneb příležitost dělá…

Jednačtyřicetiletá žena, řídící osobní vůz v Ostravě-Mariánských Horách, zastavila automobil při výjezdu na hlavní pozemní komunikaci, aby dala přednost vozům jedoucím po této silnici. Předmětný okamžik využil dosud neznámý pachatel, který otevřel dveře auta zn. Mazda (konkrétněji dveře u spolujezdce) a zmocnil se na sedadle spolujezdce odložené kabelky s věcmi. Z místa nato okamžitě utekl. Škodu na majetku předběžně stanovila poškozená ve výši přesahující 9 000 korun. K objasnění věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečiny krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Na pachatele těchto trestných činů pamatuje trestní zákoník trestem odnětí svobody až na dvě léta. Ke spáchání přečinu došlo kolem 18.35 hodin dne 7. 1. 2014 v Ostravě.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice