10. 3. 2021

Cizinci „jeli“ v jednom z převážených nových vozidel na návěsu kamionu

Do Polské republiky mířila tři nákladní vozidla převážející nové automobily. Jeden z nových vozů měl ale pasažéry –  dva cizince. Včera dopoledne zastavila u policejní hlídky na stanovišti na dálnici D1 v Bohumíně tři nákladní vozidla mířící do Polska. Na jejich návěsech byla převážena nová vozidla. Jeden z řidičů policisty upozornil, že má podezření, že v jednom z nových automobilů převážených na návěsu druhého kolegy spatřil dvě osoby.

Policisté z oddělení pobytové kontroly, pátrání a eskort odboru cizinecké policie (https://www.policie.cz/clanek/krajske-reditelstvi-severomoravskeho-kraje-zpravodajstvi-pobytova-kontrola-cizincu.aspx ) si věc neprodleně převzali k prověření. Součinnost jim poskytovali kolegové z oddělení hlavního nádraží Ostrava krajského ředitelství, kteří byli také v hlídce. Jakmile obě osoby opustily „úkryt“, tedy převážený automobil, začali policisté s procesem identifikace a dalších úkonů nezbytně nutných pro zjištění jejich oprávněnosti vstupu a pobytu na území naší republiky. Doplním, že hlídku tvořili také policisté z územního odboru Karviná.

Dvojice neměla žádný cestovní doklad či oprávnění k pohybu, oba však předložili jiný dokument. Policisté dokumenty ověřili, současně vytěžili příslušné informační systémy a po dalších identifikačních procesech zjistili, že se jedná o  23letého muže a 16letého mladíka z Afghánistánu.

Dospělý muž byl umístěn do Zařízení pro zajištění cizinců ve Vyšních Lhotách. S ohledem na věk mladšího z dvojice byl kontaktován odbor sociálně právní ochrany dětí, který si jej převzal. Policisté ověřili, že oba zažádali o mezinárodní ochranu v jiném státu a k nám vstoupili neoprávněně, současně v rozporu s ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví týkajícím se vstupu osob na území České republiky v souvislosti s Covid-19. Nyní budou tedy probíhat standardní úkony správního řízení k jejich předání do státu, ve kterém podali žádost, a to dle mezinárodní úmluvy, tzv. Dublinského systému. 

 

Neoprávněné vniknutí do rodinného domu v obci Jeseník nad Odrou

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně zahájili úkony trestního řízení směřující k prověření a k objasnění skutečností nasvědčujících spáchání zločinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody, kterých se dopustil doposud neznámý pachatel tím, že mezi desátou hodinou dopolední a patnáctou hodinou odpolední 9. března tohoto roku neoprávněně vstoupil do řádně nezajištěného rodinného domu v obci Jeseník nad Odrou, kde se následně vloupal do uzamčených obývacích místností a zde odcizil vzduchovou pistoli značky Kandar a notebook značky HP, vše v hodnotě nejméně 11 tisíc korun. K odcizení si do svého doneseného batohu připravil i různé druhy aku a elektrického ručního nářadí, toto však ponechal pod oknem obývacího pokoje a toto pracovní nářadí poškozenému 39letému majiteli již neodnesl. Shora uvedené protiprávní jednání majetkového charakteru nadále prověřují novojičínští policisté v úzké spolupráci s novojičínskými kriminalisty a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených věcí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na policejní číslo 974 735 651 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Odcizení pracovního nářadí v pozemku novojičínského rodinného domu

V přesně neustanovené době mezi osmnáctou hodinou podvečerní 4. března a patnáctou hodinou odpolední 5. března letošního roku doposud neznámý pachatel spáchal na ulici Rybníčky v Novém Jičíně přečin porušování domovní svobody a zločin krádeže tím, že neoprávněně vstoupil na oplocený pozemek jednoho z rodinných domů, prohledal zde zaparkované neuzamčené osobní motorové vozidlo, ze kterého vzal drobné mince v hodnotě 150 korun a dále z pracovního koutu pod zdejší zahradní pergolou odcizil ruční excentrickou brusku značky Extol červené barvy a elektrickou okružní pilu značky Makita. Poškozenému místnímu 43letému muži tak byla způsobena celková hmotná škoda na majetku ve výši bezmála 4 tisíce korun. Tuto trestnou činnost majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených finančních prostředků a pracovního nářadí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na novojičínské policejní číslo 974 735 651.

 

Vloupání do příručního skladu u prodejny v obci Životice u Nového Jičína

V těchto dnech policisté z Obvodního oddělení v Novém Jičíně zahájili úkony trestního řízení směřující k prověření a k objasnění skutečností nasvědčujících spáchání zločinu krádeže, kterého se dopustil doposud neznámý pachatel v obci Životice u Nového Jičína, a to v přesně neustanovené době mezi osmnáctou hodinou podvečerní 5. března a jedenáctou hodinou dopolední 6. března tohoto roku. Po vloupání do pletivového oplocení příručního skladu u zdejší prodejny totiž odcizil tři desetikilové propanbutanové láhve, čímž poškozeným právnickým osobám způsobil celkovou hmotnou škodu na majetku ve výši přes 5 tisíc korun. Toto protiprávní jednání majetkového charakteru nadále prověřují novojičínští policisté a jakékoli informace, které by vedly k ustanovení osoby pachatele či k nálezu odcizených láhví s plynem, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na policejní číslo 974 735 651 případně na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158.

 

Loupež

Komisař Služby kriminální policie a vyšetřování Územního odboru Policie České republiky ve Frýdku-Místku v těchto dnech zahájil úkony trestního řízení pro důvodné podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže, kterého se třicet minut po šestnácté hodině odpolední 5. března 2021, v předsíni svého bytu v jednom z bytových domů na ulici T. G. Masaryka v Třinci, mohl dopustit 64letý místní muž. Jak bylo dosavadním prověřováním ze strany třineckých policistů a frýdeckomísteckých kriminalistů zjištěno, tak shora uvedený muž měl do svého bytu vpustit 35letého muže z Frýdeckomístecka, který mu jako poštovní doručovatel donesl zásilku v hodnotě bezmála 2 tisíc korun. V úmyslu však získat dobírkový balík bez zaplacení, vytáhl na 35letého muže nůž, následně jej držel v ruce v úrovni svého pasu a požadoval vydání balíku. Napadený muž z obavy o svůj život a zdraví i s balíkem z bytu utekl. Ke zranění žádné ze zúčastněných osob nedošlo a nevznikla žádná hmotná škoda na majetku. Při prováděném prvotním prověřování oznámeného případu službu konající policisté z Obvodního oddělení v Třinci na místě činu zjistili, že podezřelý muž je v podnapilém stavu, orientační dechová zkouška u něj prokázala hodnotu přes 1,4 promile alkoholu v dechu a po lékařském vyšetření a se souhlasem ošetřujícího lékaře byl shora uvedený 64letý muž umístěn do policejní cely k vystřízlivění a k dalším nutným procesním úkonům. Celá záležitost je nadále ve stádiu vyšetřování ze strany frýdeckomísteckých kriminalistů.

 

Dopravní nehoda dodávkového automobilu a chodce ve Frýdku-Místku

Třicet minut po osmnácté hodině podvečerní 5. března 2021 řídil 36letý muž z Ostravy nákladní motorové vozidlo tovární značky VW Transportér po ulici Obchodní ve Frýdku-Místku, a to v levém jízdním pruhu ve směru jízdy od ulice Bruzovské ke kruhovému objezdu na ulici Hlavní třída, přičemž přední pravou části automobilu narazil do 47letého místního muže. Ten přecházel vozovku z levé strany a v důsledku nárazu byl odhozen vpravo přes pravý jízdní pruh a železná svodidla do silničního příkopu. Zde spadl do náletových dřevin a vzniklo mu zranění těžšího charakteru s nutností transportu k lékařskému vyšetření a ošetření do Fakultní nemocnice s Poliklinikou v Ostravě-Porubě s následnou dobou léčení delší než šest týdnů. Ke zranění žádné jiné ze zúčastněných osob nedošlo a celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na řádově několik tisíc korun. Orientační dechová zkouška i test na možnou přítomnost omamných a psychotropních látek či jedů v těle řidiče vyzněly negativně a u zraněného chodce byl nařízen odběr biologického materiálu (krve) při lékařském vyšetření a ošetření.

Celá záležitost je nadále intenzivně prošetřována a prověřována ze strany frýdeckomísteckých dopravních policistů a kriminalistů Územního odboru Policie České republiky ve Frýdku-Místku pro důvodné podezření z naplnění skutkové podstaty přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice