11. 7. 2013

Řídím, piju nealko pivo – Kunín

Společný preventivní projekt „Řídím, piju nealko pivo“ se uskutečnil ve čtvrtek 11.7.2013 v Kuníně na Novojičínsku. Dopravní policisté kontrolovali projíždějící řidiče společně s partnerem projektu Českého svazu pivovaru a sladoven. Všichni kontrolovaní byli v průběhu dopoledních hodin odměněni nealkoholickým pivem a testerem na alkohol.
„Během dopolední akce jsme nezjistili jediného podnapilého řidiče. Malé dopravní přestupky jsme přesto řešili. Převážně domluvou. Většina kontrolovaných byla překvapena touto akcí. Po upozornění na alternativu nealkoholických piv proti těm s obsahem alkoholu většina řidičů uváděla, že jí využívají. Nicméně jsme na novojičínských silnicích od začátku roku vyšetřovali 39 dopravních nehod pod vlivem alkoholu. V loňském roce to bylo o dvě nehody méně. Od začátku roku jsme zadrželi v souvislosti s alkoholem 42 řidičských průkazů, loni to bylo 74.“

 

Krádeže jízdních kol

NOVOJIČÍNSKO – Nenechávejte jízdní kola samotné bez ochrany. Během necelého týdne zaznamenali novojičínští policisté několik případů krádeží jízdních kol. Neznámý pachatel v průběhu minulého týdne z garáže ve Frenštátě pod Radhoštěm odcizil trekové pánské jízdní kolo Dominátor v hodnotě deset tisíc korun. Během uplynulého víkendu v Mošnově vnikl do technické místnosti u rodinného domu neznámý pachatel. Z místnosti následně odcizil horské jízdní kolo Kellys Salamander, černo-oranžové barvy.  Poškozený vyčíslil škodu na 12 tisíc korun. Další zloděj v Trojanovicích před místní restaurací přestřihl lankový zámek dámského horského kola Giant, které bylo umístěno ve stojanu vedle vchodu do restaurace společně s dalšími dvěmi koly. Majitelce bicyklu z Ostravy způsobil zloděj škodu za třicet tisíc korun. Podle policejních statistik dochází k největšímu počtu krádeží kol na veřejných místech. Krade se v každou noční či denní dobu i na místech dobře viditelných s neustálým pohybem osob. Zmizení kola je zpravidla otázkou několika vteřin a riziko pro pachatele je bohužel nízké. Navíc bývají kola většinou jen volně opřena o nějaký objekt bez využití  jakéhokoliv prvku zabezpečení.  Za celý loňský rok prošetřovali novojičínští policisté celkem 121 případů krádeží bicyklů. Letos doposud dvaašedesát. Nejčastěji se v loňském roce kradly jízdní kola v Novém Jičíně a okolí, a to v 47 případech, čtyřiadvacet případů šetřili policisté na Kopřivnicku a sedmnáct na Frenštátsku. Letos prošetřuji policisté v Novém Jičíně 20 případů, dále sedmnáct na Kopřivnicku a dvanáct ve Studénce, kde za celý minulý rok bylo nahlášeno celkem jednáct krádeží bicyklů. Cyklista by měl myslet na to, že volně odstavené jízdní kolo je pro zloděje snadným cílem. Kola se ale někdy ztrácejí i ze zamčených sklepů, garáží nebo koláren. V těchto případech bychom chtěli občany požádat, aby v případě, že by ve sklepů či chodeb svých domů zaznamenali podezřelé osoby či jakékoli zvuky připomínající páčení, nechť ihned volají na linku 158.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice