13. 6. 2014

Bomba ve školce

Bývalý zaměstnanec oznámil ředitelce školky, že vybuchne celý areál i s dětmi. Bez přesné specifikace místa i druhu nástražného výbušného systému má k aktivaci dojít do dvou hodin. Důvod ani požadavky oznamovatele nejsou známy. Ředitelka školky oznamuje skutečnost policii prostřednictvím tísňové linky 158. Jsou ohroženy lidské životy dětí, pedagogů, obyvatel blízkých domů a zaměstnanců nedaleké firmy. V případě inicializace nástražného výbušného systému mohou vzniknout ohromné škody na majetku. Krizová situace nastala ve čtvrtek 12. 6. 2014 v 09.00 hodin v Šenově u Nového Jičína v mateřské školce Palováček. Nejednalo se však o skutečnou situaci, ale o taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému. Na místo přijížděli policisté zajišťující nejbližší okolí a evakuaci osob, dále zdravotníci záchranné služby, hasiči a po vyhodnocení celé situace, policejní kynolog se psem určeným k vyhledávání výbušnin a posléze také pyrotechnická služba. Velitel zásahu řídil celou situaci jako skutečnou. Zdravotníci ošetřovali zranění vzniklá při evakuaci, policisté s hasiči prohledávali prostory, policejní pes lokalizoval a také označil místo s výbušninou a pyrotechnici ji nakonec likvidovali. Tímto taktickým cvičením měla být zjištěna akceschopnost všech složek pro reálnou situaci. Pro každou službu byly připraveny možné situace v případě skutečného poplachu. Taktického cvičení se účastnili policisté obvodního oddělení Nový Jičín, pyrotechnické služby oddělení pyrotechnického výjezdu Olomouc, policejní kynolog oddělení služební kynologie KŘP Ostrava, Zdravotnická záchranná služba MSK ÚO Nový Jičín a hasiči MSK HS Nový Jičín.

IZS Palováček NVS Nový Jičín 12.6.2014, foto Gřes,Kováčik (6) IZS Palováček NVS Nový Jičín 12.6.2014, foto Gřes,Kováčik (42) IZS Palováček NVS Nový Jičín 12.6.2014, foto Gřes,Kováčik (54) IZS Palováček NVS Nový Jičín 12.6.2014, foto Gřes,Kováčik (78) IZS Palováček NVS Nový Jičín 12.6.2014, foto Gřes,Kováčik (84) IZS Palováček NVS Nový Jičín 12.6.2014, foto Gřes,Kováčik (118) 

 

Poděkování policistům nebývá tak časté

Každého potěší, když mu za jeho práci někdo upřímně poděkuje. Jsou profese, které jsou oblíbenější více a jiné méně, nebo vůbec. Jsou zaměstnání, u kterých se pomoc bere jaksi samozřejmě a očekává se, že to tak má být, ale všude a za vším jsou lidé. Také policisté se v každodenních útrapách lidí potkávají i s těmi pěknými chvilkami, kdy si uvědomí, že jejich práci někdo upřímně ocení, byť je to jako hledat jehlu v kupce sena. Posledními takovými oceněními jsou dopisy adresované vedení Územního odboru v Novém Jičíně. Nejčerstvějším je obsáhlý děkovný dopis rodiny ve věci vypátrání pohřešované sestry-dcery. Po několika dnech a intenzivní práci policistů byla pohřešovaná rodině předána, živá a zdráva. Na případu spolupracovali policisté z Fulneku, Vítkova a kriminalisté z Nového Jičína. (viz.příloha)

„Sloužit lidem a pracovat s lidmi, není práce, ale povolání. Je to poslání, které mohou vykonávat jen lidé uznalí, empatičtí, ale odvážní. Chtěla bych jménem svým a svých rodičů poděkovat všem, kteří nám v takto nelehké situaci pomohli, a věřím, že se mé poděkování dostane k jejich nadřízeným a snad i k nim samotným“ – uvedla v dopise pisatelka, za což jí také patří uznání. V jiném dopise děkuje odesilatel konkrétnímu policistovi z obvodního oddělení v Novém Jičíně „…za profesionální pomoc při řešení ztráty osobních dokladů a větší finanční částky dne 22.4.2014 v době od 12.00 do 12.30 hod. s kladným výsledkem. Velmi si ceníme jeho přístupu k nám starším osobám s ochotou nám pomoct i po psychické stránce. Ještě jednou srdečné díky s přáním, abyste měli ve Vašem Kolektivu více takových úspěšných příslušníků“. V děkovném dopise z měsíce ledna oceňuje poškozený odesílatel rychlost, akceschopnost a profesionalitu policistů z obvodního oddělení v Odrách a z tísňové linky 158, při prověření napadeného objektu rekreační chaty v Klokočůvkách. Jedním z těch „nejcennějších“ však bylo poděkování přepadené ženy seniorského věku, ke kterému došlo v loňském roce. Přepadená seniorka nejenže poděkovala ručně psaným dopisem, ale také zaslanou finanční částkou. Tu jí samozřejmě vrátil vedoucí policejního územního odboru v Novém Jičíně osobně.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice